Skocz do zawartości

Jak przygotować własną dystrybucję Linux-a


Elvis

Pomocna odpowiedź

A może warto sprawdzić co oznacza słowo "dystrybucja"?

Dajesz przepis na zrobienie własnego Linuksa (dostosowanego do Twoich potrzeb). Co to ma wspólnego z dystrybucją?

Tylko nie pisz że "tak się na to mówi".

PS. Kiedyś to się nazywało "LFS". Dzisiaj mamy narzędzia do robienia sobie takich LFS-ów skol'ko ugodno. Tym niemniej z dystrybucją nie ma to nic wspólnego.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A może mogłbyś podać swoje źródło mądrości? Będzie łatwiej się dogadać, zamiast rzucać hasłami. O ile rozumiem LFS to Linux From Scratch - oczywiście to fajna sprawa, nawet miałem o tym napisać, ale yocto wykonuje nieco więcej.

Ja używając słowa dystrybucja wykorzystywałem bezpośrednie tłumaczenie ze strony: https://www.yoctoproject.org/

2018-08-12-160644_1918x1058_scrot.thumb.png.5231d008669c62d006256435f74d6fe0.png

Ale jeśli "The Yocto Project.  It's not an embedded Linux Distribution, It creates a custom one for you." należy inaczej rozumieć, albo tłumaczyć - chętnie dowiem się czegoś nowego. W sumie człowiek całe życie się uczy 🙂

 

Skoro o LFS już wspomnieliśmy – bardzo polecam wszystkim zainteresowanym tworzeniem własnego obrazu Linux-a zupełnie od podstaw książkę:

“Linux w systemach embedded” Marcina Bis-a https://wydawnictwo.btc.pl/elektronika/184248-linux-w-systemach-embedded.html

Jest warta swojej wagi w bitcoinach i moim zdaniem nie ma nic lepszego na polskim rynku wydawniczym, a nawet na amazonie niełatwo znaleźć pozycję na podobnym poziomie. Autor nie jest entuzjastą yocto, co w pełni rozumiem – ale w kwestii tworzenia linuxa od podstaw, nie ma sobie równych.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Proszę bardzo - Słownik Wyrazów Obcych:

Dystrybucja (łac. „distributio” – 'rozdział, podział' od distribuere 'rozdzielać; rozdawać'; dis- 'roz-; na części' i tributum 'podatek; danina' od tribuere '(roz)dawać; udzielać; łożyć' z tribus 'okrąg, jednostka podziału terytorialnego ludności starożytnego Rzymu')

"Dystrybucja Linuksa" to takie coś, co paru ludzi w pocie czoła składa do kupy a kupa ludzi sobie to bez problemu instaluje. Są wielkie dystrybucje (RedHat, Debian), niszowe (PLD), dystrybucje bazujące na innych dystrybucjach (Ubuntu na Debianie, Mint na Ubuntu), czy nawet dystrybucje przygotowywane przez pojedyncze osoby (Knoppix).

W naszym przypadku nie ma mowy o rozpowszechnianiu - tworzysz pojedynczy egzemplarz Linuksa, dokładnie jak w LFS, i tego egzemplarza nie rozpowszechniasz.

A w przytoczonym zdaniu określenie "custom one" nie odnosi się do dystrybucji, tylko do Linuksa.

A żeby nie było: nie neguję absolutnie treści posta, być może sam skorzystam z przepisu (choćby dlatego, że kupiłem sobie właśnie RPi3+, a o Yocto usłyszałem po raz pierwszy w życiu). Czepiam się tylko i wyłącznie do jednego słówka 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.08.2018 o 08:53, Elvis napisał:

Początkowy program jest zapisany w jego pamięci ROM - tutaj pojawia się pierwsza różnica między światem mikorkontrolerów i mikroprocesorów - ROM zamiast flash, to wbrew pozorom istotna zmiana. Jednak zasada jest identyczna - w ROM mamy bootloader, który wczytuje program.

Trochę nekromancji.

Nie mogę się z tym zgodzić mikrokontrolery powszechnie mają w swoim rom-ie (nieistotne jest to czy jest to rom faktyczny czy wydzielona sekcja flash) różnica jest taka że w toku normalnego wykonywania kodu ten bootloader jest nieaktywny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.