Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #5 - serwer www (PHP, MySQL)


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kurs Raspberry Pi, projekty - #5 - serwer www (PHP, MySQL)

Tym razem sprawdzimy jak z Raspberry Pi zrobić prosty serwer www, na którym będą mogły działać strony korzystające z html, PHP oraz baz danych MySQL. Projekt ten będzie na pewno przydatny dla osób, które chciałyby administrować serwerami oraz dla wszystkich elektroników i fanów IoT.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Przydatny artykuł 🙂 Przyczepie się tylko jednego: "Ostatni krok, to zmiana "właściciela" wszystkich plików (kwestia uprawnień)".

Mogło to być rozwinięte odrobinkę. Dopisanie po co i dlaczego by wystarczyło nawet. Chodzi o to by w kursie nie było tylko kopiuj-wklej ale też wyjaśnienie co i dlaczego robimy, tłumaczenie 'kwestia uprawnień' to dla dociekliwych trochę za mało 😄

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

Czy jest to kompatybilne z instalacją domoticza na malince? Ewentualnie jakieś wskazówki jak to pogodzić. Chciałbym zrobić prosty skrypt agregujący dane z czujników z deep sleepem. Tzn wybudzają się co jakiś czas i przez HTTP GET przekazują parametry do MYSQL. Ekran epapierowy co jakiś czas odpytuje serwer www i wyświetla aktualne dane. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@marekadam, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 12.10.2018 o 13:45, marekadam napisał:

Czy jest to kompatybilne z instalacją domoticza na malince? Ewentualnie jakieś wskazówki jak to pogodzić. Chciałbym zrobić prosty skrypt agregujący dane z czujników z deep sleepem. Tzn wybudzają się co jakiś czas i przez HTTP GET przekazują parametry do MYSQL. Ekran epapierowy co jakiś czas odpytuje serwer www i wyświetla aktualne dane.

Raczej nie powinno być żadnych problemów, aby na tej samej malince działał Domoticz i opisany tutaj serwer. Nie testowałem tego dokładnie, ale nie natrafiłem też na żadne przeszkody uniemożliwiające połączenie tych projektów (tak jak było to wcześniej w części z nadajnikiem FM, która wymagała wyłączenia I2C). Nie rozumiem tylko co dokładnie chciałbyś tutaj łączyć? Domoticz zbierane dane i trzyma je "u siebie", nie potrzebuje do tego osobnej bazy danych. Jak dokładnie chciałbyś połączyć serwer www z Domoticzem?

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie nie powinieneś mieć żadnych problemów. Najlepiej zrób jednak test w praktyce, podłącz do Domoticza cokolwiek (nawet jeden czujnik) i zainstaluj na tej samej maszynie LAMP. Jak PHP i MySQL ruszy bez problemu to będziesz miał pewność 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Inari, chyba gdzieś już się o tym szerzej wypowiadałem, ale pisząc w skrócie: Tak, jest taki plan - możliwe, że nawet na całą osobną serię dotyczącą tego tematu 🙂 Uprzedzając pytanie: nie podam żadnego konkretnego terminu (na pewno jednak nie będzie to w ciągu najbliższych tygodni). Teraz chcę się bardziej skupić na tym kursie i opublikować więcej artykułów z tej serii (najbliższy na dniach) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Treker napisał:

@Inari, chyba gdzieś już się o tym szerzej wypowiadałem, ale pisząc w skrócie: Tak, jest taki plan - możliwe, że nawet na całą osobną serię dotyczącą tego tematu 🙂 Uprzedzając pytanie: nie podam żadnego konkretnego terminu (na pewno jednak nie będzie to w ciągu najbliższych tygodni). Teraz chcę się bardziej skupić na tym kursie i opublikować więcej artykułów z tej serii (najbliższy na dniach) 😉

dzieki za odpowiedz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jestem początkująca w temacie, więc proszę o wyrozumiałość. Podczas przerabiania kursu natrafiłam na problem, że pomimo "updatów i upgradów" nie pojawia mi się strona startowa apache2 (mam białą stronę). Dodam, że internet działa, adres hosta ustaliłam przez "hostname -I". Co może być przyczyną? To pewnie prosta rzecz, ale niestety nie pozwala mi przejść dalej z nauką. Z góry dziękuję za podpowiedź jak to rozwiązać :)

Link do komentarza
Share on other sites

@Nikka, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
9 minut temu, Nikka napisał:

Witam, jestem początkująca w temacie, więc proszę o wyrozumiałość. Podczas przerabiania kursu natrafiłam na problem, że pomimo "updatów i upgradów" nie pojawia mi się strona startowa apache2 (mam białą stronę). Dodam, że internet działa, adres hosta ustaliłam przez "hostname -I". Co może być przyczyną?

Czy to czysta instalacja Raspbiana, czy wcześniej miałaś coś tam jeszcze zainstalowane? Czy sprawdzałaś dalsze kroki kursu tj. próba uruchomienia własnych skryptów PHP? Jakie wtedy były wyniki?

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Nikka napisał:

Na tej karcie dwa razy instalowałam Rasbiana. Jedyne co zmieniłam to próba rozwiązania zgodnie ze stroną:https://www-users.cs.york.ac.uk/~mjf/bug_press/src/Apache Web Server.html. I wyszło inaczej niż w przykładzie:

<-rw------- 1 root root 5 Nov 3 19:01 index.html.save 

Czyli zamiast pliku html mam html.save. Niestety nie wiem co to za różnica. 

spróbuj zmienić nazwę pliku na index.html 

Link do komentarza
Share on other sites

Nazwa zmieniona. Informacja ze strony: Forbidden. You don't have permission to access /index.html on this server.

Nie instalowałam Skypa ani innych programów -więc to chyba nie wina zajętego portu 80 jak gdzieś czytałam.

Edytowano przez Nikka
dodanie info
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.