Skocz do zawartości
Treker

Aktualizacje FORBOTa - najważniejsze informacje

Pomocna odpowiedź

@Shog ale wstyd, dzięki - musiałem nie zrobić aktualizacji po testach, gdy były to widoczne tylko dla mnie 😉 Zaraz będzie poprawione!

Zmieniony został sposób serwowania grafik na blogu (tyczy się to wszystkich zdjęć oraz ilustracji). W praktyce nie powinno być żadnej wizualnej różnicy oprócz ewentualnego szybszego działania strony (szczególnie u osób z poza Polski). Jeśli ktoś zauważy jakieś nieprawidłowości to bardzo proszę o sygnał 🙂 Dla zainteresowanych: od teraz wszystkie pliki statyczne na blogu serwowane są przez CDN, a dodatkowo grafiki są w locie przetwarzane na format WebP (jeśli klient obsługuje taką wersję).

W nawiązaniu do ostatniej wiadomości - przez ostatnie 6 dni przez serwery CDN przeszły ponad 3 mln zapytań, nie otrzymałem żadnych uwag, więc zakładam, że wszystko działa. Powoli będę się przymierzał do tego, aby część grafik z forum także przechodziło przez CDN. Tradycyjnie - nie powinno być to dla nikogo zauważalne. W razie jakiś problemów proszę o informacje 🙂

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć. U mnie tylko przeglądarka, żaden program do oglądania fotek nie ogarnia. Nie to, że często coś zapisuję, ale zdarzało się jakieś foto czy schemat. Wiadomo, zawsze można screena sobie zrzucić albo sięgnąć po jakiś konwerter, więc to raczej taki niuans.

1 godzinę temu, Marooned napisał:

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć.

• Gimp - otwiera
  • ImageMagick - otwiera
  • gThumb - otwiera

Innych nie używam, więc 100% aplikacji na moim kompie otwiera WebP 🙂

Jeden tylko Thunar nie potrafi zrobić miniaturki z pliku z rozszerzeniem .webp, ale i tak jak zapisuję fotkę w przeglądarce to zapisuje się z oryginalnym rozszerzeniem (a tu już Thunar nie ma problemu). Pewnie kwestia starej wersji Thunara, ale i tak system w kwietniu do przeinstalowania.

1 godzinę temu, Marooned napisał:

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć. U mnie tylko przeglądarka, żaden program do oglądania fotek nie ogarnia. Nie to, że często coś zapisuję, ale zdarzało się jakieś foto czy schemat. Wiadomo, zawsze można screena sobie zrzucić albo sięgnąć po jakiś konwerter, więc to raczej taki niuans.

@Marooned jasna sprawa, dlatego nie blokuję opcji dostępu do zwykłych plików (wystarczy usunąć "cdn." z adresu danej grafiki) 😉 Wiem, że to nie jest idealna metoda, ale jest stosunkowo łatwa w implementacji i używaniu.

• Lubię! 1

A, ok, taki hidden feature jest git 😉