Skocz do zawartości
deshipu

Miniaturowa konsola do nauki programowania gier

Pomocna odpowiedź

Dostałem pierwsze odpowiedzi z Chin, wygląda na to, że przy produkcji 50 sztuk koszt będzie w okolicach $9 od sztuki — zatem udało mi się zjechać poniżej tych $10, ale niedużo. Oczywiście przy większych ilościach wygląda to lepiej — przy zamówieniu 300 sztuk byłoby jakieś $6 od sztuki, na przykład, tylko nie bardzo miałbym komu to sprzedać na razie.

Lublin nie zechciał nawet uraczyć mnie odpowiedzią.

W międzyczasie przyszły też pojemniki na baterie, więc mogłem dokończyć prototyp:

IMG_20180905_095202.thumb.jpg.d9f6d6b086cbb54a82bf6f7e7db17226.jpg

Udało mi się też poeksperymentować trochę z wyciętymi z drewna elementami polepszającymi kształt całości:

IMG_20180905_100040.thumb.jpg.ce1e06bb8171270e94e3adb7425e3501.jpg

Do eksperymentów wycięte piłą włosową, docelowo mogą być wycięte z czegoś grubszego laserem (na upartego nawet z tektury falistej).

9$ wygląda bardzo ciekawie. Co dokładnie wchodziło w tę cenę? Tylko PCB i montaż czy może coś więcej (typu wgrywanie programu demo/test)? Jak podeślesz mi na PW dokładną listę komponentów + wymiary PCB to uda mi się dostać orientacyjną cenę w jednej polskiej firmie (tak czysto informacyjnie, bez zobowiązań) 🙂

Mniej więcej 1/4 ceny to montaż, 1/2 to komponenty, a reszta to cena wysyłki, przygotowania maszyn, cło, etc. — dlatego tak ładnie schodzi wraz ze zwiększeniem liczby egzemplarzy.

Programowanie i testowanie robią za darmo, albo za jakieś grosze w rodzaju pół centa od minuty.

Wszystkie pliki projektu są dostępne pod https://github.com/pewpew-game/pewpew/tree/master/hardware/pewpew. W szczególnosci jest tam plik CSV z częściami. Płytka ma wymiary 70x32mm.

• Lubię! 1

W ten weekend jest Mini Maker Faire Zürich, więc będę pokazywał między innymi prototypy moich konsolek. Ale wypadałoby też pokazać, że to nie tylko do gier, że da się do nich też podłączyć różne rzeczy i nimi sterować. Zatem wygrzebałem z szuflady robocika MeArm i podłączyłem do PewPew:

IMG_20180913_214613.thumb.jpg.cb7b5dd0d2e5ef6f32ca685fee20abfd.jpg

Jeszcze tylko kilka linijek kodu, żeby sterować serwami za pomocą przycisków (nie chce mi się robić IK do niego) i będzie zabawka dla zwiedzających.

• Lubię! 2

Nie pisałem tutaj przez dłuższy czas, a były pewne postępy. Po pierwsze znalazłem kompatybilną macierz LED-ową o znacznie większych wymiarach (6x6cm) i nie wytrzymałem i zrobiłem wersję konsolki z nią:

IMG_20181019_110901.thumb.jpg.be1f8a1cc0b5cd992b9bacc699591a84.jpg

Tym razem baterie przeniosłem na front, dzięki czemu cały tył jest pusty (poza pinami do podłaczenia do breadboarda), więc prawdopodobnie można by wykorzystać to urządzenie jako interaktywny badge na jakąś konferencję, z tyłu umieszczając logo i miejsce na imię uczestnika.

IMG_20181019_110918.thumb.jpg.854a98b2de2415ffbd2b7a5d5a7807c2.jpg

Przy okazji poeksperymentowałem też z różnymi kolorami LED-ów i przekonałem się, że wszystkie działają: biały, zielony, niebieski, pomarańczowy, czerwony. Oczywiście czerwone są najtańsze, więc takie zostaną, ale bardzo mi się podoba biały:

IMG_20181019_111111.thumb.jpg.87e4f94acd50c7d0fb6fd7f24753ff67.jpg

Tym razem zmontowałem (ręcznie) tylko kilka egzemplarzy: jeden dla siebie, jeden dla kolegi i dwa na sprzedaż na Tindie. Oba egzemplarze na sprzedaż są już w drodze do nowych właścicieli. Więcej sztuk zmontuję kiedy przybędzie paczka z częściami.

Po drugie, Elecrow zakończył produkcję i jutro dotrze do mnie paczka z wykonanymi egzemplarzami mniejszej wersji konsolki. Mają one trochę inne kolory, niż prototypy:

download.thumb.png.1c75425ca87f46c0d61139b4a9cb7b0b.png

Można je także już zamawiać na Tindie. Dodatkowo moment jest idealny, ponieważ w tym tygodniu jadę na pythonową konferencję, na której planuję zorganizować sprinty z użyciem tych urządzeń — zobaczymy jak się przyjmą.

• Lubię! 1

(edytowany)

Zgodnie z zapowiedzią, zmontowane płytki dotarły dzisiaj. Tak wygląda gotowe działające urządzenie:

IMG_20181022_165549.thumb.jpg.5a19165074eb715f3c965e8ec36031f3.jpg

a tak wygląda zestaw, który się dostaje do samodzielnego montażu:

IMG_20181022_165628.thumb.jpg.d2d452a05ebbb7efc8e3ccdb0b1ea036.jpg

Niestety przez nieporozumienie wszystkie płytki co prawda mają wgrany bootloader USB, ale nie mają firmware-u z CircuitPythonem — po prostu zapomniano wykonać kroku jego wgrania. Na szczęście jest to tylko kwestia skopiowania pliku z firmware-em poprzez USB, więc albo będę to robił sam przed zapakowaniem każdego egzemplarza, albo po prostu dopiszę jako krok w instrukcji samodzielnego montażu.

Edytowano przez deshipu
  • Lubię! 2

A jak teraz oceniasz współpracę z Elecrow? Obyło się bez żadnych problemów (oprócz wspomnianej kwestii z oprogramowaniem)?

To jest moje drugie zamówienie u nich (wcześniej robiłem u nich shieldy sterowników serw do wemos d1) i zarówno wtedy jak i tym razem byli bardzo życzliwi, pomocni i uprzejmi. Rozzbrajające dla mnie było pytanie o to jaką wartość zadeklarować w dokumentach celnych przesyłki — najwyraźniej wielu klientów nie lubi płacić cła.

Niestety błędy takie jak ten zdarzają się głównie przez problemy w komunikacji — podejrzewam, że moje instrukcje flashowania, które były napisane z założeniem użycia narzędzi z linii poleceń po prostu zostały przez inżyniera przyzwyczajone go do używania Atmel Studio zastąpione odpowiednimi screenshotami dla pracowników i w tym procesie zagubiony został fragment na samym końcu mówiący o przekopiowaniu pliku po USB. Niestety w momencie, gdy urządzenia są już u mnie niewiele da się zrobić. Będę jeszcze sprawę z nimi wyjaśniał, żeby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

• Lubię! 1

Projekt się powoli rozwija. Właśnie została założona lista mailowa pod adresem pewpew@python.org (można się na nią zapisać odwiedzając http://mail.python.org/mailman3/lists/pewpew.python.org/) dla wszystkich użytkowników urządzenia.

Poza tym pracuję nad zamówieniem przeszło tysiąca sztuk na potrzeby pewnej konferencji (niestety wszystko jest na razie tajne/poufne), więc są nadzieje, że przybędzie niedługo trochę nowych użytkowników.

Zmiany w firmware CircuitPythona niezbędne do działania urządzenia zostały wprowadzone do oficjalnej dystrybucji i dzięki temu można zawsze ściągnąć najnowszy firmware ze strony https://circuitpython.org/board/pewpew10/.

Jeden z użytkowników opublikował stworzoną przez siebie grę logiczną Othello (znaną też jako Reversi), dostępną pod adresem https://github.com/pewpew-game/game-othello.

Jutro powinno do mnie dotrzeć zamówienie zawierające wycięte laserem z akrylu elementy mechaniczne do przymocowania na tył konsolek, poprawiające ich kształt — wspominałem wcześniej o ich prototypowaniu z drewna. Kiedy dotrą napiszę o nich więcej.

To na razie tyle.

• Lubię! 1

Super, to czekamy na zdjęcia ostatecznej wersji w obudowie 🙂

No cóż, zdjęcie zamieszczę, ale nie wyszło to najlepiej...

IMG_20190319_140923.thumb.jpg.9f4525da1a0ef0ce61d98fa07780ea62.jpg

Następnym razem umieszczę na rysunku wymiary, żeby nie było problemów ze skalą.

• Lubię! 1

@deshipu może będzie dobry zaczątek do nowej, trochę większej konsoli 😉

Zobaczymy, być może tak będzie. Na razie nie będę wyrzucał, a na przyszłość zawsze będę pisał wymiary na rysunkach wysyłanych do takich projektów. Tylko na zewnątrz obrysu, bo jeszcze mi to wygrawerują...

• Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »