Skocz do zawartości
MatiPl01

Problem z uruchomieniem Raspberry PI 3 B+

Pomocna odpowiedź

6 godzin temu, deshipu napisał:

Ja bym zaczął od wyłączania zasilania podczas jakichkolwiek zmian w połączeniach. To taka podstawa.

To wiem. Lecz co zrobić, gdy przypadkiem układ będzie źle zbudowany i wtedy podłączy się zasilanie? Czy można to jakoś zabezpieczyć?

2 godziny temu, Nawyk napisał:

No i popełnianie błędów to kosztowne, ale najlepsze lekcje, jakie tylko można sobie "zasponsorować" 🙂 Życzę Ci popełniania błędów, ale tylko nowych 😉

Szkoda tylko, że błąd musiałem przepłacić spaleniem RPI, a nie np. diody, ale cóż, wymienili mi na nowe i mam nadzieję, że teraz nie będę już tak nieostrożny. Zamówiłem sobie multimetr i przed podłączeniem zawsze sprawdzę układ po podpięciu zasilania bezpośrednio do niego (np. z baterii), a, gdy będzie wszystko ok, podłączę do malinki. Dzięki za rady, zaraz luknę sobie na filmik. 😉

Podepne sie pod temat.

Podczas wykonywania krokow opisanych w kursie #15 https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-czujnik-temperatury-ds18b20-id26430 malinka sie rozlaczyla. Przy probach podlaczania swieci sie tylko i wylacznie czerwona dioda (PWR), brak zielonej. Probowalem juz format karty oraz reinstalacje systemu i boot z innej karty SD. W obu przypadkach nadal to samo, brak jakiegokolwiek sygnalu z maliny. Sprawdzalem napiecie na pinach 2 i 39 i wynosi ona 5.43V (zasilacz z zestawu https://botland.com.pl/kursy-forbot/11224-forbot-zestaw-raspberry-pi-3-b-rozszerzony-bezplatny-kurs-on-line-5903351240048.html). 

Co moze byc przyczyna, zwarcie, zasilanie, cos jeszcze? Jakakolwiek pomoc mile widziana

Thx.

@endrjupol, witam na forum!

Co dokładnie robiłeś w momencie, gdy malinka przestała reagować? Podłączałeś elektronikę, czy "leżała" sobie sama na biurku? Zabezpieczyłeś piny 5V zworką tak jak zalecaliśmy w kursie, więc możemy wykluczyć uszkodzenie Raspberry Pi podaniem 5V na jakieś piny?

U mnie też było około 5V na tych pinach pięciowoltowych, ale nie miałem tych 3V na pinach trzywoltowych. Sprawdź u siebie te piny. U mnie niestety nic nie pomogło, ale wymienili mi w ramach gwarancji door-to-door, więc nie narzekam. Do eksperymentów kupię sobię klona Arduino z Aliexpress za około  15 zł. Jak się spali  to nie tracę 150 zł, lecz 10x mniej.

3 godziny temu, Treker napisał:

@endrjupol

Co dokładnie robiłeś w momencie, gdy malinka przestała reagować? Podłączałeś elektronikę, czy "leżała" sobie sama na biurku? Zabezpieczyłeś piny 5V zworką tak jak zalecaliśmy w kursie, więc możemy wykluczyć uszkodzenie Raspberry Pi podaniem 5V na jakieś piny?

@Treker Podlaczalem czujnik temperatury na podstawie schematu z https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-czujnik-temperatury-ds18b20-id26430, (jednak z innym GPIO niz z GPIO4 jak jest tam opisane, ale nie sadze,ze to problem). Nie wykluczam, ze rezystor w pewnym momencie mogl sie styknac z czujnikiem, ale czy mogloby to miec takie konsekwencje? Zworke oczywiscie mialem od samego poczatku na pinach 2 i 4.

image.thumb.png.da059a4a0a7200d49a336e9abe799a16.png

@MatiPl01 u mnie jest podobnie, brak napiecia na 3V pinach (tylko 5V). Z ciekawosci, w jaki sposob i u kogo reklamowales? Nie bylo z tym zadnego problemu? 

ps. Swoja droga fajnie byloby gdyby do tych zestawow dolaczac wieksze plytki prototypowe, np. 830 pinowe. Wygodniejsze i bezpieczniejsze przy tego typu 'mikro' polaczeniach

Zestaw (RPI + ŁADOWARKA + ETUI + RADIATORY) kupiłem na Allegro u "wizro". Napisałem po prostu do sprzedawcy, że nie działa i wymienił na nowe.

Witam,  niedawno nabyłem  Raspi 3 B+ z oryginalnym zasilaczem oraz touchscreenem  3,5" po uruchomieniu system wystartował, uruchomiłem ekran dotykowy i niby jest OK, ale brak dźwięku na gnieździe Jack i na bluetooth . Dźwięk jest prawidłowy tylko na wyjściu HDMI.  Co powinienem jeszcze zrobić?  Bardzo proszę o pomoc, jeżeli ktoś wie co zrobić !!!

(edytowany)

Powinieneś przełączyć za pomocą programu konfiguracyjnego (raspi-config chyba się to nazywało, albo jakoś tak) dźwięk z HDMI na jack. Poza tym zamiast pisać w wątku zupełnie na inny temat, mógłbyś założyć nowy. A zanim go założysz, mógłbyś poświęcić minimum wysiłku na wyszukanie tego zarówno na tym forum jak i w Internecie.

Edytowano przez deshipu

Moja próba uruchomienia Malinki 3 B+ poprzez UART zakończyła się niepowodzeniem. Cała procedura z kursu #5 do momentu uruchomienia PuTTY  Configuration i wypełnienia szablonu  w zakładkach Session i Serial  oraz otwarcia Terminala przebiegła prawidłowo - ale po załączeniu zasilania Malinki, terminal pozostał martwy, system się nie uruchomił.   Po połączeniu z monitorem poprzez HDMI okazało się, że system jednak wystartował.  Co może być powodem takiego stanu rzeczy ???

Proszę o pomoc

@Wmark w tej procedurze raczej nic się nie zmieniło. Używasz takiego samego konwertera jak ten z kursu? Jest ustawiony na odpowiednie zakresy napięć? Na pewno podłączyłeś dobrze linie sygnałowe i masę?

Dziękuję za odzew,  konwerter zakupiłem w sklepie Botland w zestawie akcesoriów do szkolenia. Raspberrypi działa poprawnie w różnych konfiguracjach, i z wyświetlaczem 3,5 "", i jako odtwarzacz multimediów oraz  w wersji przeznaczonej do szkolenia. "Przeszedłem " #1 - #4 z programu szkolenia i utknąłem na #5 . Konwerter jest prawidłowo podłączony do masy i TX do RX na krzyż. System się uruchamia i widać to na monitorze HDMI natomiast terminal na PC jest ciemny.  Czy jest inna możliwość sprawdzenia prawidłowości podłączenia do COM'a niż tylko w menegerze urządzeń ? Bo może tu popełniam jakiś błąd!!!!

Miałem kiedyś raz jeden do czynienia z konwerterem, w którym Chińczyk opisał wyprowadzenia RX i TX odwrotnie (czyli z punktu widzenia podłączanego urządzenia, a nie z punktu widzenia konwertera). Może spróbuj podłączyć te linie odwrotnie, tak na wszelki wypadek? Oprócz tego upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki, a najlepiej byłoby zweryfikować, czy ten adapter działa na Twoim kompie, używając "echo loop'a", czyli zwierając RX i TX w adapterze i próbując coś wysłać w terminalu - powinieneś to samo dostać w odpowiedzi.

A wpisałeś w PuTTy na pewno dobry numer portu COM, nie przepisałeś go "w ciemno" z kursu?

Cóż, "przerobiłem" kilkakroć całą procedurę - z nową kartą SD, nowym obrazem systemu, zmianą na inne porty COM ( 3,4,6) ustawieniami PuTTY i bez efektu. Co ciekawe na każdej nowej  (świeżej)  wersji systemu na nowej karcie SD w pliku config.txt znajdował się już wiersz (enable_uart=1), nie musiałem go już dopisywać. Skąd on się tam wziął ?   

Być może jednak mój konwerter UART jest uszkodzony. Gdzie można go sprawdzić?  Póki co odpuszczę sobie #5 szkolenia i przejdę do kolejnego #6.

Pozdrawiam

Możesz przesłać jeszcze dla pewności zdjęcie jak wszystko masz podłączone? Tak, aby było widać Raspberry Pi i konwerter? Może tam znajdziemy jeszcze jakąś wskazówkę. W między czasie możesz spokojnie iść dalej z kursem 😉

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »