Skocz do zawartości

Aktualizacje FORBOT-a - najważniejsze informacje


Treker

Pomocna odpowiedź

a propos mobilności, nie za bardzo działa opcja wstawiania zawartości posta którą wcześniej napisaliśmy. Wiele razy, na telefonie, zdarzało mi się, że kiedy chciałem napisać posta, ni z tego ni z owego wstawiało mi treść ostatniego posta który pisałem. Jeśli jeszcze były tam cytaty, to usunięcie tego "dotykowo" niemożliwe. Pozostawało włączyć kompa i wpisać posta. 

Więc albo udoskonalenie algorytmu, albo ręczna opcja wstawiania ostatniej zawartości, albo przycisk "wyczyść" obok okienka z pisanym postem... 🙂

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, ethanak napisał:
32 minuty temu, Treker napisał:

Niestety nie ma żadnej gotowej opcji,

http://www.wiris.com/editor/demo/pl/developers

Może coś w tym kierunku?

Rozwinę skrót myślowy - nie ma żadnej gotowe opcji w stylu "wtyczka do forum". Wymaga więc to dedykowanej integracji i (co ważniejsze) późniejszego utrzymania tego mechanizmu podczas aktualizacji. Wiele zmian tego typu było wprowadzone w starszej wersji forum, wiem ile narobiło to później problemów, więc teraz jestem ostrożny. Wiris jest bardzo fajny, zastanawiam się tylko ile razy tak realnie ktoś z niego skorzysta. Jak często pojawiają się posty z wzorami, a ile z tych osób będzie jeszcze chciało skorzystać z edytora, skoro np. większość osób woli tworzyć listy wypunktowane ręcznie zamiast kliknąć jeden przycisk w edytorze 😉

21 minut temu, SOYER napisał:

Więc albo udoskonalenie algorytmu, albo ręczna opcja wstawiania ostatniej zawartości, albo przycisk "wyczyść" obok okienka z pisanym postem... 🙂

Opcja ręcznego usuwania automatycznie wstawionej zawartości istnieje od samego początku. Jest dostępna na PC i w wersji mobilnej. U Ciebie nie ma czegoś takiego? Testowane przed chwilą:

97b98-2019-05-31_11-57-32-6515.png

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kilka drobnych aktualizacji, która mają poprawić wdrażanie nowych osób na forum:

1) Nowe osoby widzą teraz po rejestracji ogłoszenie, które zachęca do przywitania się, zapoznania z PPF oraz nauki obsługi edytora (to testowa wiadomość, później treść ogłoszenia może ulec zmianie).

dcb39-2019-10-02_10-29-44-7150.png

 

2) Powyższe ogłoszenie zastępuje również chat. Dzięki temu nowe osoby nie powinny "z rozpędu" pytać o sprawy techniczne na chatcie. Chat będzie dla nowych osób widoczny po napisaniu 2 postów lub po 48h od rejestracji.

3) Przy postach nowych osób pojawiła się mała adnotacja, która ma przypomnieć stałym użytkownikom forum, że odpowiadają na post kogoś nowego. Ma to być taka sugestia, aby wykazać się trochę większą wyrozumiałością, gdy ktoś np. źle zada pytanie, źle sformatuje wiadomość itd. Taka delikatna taryfa ulgowa dla nowych osób, które się dopiero wdrażają. Taka informacja jest widoczna, jeśli użytkownik nie napisał więcej niż 5 postów. Co więcej, jest ona wyświetlana tylko przy wiadomościach, które powstały w ciągu ostatnich 24h (aby nie wyświetlać tego w starych tematach😞

185c1-2019-10-02_10-32-52-7151.png

4) Małe przypomnienie o opcji oceny postów, ponieważ część osób myliła ikonkę serca z opcją dodania do ulubionych postów (a takiej opcji nawet nie mamy):

34c8d-2019-10-02_10-37-21-7152.png

----

Gdyby któryś z tych dodatków był dla Was wybitnie denerwujący to śmiało dawajcie znać. Będziemy szukać innych rozwiązań 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj wszystkie zdjęcia wgrane na forum zostały skompresowane (w ramach ciekawostki: średni poziom kompresji to ponad 70%). Od dziś wszelkie wgrywane załączniki na forum będą kompresowane. Kompresja jest stratna, ale raczej nie powinno być to widoczne "gołym okiem". Kompresja odbywa się w tle (po kilku minutach od wgrania plików). Gdyby ktoś zauważył problemy z jakością zdjęć wgrywanych na serwer to proszę o sygnał (porównam wtedy z oryginałem). Głównym celem tego mechanizmu  jest szybsze ładowanie się załączników (zarówno miniatur, jak i pełnych wersji).

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Od dziś wszelkie wgrywane załączniki na forum będą kompresowane.

zipy i tgz-y też?

Rozumiem, że od teraz nie będę musiał przejmować się jakością zdjęć i ustawianiem w Gimpie stopnia kompresji, bo jakiś genialny automat zrobi to za mnie???

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak w tej chwili kompresowane są tylko grafiki (jpg, png, gif). Archiwów nie ruszamy 🙂

5 minut temu, ethanak napisał:

Rozumiem, że od teraz nie będę musiał przejmować się jakością zdjęć i ustawianiem w Gimpie stopnia kompresji, bo jakiś genialny automat zrobi to za mnie???

Tak, zdjęcia są skalowane do maksymalnie 2000 px na dłuższym boku, a następnie kompresowane. Jeśli plik jest mniejszy lub już skompresowany to nie jest w żaden sposób edytowany. Przykładowe zdjęcie z załącznika przed automatyczną obróbką miało 4,5 MB, zaraz zobaczymy do ilu zejdzie po kompresji 😉

Aktualizacja: gotowe, zeszło z 4,5 MB do 290kB 🙂

RPi4_obrobione (5).jpg

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, Treker napisał:

Tak, zdjęcia są skalowane do maksymalnie 2000 px na dłuższym boku, a następnie kompresowane. Jeśli plik jest mniejszy lub już skompresowany

Aha, czyli mnie to nie dotyczy (większość tego co potrzebuję wrzucić to 800x600, a 50 kB wagi to taki przeciętny rozmiar).

Jeszcze drobiazg:

2 godziny temu, Treker napisał:

Kompresja jest stratna

 

16 minut temu, Treker napisał:

kompresowane są tylko grafiki (jpg, png, gif)

Przypominam że kompresja png/gif jest bezstratna i taka powinna pozostać. Owszem, można bawić się w różne stopnie kompresji (z różnymi wynikami), ale dużych różnic w wadze pliku bym się raczej nie spodziewał. zmiana wielkości png czy gif też nie powinna mieć miejsca - gify o rozmiarach kartki A4 możemy sobie darować, png o rozmiarach powyżej 2k pikseli to rzadkość i lepiej tego po prostu zabronić albo przepuszczać przez moderatora.

Wyobraź sobie, co może zrobić taki automat zmniejszający z jakimś większym schematem w png...

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, ethanak napisał:

Przypominam że kompresja png/gif jest bezstratna i taka powinna pozostać. Owszem, można bawić się w różne stopnie kompresji (z różnymi wynikami), ale dużych różnic w wadze pliku bym się raczej nie spodziewał.

Wszystko zależy od sposobu przygotowania pliku. Robiłem testy, różnica przy png jest również bardzo duża - szczególnie, gdy ktoś umieścił zdjęcie zapisane jako png. Jednym rozwiązaniem byłaby automatyczna konwersja wszystkich grafik do jpg, ale tego nie chce robić. Z rozwiązania tego korzystamy od ponad roku na blogu i sprawdzało się dobrze. Mam nadzieję, że na forum będzie podobnie. Daję o tym znać publicznie, aby ewentualnie wyłapać jakieś błędy "na produkcji" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Treker napisał:

Jednym rozwiązaniem byłaby automatyczna konwersja wszystkich grafik do jpg, ale tego nie chce robić.

I bardzo dobrze - bo to nie jest rozwiązanie dla tego forum.

Przykład - przygotowywany właśnie post do działu DIY, obudowa urządzenia. Eksport PNG bezpośrednio z OpenSCAD-a ma 17151 bajtów. Przerobiony na jpega convertem ma 83643 bajty, Gimp chciał go zapisać jako 71 kB a po zmniejszeniu do 17 kB obraz wyglądał jak plansza Polsatu w czasie burzy oglądana przez trzy warstwy folii bąbelkowej 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.