Skocz do zawartości

Zmiany w działalności forum i jego tematyce


Treker

Pomocna odpowiedź

Tak jak wcześniej wspomniałem - na ten moment czytam i analizuję, aby nic nie sugerować. Odniosę się do kwestii technicznych:

przydałoby się jakieś miejsce na przechowywanie kodów programów. Wklejanie dłuższych programów nie jest zbyt wygodne, pliki .zip to też niezbyt nowoczesny system kontroli wersji...

Zapisuję na listę pomysłów, jednak na początku nie będzie takiego rozwiązania. Postaram się jednak, aby mechanizm wklejanie kodów do wiadomości był wygodniejszy (zwijanie/lepsze kolorowanie etc).

fajnie byłoby rozwinąć system nagród / kar / osiągnięć - może dałoby to trochę więcej motywacji do pisania na forum?

W nowej wersji forum dostępny będzie system oceny postów. Każdy-każdemu będzie mógł przy wiadomości kliknąć jedną z kilku ikonek typu "Pomogłeś", "Ciekawe", "Nie zgadzam się", "Nie lubię" (nazwy przykładowe). W powyższym przykładzie dwie pierwsze liczyłyby się jako dodatnie punkty reputacji dla autora wiadomości, dwie kolejne jako negatywne/neutralne. Nie chciałbym, aby system ten był wykorzystywany do "minusowania" postów osób, których ktoś nie lubi, więc z tymi "negatywnymi" będę ostrożny. Wydaje mi się jednak, że takie negatywne oceny też są potrzebne, aby można było odpowiednio oznaczać posty osób, które udzielają nieodpowiednich rad (np. w związku z brakiem odpowiedniej wiedzy). System ten też pozwoli na lepsze wyświetlanie postów (np. wyróżnianie kolorem najlepszych postów) i tworzenie rankingów. Do nowego systemu zostaną przeniesione aktualnie zebrane punkty pomógł/piwa.

Z drugiej strony może to być kwestia tego, że nie jest wcale takie oczywiste, jak się przychodzi na to forum, jak z niego korzystać. Strategicznie umieszczone i opisane pola formularza mogą zdziałać cuda komunikując czego dana społeczność oczekuje od nowego postu.

Tak, zgadzam się. Aktualnie forum pod tym względem kuleje - w nowej wersji wszystko będzie przyjaźniejsze.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, ale przecież jak dopiero zaczynasz projekt, to nie masz tych wszystkich rzeczy — jedynie jakieś ogólne założenia i cele. A dyskusję przydałoby się prowadzić od początku, bo przecież często problemy są już w założeniach. Schematy, rysunki etc. oczywiście są potrzebne do dalszej dyskusji.

Nie jestem przeciwny dyskutowaniu o założeniach projektu, czy konsultacjom w trakcie prac dotyczących całego projektu czy szczegółów małego fragmentu. Wiadomo, że taka dyskusja ma większą wartość dla czytających niż proste kopiowanie czyjejś pracy. Dotyczy to też projektów jak to nazwałeś eksperymentalnych, które może przerodzą się w jakieś funkcjonalne urządzenie, albo nie. Chodziło mi o tych którzy wykażą się determinacją i ukończą swój projekt. Jeśli zechcą będą mogli w osobnym dziale opisać i pokazać jak działa ich urządzenie. Może dla jednych staną się inspiracją, a dla innych wyzwaniem. W stylu " ja to mogę zrobić dziesięć razy lepiej". Zresztą podobnie jest w tej chwili na forum, dotyczy to robotów, są konstrukcje ukończone i nie ukończone. Tak jak pisałem wcześniej chciałbym też projektów ukończonych z "dokumentacją" pozwalającą na powielenie danego urządzenia. Może ktoś znajdzie tam odpowiednie dla siebie rozwiązanie, albo całe urządzenie. Może też początkujący, świeżo po kursie lutowania, zechcą coś sobie złożyć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisałem wcześniej chciałbym też projektów ukończonych z "dokumentacją" pozwalającą na powielenie danego urządzenia. Może ktoś znajdzie tam odpowiednie dla siebie rozwiązanie, albo całe urządzenie. Może też początkujący, świeżo po kursie lutowania, zechcą coś sobie złożyć.

Pisanie dokumentacji na tym forum wymagałoby jednak dość dużego samozaparcia — niezbyt nadaje się ono do czegokolwiek dłuższego niż kilka zdań, a jak jeszcze trzeba to jakoś formatować i wstawić ilustracje, to już samo wpisanie jest projektem na cały dzień. Osobiście wolę takie rzeczy wrzucać na ReadTheDocs albo coś podobnego — tym bardziej, że wtedy nie są przywiązane tylko do jednego forum.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dlatego napisałem "dokumentacja" w cudzysłowie. Ale masz rację. Pisząc to miałem w głowie proste proste projekty elektroniczne. Schemat, rysunek płytki drukowanej, spis części, krótka instrukcja uruchamiania. Przy bardziej skomplikowanych projektach np. elektroniczno mechanicznych może być problem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pisanie dokumentacji na tym forum wymagałoby jednak dość dużego samozaparcia — niezbyt nadaje się ono do czegokolwiek dłuższego niż kilka zdań, a jak jeszcze trzeba to jakoś formatować i wstawić ilustracje, to już samo wpisanie jest projektem na cały dzień.

Na szczęście już niedługo. W nowej wersji będzie edytor WYSWIG + bezproblemowe wstawienie wielu zdjęć za jednym razem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Co do nowej wersji - w bieżącej jest jedna denerwująca sprawa:

Korzystam z Forum na kilku komputerach. Mam zaznaczone automatyczne logowanie - działa ślicznie... do czasu, kiedy zaznaczę to samo na drugim. Drugi się loguje automatycznie - ale na pierwszym znika zaznaczenie i muszę logować się jeszcze raz. Szczególnie to wkurzające kiedy chcę zerknąć na forum z komórki i muszę się przekłapywać przez stroę logowania...

Rozumiem że komórka i tak dalej. Ale trzy kompy w domu jadą na tym samym IP.

To bug czy feature? Jeśli bug to prosiłbym, aby w następnej wersji go nie było 🙂 Jeśli feature to chciałbym znać powód.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli feature to chciałbym znać powód.

Teoretycznie jest to feature, który sprawdza zarówno IP, jak i ciasteczka. Zalogowanie się na danym komputerze jest obecnie traktowane jako jednoczesne wylogowanie z innych (chociaż nie u wszystkich tak to działa - to już bug...). W nowej wersji będzie to działało tak jak powinno. Dodatkowo będzie można po zalogowaniu podejrzeć inne urządzenia, na których jest się zalogowanym i zdalnie z nich wylogować.

Mam nadzieję, że w ciągu 1-2 tygodni będzie gotowa niepubliczna wersja beta, w której będą zmigrowanie wszystkie dane. Jeśli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem dostępu do takiej bety i znajdzie czas, aby trochę po niej "poklikać" i wyłapać ewentualne błędy to chętnie dam taki dostęp. Jak tylko będę gotowy wyślę informacje na PW z danymi do bety do osób, które klikną "postaw piwo" przy tej wiadomości (potraktuję to jako listę osób zainteresowanych betą).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.