Skocz do zawartości

Raspberry Pi się nie uruchamia


KDmateusz

Pomocna odpowiedź

@Treker Specjalnie dla Ciebie sflashowałem starą kartę i.. też poszło. Widać wina czytnika który jest modemem (huawei E3372). Jeszcze bym się pokusił o flashowanie nowej karty tym czytnikiem i sprawdzenie czy nie zadziała ale mi się już nie chce kasować wszystkiego. Przynajmniej dobrze wiedzieć, że mam 2 sprawne karty.

No i okazuje się, że czasem może i czytnik zawinić albo jakaś bardzo niekorzystna konfiguracja akurat 2 sztuk sprzętu które się nie polubiły 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, DraveS napisał:

Widać wina czytnika który jest modemem (huawei E3372).

To ciekawe, na 99% jest to taki pierwszy przypadek na forum czyt. jeszcze nie słyszałem, aby komuś zawinił czytnik 😮 Dobrze wiedzieć o tym na przyszłość!

12 minut temu, DraveS napisał:

ale mi się już nie chce kasować wszystkiego.

Zawsze możesz skorzystać z tej metody: Kopia zapasowa Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker To będzie wina czytnika. Obie karty po poprawnym już flashowaniu są praktycznie niewidoczne dla huaweia. 

Gdy flashowałem kartę od samego początku huaweiem to było jakby poprawnie, czyli tworzyły się 2 dyski, windows chciał je formatować był dysk boot z plikami itd. Ale RPi tego nie widział. 

Gdy zrobiłem flasha nowym czytnikiem na pierwszy rzut oka wszystko było tak samo. Z tą różnicą, że działały w RPi. Ale karty z powrotem włożone do huaweia są już dla niego nieczytelne. Widać tylko ~80 MB miejsca w połowie zajętego, niby jako boot, ale drugiego dysku już nie ma. Nie ma możliwości zrobienia flasha w Etcherze. Po włożeniu do nowego czytnika wszystko wraca do normy (2 dyski flash itd bezproblemowo)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odświeżę temat.

Dziś odpaliłem ponownie malinę (3b+). W gnieździe włożona była karta sd z wgranym  "berryboot" do usb podpięty dysk  z trzema wcześniej zainstalowanymi systemami. Domyślnie uruchomił się raspbian. Ale po 20 -30 sekundach na ekaranie zniknął obraz (monitor vga podłączony przez przejściówkę HDMI - VGA). Wyłączyłem zasilanie komputerka w celu zrestartowania. 

Po włączeniu zapala się dioda PWR i nic więcej się nie dzieje. Dioda ACT nie miga. Nie pomaga zmiana karty sd, sprawdzałem dwa systemy wcześniej zainstalowane na kartach: Raspbian oraz RetroPie.

Karty oraz dysk usb wyglądają na sprawne (podlączone do laptopa działają).

Na odpowiednich pinach GPIO jest +5V PWR, +3,3V PWR. Czyli zasilanie wygląda na prawidłowe.

Podczas uruchamiania z włożoną kartą sd pobór prądu wynosi około 160mA i praktycznie nie zmienia się, natomiast przy uruchamianiu bez karty sd prąd początkowo to około 160mA a po kilku sekundach wzrasta do około 400mA.

Miał ktoś do czynienia z podobnym przypadkiem? Jakieś pomysły dotyczące reanimacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po włączeniu zasilania zapala się dioda PWR (czerwona).

Przy włożonej karcie sd pobór prądu to około 0,2A i nie dzieje się nic. Świeci się tylko czerwona dioda PWR. Żadnego sygnału wideo ani aktywności diody ACT. Porty usb bez zasilania.

Przy wyjętej karcie po kilku sekundach od włączenia prąd na zasilaniu wzrasta z 0,2A do około 0,4A i na gniazda USB pojawia się +5V. Poza tym zero "aktywności".

To chyba nie rokuje najlepiej.

Edytowano przez marianm68
Link do komentarza
Share on other sites

No to faktycznie nie wygląda to najlepiej. Jeżeli ta sama karta działałaby na innym Raspberry to by potwierdzało, że z tym jest coś nie tak.

Jeżeli patrzeć na zieloną diodę to może to oznaczać wiele rzeczy, tu jest lista typowych przyczyn pod śródtytułem "Red power LED is on, green LED does not flash, nothing on display".

Jest tam dość sporo przyczyn ale skupiają się wokół 2 problemów: coś jest źle z kartą SD, obrazem, slotem na karty lub coś jest źle z zasilaniem - nierównomierne, niewłożona wtyczka do końca. Wydaje mi się, że może zasilacz nie jest najlepszy albo coś się stało z układem zasilającym.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś miałem takie objawy jak opisujecie (brak bootowania, brak obrazu, czegokolwiek oprócz świecącej diody) na RPi 3B+, gdy bawiłem się we wgrywanie różnych distro na kartę pamięci. Czasami Etcher nie wgrywał obrazu dobrze, a za to obraz wgrany Rufusem śmigał bez problemu.
Nie wiem czy to komukolwiek tutaj pomoże, ale warto spróbować pierw sformatować kartę Rufusem, a potem wgrać obraz którymś z tych dwóch.
// o ile działacie na Windowsie. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Overwatch witam na forum!

Możesz mieć rację, bo przyczyna leży gdzieś w tym obszarze. Trzeba tylko porobić testy. Może być też problem z gniazdem na karty SD - u mnie w laptopie bywa że czegoś nie wykrywa i też trzeba posiłkować się innymi programami.

Na wszelki wypadek spróbowałbym wgrać Rasbiana Strecz bo on był dedykowany do RPi3B+ i sprawdzić czy czysta karta ruszy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Napięcia sprawdzone. 3,3V, 1,8V na odpowiednich padach są (czyli zasilanie wygląda na prawidłowe). Oddałem malinę do sklepu (na serwis).

Zastanawia mnie jeszcze taka zależność: jeśli w slocie jest karta SD to na gniazdach usb nie ma zailania +5V. Gdy karta jest wyjęta po kilku sekundach na usb włączane jest +5V.

Może niezbyt jasno opisałem sprawdzanie komputerka po tej "awarii". Dlatego uściślę: miałem zaintalowane 3 różne systemy na trzech kartach SD, na 4-tej zainstalowałem "Berryboot" i podpiąłem HD (na usb) na którym zainstalowełem 3 systemy. Po "awarii" używałem kart z systemami wcześniej zainstalowanymi i "działającymi" - niestety bez oczekiwanych efektów.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam to samo. Ostatnio zakupiłem używana rpi 3b. Wczoraj doszła Mi karta i mini klawiatura. Dziś chciałem zainstalować system. Wrzuciłem noobs lite na kartę SD 16 GB od goodrama. Kartę wrzuciłem do Malinki podłączyłem tv i zasilanie. Zainstalowałem raspbian full version. Instalacja bez komplikacji zaraz po zainstalowaniu Malinka zabootowala ale  zaraz po tym wyłączyła obraz po formacie karty i wrzuceniu noobs na nowo nic się nie włącza. Zaznaczam to moje 1 spotkanie z Malinka i boję się że coś popsułem. Warto tez zaznaczyć że po instalacji systemu na karcie stworzyły się jakieś partycje nie wiem czemu jeżeli to normalne to napiszcie. 

Link do komentarza
Share on other sites

@ManiekZbarakudy witam na forum 🙂

10 godzin temu, ManiekZbarakudy napisał:

Warto tez zaznaczyć że po instalacji systemu na karcie stworzyły się jakieś partycje nie wiem czemu jeżeli to normalne to napiszcie. 

Tak, to zupełnie normalne.

Z czego zasilasz swoje RPi?

Link do komentarza
Share on other sites

Odświeże temat 

W moim Pi4 po podłączeniu zasilania zapala się czerwona dioda i pozostaje zapalona. Zielona natomiast zapala się na ok. 2 sekundy, gasnie zapala się ponownie, tym razem na 5 sekund i gaśnie. I to wszystko co mogę wyciągnąć z urządzenia.

Po wyjęciu karty SD ziolona dioda pali się zeriami po 4 błyśnięcia (co jak rozumiem jest poprawne) dla takiej sytuacji.

Przekopałęm się przez kilkanaście stron w inetrnecie ale takiego układu nie znalazłem. Może macie jakies pomysły?

 

pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.