Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem Raspberry PI 3 B+


MatiPl01

Pomocna odpowiedź

6 godzin temu, deshipu napisał:

Ja bym zaczął od wyłączania zasilania podczas jakichkolwiek zmian w połączeniach. To taka podstawa.

To wiem. Lecz co zrobić, gdy przypadkiem układ będzie źle zbudowany i wtedy podłączy się zasilanie? Czy można to jakoś zabezpieczyć?

2 godziny temu, Nawyk napisał:

No i popełnianie błędów to kosztowne, ale najlepsze lekcje, jakie tylko można sobie "zasponsorować" 🙂 Życzę Ci popełniania błędów, ale tylko nowych 😉

Szkoda tylko, że błąd musiałem przepłacić spaleniem RPI, a nie np. diody, ale cóż, wymienili mi na nowe i mam nadzieję, że teraz nie będę już tak nieostrożny. Zamówiłem sobie multimetr i przed podłączeniem zawsze sprawdzę układ po podpięciu zasilania bezpośrednio do niego (np. z baterii), a, gdy będzie wszystko ok, podłączę do malinki. Dzięki za rady, zaraz luknę sobie na filmik. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Podepne sie pod temat.

Podczas wykonywania krokow opisanych w kursie #15 https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-czujnik-temperatury-ds18b20-id26430 malinka sie rozlaczyla. Przy probach podlaczania swieci sie tylko i wylacznie czerwona dioda (PWR), brak zielonej. Probowalem juz format karty oraz reinstalacje systemu i boot z innej karty SD. W obu przypadkach nadal to samo, brak jakiegokolwiek sygnalu z maliny. Sprawdzalem napiecie na pinach 2 i 39 i wynosi ona 5.43V (zasilacz z zestawu https://botland.com.pl/kursy-forbot/11224-forbot-zestaw-raspberry-pi-3-b-rozszerzony-bezplatny-kurs-on-line-5903351240048.html). 

Co moze byc przyczyna, zwarcie, zasilanie, cos jeszcze? Jakakolwiek pomoc mile widziana

Thx.

Link do komentarza
Share on other sites

@endrjupol, witam na forum!

Co dokładnie robiłeś w momencie, gdy malinka przestała reagować? Podłączałeś elektronikę, czy "leżała" sobie sama na biurku? Zabezpieczyłeś piny 5V zworką tak jak zalecaliśmy w kursie, więc możemy wykluczyć uszkodzenie Raspberry Pi podaniem 5V na jakieś piny?

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie też było około 5V na tych pinach pięciowoltowych, ale nie miałem tych 3V na pinach trzywoltowych. Sprawdź u siebie te piny. U mnie niestety nic nie pomogło, ale wymienili mi w ramach gwarancji door-to-door, więc nie narzekam. Do eksperymentów kupię sobię klona Arduino z Aliexpress za około  15 zł. Jak się spali  to nie tracę 150 zł, lecz 10x mniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, Treker napisał:

@endrjupol

Co dokładnie robiłeś w momencie, gdy malinka przestała reagować? Podłączałeś elektronikę, czy "leżała" sobie sama na biurku? Zabezpieczyłeś piny 5V zworką tak jak zalecaliśmy w kursie, więc możemy wykluczyć uszkodzenie Raspberry Pi podaniem 5V na jakieś piny?

@Treker Podlaczalem czujnik temperatury na podstawie schematu z https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-czujnik-temperatury-ds18b20-id26430, (jednak z innym GPIO niz z GPIO4 jak jest tam opisane, ale nie sadze,ze to problem). Nie wykluczam, ze rezystor w pewnym momencie mogl sie styknac z czujnikiem, ale czy mogloby to miec takie konsekwencje? Zworke oczywiscie mialem od samego poczatku na pinach 2 i 4.

image.thumb.png.da059a4a0a7200d49a336e9abe799a16.png

@MatiPl01 u mnie jest podobnie, brak napiecia na 3V pinach (tylko 5V). Z ciekawosci, w jaki sposob i u kogo reklamowales? Nie bylo z tym zadnego problemu? 

ps. Swoja droga fajnie byloby gdyby do tych zestawow dolaczac wieksze plytki prototypowe, np. 830 pinowe. Wygodniejsze i bezpieczniejsze przy tego typu 'mikro' polaczeniach

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,  niedawno nabyłem  Raspi 3 B+ z oryginalnym zasilaczem oraz touchscreenem  3,5" po uruchomieniu system wystartował, uruchomiłem ekran dotykowy i niby jest OK, ale brak dźwięku na gnieździe Jack i na bluetooth . Dźwięk jest prawidłowy tylko na wyjściu HDMI.  Co powinienem jeszcze zrobić?  Bardzo proszę o pomoc, jeżeli ktoś wie co zrobić !!!

Link do komentarza
Share on other sites

Powinieneś przełączyć za pomocą programu konfiguracyjnego (raspi-config chyba się to nazywało, albo jakoś tak) dźwięk z HDMI na jack. Poza tym zamiast pisać w wątku zupełnie na inny temat, mógłbyś założyć nowy. A zanim go założysz, mógłbyś poświęcić minimum wysiłku na wyszukanie tego zarówno na tym forum jak i w Internecie.

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

Moja próba uruchomienia Malinki 3 B+ poprzez UART zakończyła się niepowodzeniem. Cała procedura z kursu #5 do momentu uruchomienia PuTTY  Configuration i wypełnienia szablonu  w zakładkach Session i Serial  oraz otwarcia Terminala przebiegła prawidłowo - ale po załączeniu zasilania Malinki, terminal pozostał martwy, system się nie uruchomił.   Po połączeniu z monitorem poprzez HDMI okazało się, że system jednak wystartował.  Co może być powodem takiego stanu rzeczy ???

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odzew,  konwerter zakupiłem w sklepie Botland w zestawie akcesoriów do szkolenia. Raspberrypi działa poprawnie w różnych konfiguracjach, i z wyświetlaczem 3,5 "", i jako odtwarzacz multimediów oraz  w wersji przeznaczonej do szkolenia. "Przeszedłem " #1 - #4 z programu szkolenia i utknąłem na #5 . Konwerter jest prawidłowo podłączony do masy i TX do RX na krzyż. System się uruchamia i widać to na monitorze HDMI natomiast terminal na PC jest ciemny.  Czy jest inna możliwość sprawdzenia prawidłowości podłączenia do COM'a niż tylko w menegerze urządzeń ? Bo może tu popełniam jakiś błąd!!!!

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem kiedyś raz jeden do czynienia z konwerterem, w którym Chińczyk opisał wyprowadzenia RX i TX odwrotnie (czyli z punktu widzenia podłączanego urządzenia, a nie z punktu widzenia konwertera). Może spróbuj podłączyć te linie odwrotnie, tak na wszelki wypadek? Oprócz tego upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki, a najlepiej byłoby zweryfikować, czy ten adapter działa na Twoim kompie, używając "echo loop'a", czyli zwierając RX i TX w adapterze i próbując coś wysłać w terminalu - powinieneś to samo dostać w odpowiedzi.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, "przerobiłem" kilkakroć całą procedurę - z nową kartą SD, nowym obrazem systemu, zmianą na inne porty COM ( 3,4,6) ustawieniami PuTTY i bez efektu. Co ciekawe na każdej nowej  (świeżej)  wersji systemu na nowej karcie SD w pliku config.txt znajdował się już wiersz (enable_uart=1), nie musiałem go już dopisywać. Skąd on się tam wziął ?   

Być może jednak mój konwerter UART jest uszkodzony. Gdzie można go sprawdzić?  Póki co odpuszczę sobie #5 szkolenia i przejdę do kolejnego #6.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz przesłać jeszcze dla pewności zdjęcie jak wszystko masz podłączone? Tak, aby było widać Raspberry Pi i konwerter? Może tam znajdziemy jeszcze jakąś wskazówkę. W między czasie możesz spokojnie iść dalej z kursem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.