Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty – #3 – Domoticz, kamera, GPIO

Pomocna odpowiedź

Gdy próbuję dodać przycisk pokazuje mi że już istnieje i nie mogę go dodać. Wszystko inne (dioda, buzzer, kamera) działa .Co zrobić w takiej sytuacji ?

IMG_20200320_203348.thumb.jpg.893aeae5c7d215df95a68af28e256038.jpg

Edytowano przez jas123

A czy sytuacja jest ta sama gdy dodajesz przełącznik na inny pin niż 26?

Może spróbuj w miejscu gdzie eksportujesz piny wyrzucić 26 zrestartować system i jeszcze raz spróbować. Możliwe że po drodze coś poszło nie tak.

• Pomogłeś! 1

Cześć, mam takie pytanie odnośnie wpisywania do pliku domoticz.sh na "sztywno" które piny to wejścia, a które to wyjścia.

Konkretnie chodzi mi o buczek. Ustawiam pin 21 przy użyciu export jako out i w ćwiczeniu gdy po restarcie malinki użyje komendy "gpio exports" wyskakuje nam, że przy pinie 21 mamy wartość 1. Buczek ciągle wyje i jest to dość irytujące. Skąd ta 1 się tam wzieła? Mi z automatu przypisuje 0 więc w pliku domoticz.sh musze jeszcze ustawić wartość pinu 21 jako 1 przy użyciu komendy "gpio -g write 21 1".

Drugie pytanie jest takie jaka jest różnica między wpisaniu do pliku domoticz.sh komendy "/usr/bin/gpio -g write 21 1", a "gpio -g write 21 1"? Jedno i drugie działa w moim przypadku. Wiem, że są to ścieżki do katalogu usr - katalog użytkowy, natomiast bin - programy usługowe. Jednak jak to ma się do całego "kodu" w pliku domoticz.sh?

Pozdrawiam

Edytowano przez Oskaritox

@Oskaritox 

18 godzin temu, Oskaritox napisał:

Skąd ta 1 się tam wzieła?

Ciężko powiedzieć. W dokumentacji gpio nic o tym nie ma, chyba że źle patrzę. Z kolei w dokumentacji RPi jest tabelka gdzie pokazane są stany jakie przyjmują wyprowadzenia po restarcie, niekóre mają 1 niektóre 0. Pin 21 akurat ma 0. Więc:

Mi z automatu przypisuje 0

z tym się zgadzam, ale dlaczego sam export robi 1 nie wiem. Niemniej:

Ustawiam pin 21 przy użyciu export jako out i w ćwiczeniu gdy po restarcie malinki użyje komendy "gpio exports" wyskakuje nam, że przy pinie 21 mamy wartość 1

jeżeli używasz samego ustawienia trybu pracy wyprowadzenia to dla pewności wpisz też jaki ma początkowy stan - unikniesz niejasności i domysłów.

jest różnica między wpisaniu do pliku domoticz.sh komendy "/usr/bin/gpio -g write 21 1", a "gpio -g write 21 1"?

Po instalacji programu gpio, ścieżka do niego zostaje zapisana jako ściezka systemowa i możesz pominąć cały adres. gpio to taki "alias" na pełną ścieżkę.

Edit: Sprostowanie poniżej.

Podobnie jak nie piszesz długiej ścieżki do interpretera pythona tylko wystarczy napisac python3 i gotowe.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
5 godzin temu, Gieneq napisał:

jeżeli używasz samego ustawienia trybu pracy wyprowadzenia to dla pewności wpisz też jaki ma początkowy stan - unikniesz niejasności i domysłów.

Ok, następnym razem będę o tym pamiętać.

Po instalacji programu gpio, ścieżka do niego zostaje zapisana jako ściezka systemowa i możesz pominąć cały adres. gpio to taki "alias" na pełną ścieżkę. Podobnie jak nie piszesz długiej ścieżki do interpretera pythona tylko wystarczy napisac python3 i gotowe.

Dzięki za informację, o to mi właśnie chodziło, aby na przyszłość mieć jasność jak to działa 🙂

Ciężko powiedzieć. W dokumentacji gpio nic o tym nie ma, chyba że źle patrzę. Z kolei w dokumentacji RPi jest tabelka gdzie pokazane są stany jakie przyjmują wyprowadzenia po restarcie, niekóre mają 1 niektóre 0. Pin 21 akurat ma 0.

Właśnie również sprawdzałem poleceniem "gpio readall" jaki jest stan początkowy pinu, także tutaj jest wszystko jasne i trzeba drążyć dalej. Poszukam głębiej w necie, może uda się wyjaśnić. 

• Lubię! 1
6 godzin temu, Gieneq napisał:

Po instalacji programu gpio, ścieżka do niego zostaje zapisana jako ściezka systemowa i możesz pominąć cały adres. gpio to taki "alias" na pełną ścieżkę.

Błagam, jak coś piszesz to pisz prawdę 😞

Żadna ścieżka nie zostaje zapisana, nie jest to żaden alias na pełną ścieżkę.

Po prostu jeśli nie jest podana pełna ścieżka do polecenia (np. /usr/bin/gpio) przeszukiwane są po kolei:

• lista poleceń wbudowanych shella (np. "echo")
  • lista aliasów (to takie prawdziwe aliasy zdefiniowane dla wygody, np. "ls" może być zdefiniowane jako "ls --color=auto" aby mieć zawsze pokolorowane listingi folderów)
  • typowe miejsca, gdzie znajdują się polecenia. Minimum to /usr/bin i /bin (w tej kolejności), ale może być ich więcej (możesz to zobaczyć wydając polecenie "echo $PATH"). Jeśli w którymś z katalogów znajdzie się plik o nazwie odpowiadającej poleceniu - przeszukiwanie zostaje przerwane i plik zostaje wykonany.

Ponieważ zmienną PATH można modyfikować, dobrym zwyczajem jest podawanie zawsze pełnej ścieżki w plikach shella i konfiguracyjnych - chyba że zależy nam na jakimś nietypowym działaniu. W opisywanym przypadku należy wpisać /usr/bin/gpio a nie gpio, aby ustrzec się jakichś problemów.

Jako ciekawostkę podam, że dość częstym błędem jest wpisywanie samej nazwy polecenia w pliku crontab lub w którymś z plików w /etc/init.d - w wielu systemach zmienna PATH jest w chwili próby wykonania tych poleceń albo pusta albo niekompletna, i polecenie które z konsoli wykonuje się bez problemu nagle nie działa z crona...

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Dnia 23.03.2020 o 08:20, Gieneq napisał:

A czy sytuacja jest ta sama gdy dodajesz przełącznik na inny pin niż 26?

Może spróbuj w miejscu gdzie eksportujesz piny wyrzucić 26 zrestartować system i jeszcze raz spróbować. Możliwe że po drodze coś poszło nie tak.

Spróbowałem na innym pinie i działa . Nie wiem od czego to zależy.

W wiringPi (gpio) dla RPi4 jakiś pinów nie da się ustawić jako wejścia (a na pewno był problem z PULLUPEM, bo sam się z tym męczyłem), może stąd problemy. W Domoticzu używasz gpio do ustawiania wyprowadzeń więc gdzieś musi być ten błąd.

Jakbyś pytał czy zostanie to naprawione - na 90% nie 😞 program gpio i biblioteka wiringPi choć wchodzą w skład wielu programów to zostały porzucone i nie będą rozwijane.

Edytowano przez Gieneq

Bardzo fajny artykuł. Mam jednak jedno pytanie. Czy ktoś się zagłębiał jak uruchamiać domoticza ale z innej lokalizacji? tzn mam na myśli, że chcialbym sobie na przykład będąc w pracy sprawdzić jaka jest temperatura w domu albo będąc na wyjeździe podłączyć raspberry pi w domu z kamerą i oprócz powiadomień mailowych mieć opcje podglądu czy ktoś mi nie chodzi pod domem. Wiem, że trzeba tu pokombinować zapewne z adresami ip. 

Cześć,

a ja mam taką sprawę, w kursie jest informacja jak ustawić "przycisk alarmowy" typu Contact. Wszystko jest raczej zrozumiałem, ale jak ustawiam u siebie mam więcej opcji po wybraniu typu: Contact. Co powinienem wybrać? Poniżej screeny.

image.thumb.png.cda2739f871425e9617acaac3e313eb5.png

image.thumb.png.dcd506e5a7e1aab60c13865a71583b92.png

Sorry, bez sensu post. Drugi typ powinien być GPIO. Można usunąć post 🙂

Edytowano przez Gorbi
problem rozwiązany
  • Lubię! 1
10 godzin temu, Gorbi napisał:

Sorry, bez sensu post. Drugi typ powinien być GPIO. Można usunąć post 🙂

@Gorbi pozwolisz, że zostawię - może komuś przyda się w przyszłości 🙂

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay