Skocz do zawartości

PlatformIO - alternatywne środowisko dla Arduino IDE


Komentator

Pomocna odpowiedź

PlatformIO - alternatywne środowisko dla Arduino IDE

Jednym z powodów popularności Arduino jest dedykowane środowisko, które znacznie ułatwia pierwsze kroki z mikrokontrolerami. Niestety prosty edytor ma swoje wady i odbiega od popularnych środowisk programistycznych. Na szczęście bardzo łatwo można zacząć pisać programy na Arduino w alternatywnym IDE.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

PlatformIO można również skonfigurować z innymi środowiskami, więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie projektu (dokładnie tutaj). Specjalnie nie wspominałem o tym w artykule, ponieważ Atom oraz VSC są szczególnie polecane przez twórców rozszerzenia. Zakładam więc, że używanie tych "domyślnych" środowisk jest najlepszą opcją (szczególnie dla początkujących), ponieważ gwarantuje łatwe aktualizacji oraz kompatybilność środowiska i wtyczki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystam już od jakiegoś czasu z PlatformIO na Atomie (pod linuksem) i jestem bardzo zadowolony. To dużo bardziej przypomina prawdziwe narzędzie dla programisty niż oryginalne IDE Arduino, które jest powiedzmy sobie szczerze trochę bardziej rozbudowanym notatnikiem :]

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

16 godzin temu, szczawiosław napisał:

A jaka konkretnie jest różnica między oferowanymi frameworkami?

O co dokładnie pytasz? Lista obsługiwanych frameworków (wraz z krótkim opisem) jest dostępna tutaj: https://platformio.org/frameworks Jeśli chcemy używać PlatformIO do programowania Arduino to wielkiego wyboru nie ma - naszym frameworkiem jest właśnie opcja nazwana "Arduino".

@gielo, witam na forum 🙂 Trafiłeś na jakieś ciekawe wtyczki do Atoma, które szczególnie przydają się przy Arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja również witam.

Tak coś mam poinstalowane, nie wiem czy ciekawe ale się przydają. Nazw nie pamiętam, a pisze z pracy. Jak wrócę do domu to napiszę kilka słów o tych pluginach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Ja mam pytanie dot. frameworku ST Standard Peripheral Library dla płytek STM32. Dlaczego tylko dla czterech płytek można wybrać ten framework:

  • disco_f303VC: STM32F3DISCOVERY
  • disco_f407VG: STM32F4DISCOVERY
  • disco_l152RB STM32LDISCOVERY
  • nucleo_f401RE Nucleo F401RE

Co jest dostępne tu. Czy można np. doinstalować SPL dla pozostałych płytek?

Ale jest to super narzędzie, niezależne od Javy i eclipse. Dzięki temu szybko się instaluje zarówno Visual Studio Code jak i  rozszerzenia. Obsługa tak wielu platform jest zachwycająca. Dziś przesiadłem się z SWSTM32 na to narzędzie.

Edytowano przez Mellon
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.09.2018 o 12:51, Mellon napisał:

Witam

Ja mam pytanie dot. frameworku ST Standard Peripheral Library dla płytek STM32. Dlaczego tylko dla czterech płytek można wybrać ten framework:

  • disco_f303VC: STM32F3DISCOVERY
  • disco_f407VG: STM32F4DISCOVERY
  • disco_l152RB STM32LDISCOVERY
  • nucleo_f401RE Nucleo F401RE

Co jest dostępne tu. Czy można np. doinstalować SPL dla pozostałych płytek?

Ale jest to super narzędzie, niezależne od Javy i eclipse. Dzięki temu szybko się instaluje zarówno Visual Studio Code jak i  rozszerzenia. Obsługa tak wielu platform jest zachwycająca. Dziś przesiadłem się z SWSTM32 na to narzędzie.

Czy ktoś tu żyje? Nikt tym nie interesował się?

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież przy uruchomieniu konsoli serial wyskakuje okno gdzie możesz wybrać właśnie prędkość oraz port. Przynajmniej tak jest w Atom. Z Visuala nie korzystam. Oczywiście w swoim programie też powinieneś ustawić prawidłową prędkość.

Edytowano przez gielo
Link do komentarza
Share on other sites

Ciacimek masz strasznie roszczeniową postawę to po pierwsze, po drugie to temat dotyczy PlatformIO nie VSC i moja wypowiedź tyczyła się PlatformIO.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.09.2018 o 18:44, Mellon napisał:

Czy ktoś tu żyje? Nikt tym nie interesował się?

Ciężko na to jakoś merytorycznie odpowiedzieć. To raczej pytanie, które powinno trafić do twórców PlatformIO. Nie korzystałem z tego środowiska w kontekście STMów, ale jak rozumiem niektóre płytki zostały wstępnie skonfigurowane, aby ułatwić dostęp do peryferiów podłączonych do mikrokontrolerów na tych zestawach. Nie znaczy to jednak, że nie możesz pisać programów na inne STMy, które nie są konkretnie tymi płytkami. To tylko przykładowe, wstępnie skonfigurowane płytki.

Dnia 17.09.2018 o 19:40, Ciacimek napisał:

Ja mam pytanie, jak skonfigurować konsole w VSC, wysyłam tekst na serial i dostaję krzaki. W innym terminalu jest jak najbardziej okej. Najprawdopodobniej muszę zmienić prędkość, ale nie bardzo wiem jak to zrobić.. pomoże ktoś ? 🙂

Jeśli wgrywasz program przez PlatformIO to wszystko powinno działać od razu, ale jeśli z jakiegoś powodu masz kłopot to najlepiej ustawienia zmienić w pliku platformio.ini, parametry dotyczące komunikacji przez terminal zostały opisane tutaj: http://docs.platformio.org/en/latest/projectconf/section_env_monitor.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.