Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Raspberry Pi, projekty - #2 - Domoticz, DS18B20, maile

Pomocna odpowiedź

Kurs Raspberry Pi, projekty - #2 - Domoticz, DS18B20, maile

Raspberry Pi jest często używane jako kontroler automatyki domowej. Inteligentne sterowanie roletami i oświetleniem to mały wycinek tego co potrafi malinka z Domoticzem. Na początku warto zacząć od ustawień systemu, podłączenia czujników temperatury (DS18B20) oraz konfiguracji powiadomień.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

No dobra, a ja mam pytanie do takiego artykułu. Potrzebny mi jest montaż elektroniki właśnie z takim rozwiązaniem, ale nie wiem jak się za to zabrać. Jestem z Bydgoszczy i nie ma tutaj zbyt dużej ilości firm zajmujących się tego typu rzeczami. Mój szwagier korzysta z firmy, która zajmuje się montażem, lutowaniem itp. Podobno rzetelna, jednak nie wiem czy zajmują się czymś takim, a nie chce niepotrzebnie wydzwaniać. Ktoś może wie czy z tego co jest na tej stronie by mogły wyniknąć takie prace? - [link usunięto]'

Z góry dzięki za pomoc

@Elektryk14, witam na forum. Takie systemy i poradniki są raczej dedykowane dla osób, które chcą stworzyć taki system podczas samodzielnego majsterkowania - głównie o to w tym chodzi. Ciężko wypowiadać się na temat możliwości poszczególnych firm, najlepiej takie pytania kierować bezpośrednio do nich. Post był raportowany przez innych czytelników jako reklama, więc link do firmy usunąłem - nie był tutaj i tak kluczowy. Zachęcam do zapoznania się z naszymi kursami i samodzielnych eksperymentów z Raspberry Pi.

Zarówno sam artykuł jak i platforma Domoticz bardzo ciekawe 🙂

W załączniku mój wykres

1098664620_chart(1).thumb.png.69bc6a242cb1556ddc97a94e43a4b0f3.png

• Lubię! 1

@wn2001, super - dzięki za podzielenie się wykresem 🙂 Mam nadzieję, że zainspiruje innych do działania!

• Lubię! 1

Witajcie,

Czy podłączenie czujnika DHT22 - zamiast DS18B20 - wygląda identycznie jak w opisie artykułu? Czy może nie współpracuje on tak prosto jak opisany w artykule sam czujnik temperatury?

Pozdrawiam,

@franek84 z czujnikiem DS18B20 komunikujemy się przez 1-wire, w przypadku DHT222 niby też jest to 1-wire, ale jednak trochę inny, więc trzeba pokombinować. W Internecie jest sporo poradników na ten temat (sprawdź przykładowo ten). Jak będziesz miał jakieś problemy to załóż proszę osobny temat na forum i opisz tam swój problem, aby nie pisać w komentarzach o czujnikach, które nie są używane w tym kursie. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum 🙂

Cześć!
Nie otrzymuje maili przyciskiem TEST. Próbowałem na pocztach gmail oraz onet. Co mogę robić źle?

problem_email.png

@Radberry, zapewne jest tak jak napisał wyżej @Bhoy67 - widocznie podajesz złe dane do serwera. Jeśli tylko malinka ma dostęp do Internetu to opcja wysyłania maili w Domoticzu po prostu musi działać. Nie da się chyba jej nawet zepsuć żadnymi ustawieniami 😉 

Większość współczesnych serwerów pocztowych ma port 25 przeznaczony wyłącznie do komunikacji z innymi serwerami, użytkownicy powinni korzystać z portu 587. W większości przypadków jest on ustawiony tak, że przyjmuje zarówno szyfrowane, jak i nieszyfrowane połączenia wyłącznie od zautoryzowanych użytkowników.

• Lubię! 1

Witam.

Ważną informacją jest też to:  Niestety Domoticz odczytuje tylko ostatnie cztery znaki (cyfry) z ID czujnika DS18B20. W moim przypadku wszystkie 10 sztuk DS18B20 mają takie same ostatnie cztery znaki. A to niestety nie będzie działać w przypadku podłączenia więcej niż jednego czujnika.

(edytowany)

Cześć, po restarcie systemu pojawił się problem w domoticzu (Version: 4.10717). Mianowicie po dodaniu sprzętu, gdy chcę przjeśc w zakładkę urządzenia wyświetla się wieczny komunikat loading. W schellu wszystko działa jak się należy. Ktoś coś?

Edit: sprawa wyjaśniona. usunąłem wpis z pozycji - OWFS Path:/mnt/1wire

Edytowano przez dudus0051
  • Lubię! 1

Cześć.

Jeśli komuś nie będzie chciał odpalić domoticz na raspberry pi 4 to trzeba najpierw zainstalować to:

"sudo apt-get install libusb-0.1"

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Witam,

Posiadam Raspberrypi 4b. Nie mogłem zainstalować domoticza ze względu na wyskakujący błąd, po wpisaniu komendy z kursu. Na szczęscie już się udało. Dla tych co będą mieli problem przy instalacji, korzystałem z takiej komendy instalacyjnej:

sudo curl -L install.domoticz.com | bash

Działa poprawnie.

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1