Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #5 - serwer www (PHP, MySQL)

Pomocna odpowiedź

Komunikat błędu jest taki sam czy coś chce od długości frazy? Powinna mieć 32 znaki, a Ty masz 36 (jakieś cztery niepotrzebne spacje w środku).

Strzelam niestety, bo nie mam wolnego RPi do spróbowania, a na pececie działa normalnie.

• Lubię! 1

Komunikat ten sam. Zmieniłem z generatora po modyfikacji na taki:           $cfg['blowfish_secret'] = 'dhTkBHN08Ba8vHFr5sDIu0bjrcTUFmA8';  w obydwu config.-ach i dalej to samo. Zmieniłem też w  pliku  /var/lib/phpmyadmin/blowfish_secret.inc.php. A może miałem wpisać ten co był /blowfish_secret.inc.php?

Wygląda na to że kupiłem samochód, składający się z części różnych roczników które nie pasują do siebie. Poskładałem ten samochód według tutoriala ze strony https://www.raspifun.de/viewtopic.php?t=16 i zatrybiło.

Z tego tutoriala wynika  że instalacja najnowszej Mariadb wymaga php8 a to najnowszego phpmyadmin 5.1.0. PhpMyAdmin nie instalujemy przez komendę install tylko należy pobrać plik zip i rozpakować w utworzonym katalogu. 

Zauważyłem że katalog phpmyadmin umieszczany jest w różnych katalogach np. usr/local/src ,var/www/ ,usr/share , ktoś wie od czego to zależy? Będę próbował zmienić miejsce katalogu strony www na "home" jak w opisie na tym forum, chociaż trochę się boję że coś zrobię nie tak. Czy są komendy pozwalające cofnąć wykonane komendy?

Witam. 

Wróciłem do "Maliny" po dłuższej przerwie z tym tematem.

Mam na malinie zapisany przykładowy działający plik serwera 'index.html' w katalogu:

/var/www/html/forbot/

Dokonuję edycji tego pliku za pomocą edytora (Text Editor)
i gdy próbuję zapisać poprawioną wersję to dostaję komunikat:

"Nie można otworzyć pliku do zapisu"

Poza tym nie mogę wykonać żadnych operacji poza odczytem na plikach w powyższym katalogu
Jakieś uprawnienia są potrzebne?

Pomocy.

Edytowano przez czeslaw
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za pomoc.

Wszedłem na wskazaną stronę i przeczytałem wpisy. Tym niemniej ilość działań wydała mi się nieco przytłaczająca, więc póki co podjąłem inną próbę.

Przy pomocy funkcji 'cp' na konsoli przekopiowałem plik po pliku zawartość mojej strony (sprawdzonej na serwerze komercjalnym w necie) z katalogu na pulpicie maliny do katalogu  /var/www/html/forbot/

Efekt jest taki że strona otwiera się zarówno z katalogu  /var/www/html/forbot/ jak i z adresu ip, jednak w obydwu przypadkach nie otwierają się zamieszczone w katalogu /var/www/html/forbot/ linkowane przez html pliki  typu  .doc, .jpg, .gif (strona wyświetla puste ramki)

W przypadku kliknięcia na link w ramce odpowiada komunikatem:

403 Forbidden  You don't have permission to access 

- czyli dostęp do plików jest zabroniony ale jak to naprawić , nie wiem?

Zauważyłem że nie mozna równiez otworzyć tych plików bezpośrednio z katalogu serwera maliny "/var/www/html/forbot/"

Edytowano przez czeslaw
10 godzin temu, czeslaw napisał:

Tym niemniej ilość działań wydała mi się nieco przytłaczająca, więc póki co podjąłem inną próbę.

Jak widzisz, wykonałeś przytłaczającą ilość działań, teraz prosisz o przepis na drugą przytłaczającą ilość działań po to, aby za każdym razem jak będziesz chciał coś zmienić w katalogu serwera wykonywać kolejną przytłaczającą porcję...

Nie lepiej zrobić to raz i mieć święty spokój?

dostęp do plików jest zabroniony ale jak to naprawić , nie wiem?

Poczytać o uprawnieniach w Linuksie, jak to zrozumiesz problem zniknie. Bez tego będziesz z każdą duper^Wdrobnostką latał na forum i zawracał głowę.

Podpowiem: aby móc odczytać plik, którego nie jesteś właścicielem plik musi na to pozwalać.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1

Wszedłem na wskazaną stronę i przeczytałem wpisy. Tym niemniej ilość działań wydała mi się nieco przytłaczająca, więc póki co podjąłem inną próbę.

Ciekawe podejście... Prosisz o pomoc i jak ktoś wskazuje Tobie prawidłowe rozwiązanie z obszernym komantarzem to twierdzisz, że to za dużo pracy, więc zrobisz po swojemu... 🤔

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Podpowiem: aby móc odczytać plik, którego nie jesteś właścicielem plik musi na to pozwalać.

Próbowałem zmienić atrybuty dostępu do pliku w tym katalogu ale system pozwala.

Tak czy inaczej  dziękuję panom pmochocki i ethanak  i przepraszam za zabranie cennego czasu.

57 minut temu, czeslaw napisał:

Próbowałem zmienić atrybuty dostępu do pliku w tym katalogu ale system pozwala.

A jakiej komendy używałeś? 

sudo chmod -R

21 minut temu, ethanak napisał:

lepiej find i -exec chmod - można oddzielnie zmienić uprawnienia dla plików (0644) i katalogów (0755).

Jak najbardziej... Ale w pierwszej kolejności chciałem się upewnić czy @czeslaw użył sudo. Nie wiem co dokładnie oznacza:

1 godzinę temu, czeslaw napisał:

ale system pozwala.

Edytowano przez pmochocki
7 minut temu, czeslaw napisał:

Będę próbował zrobić to na konsoli jak ogarnę temat jak napisać linię polecenia, najlepiej dla wszystkich plików w katalogu.

Zobacz sobie co ja Tobie polecałem:

sudo chmod -R

Uruchom sobie

chmod --help

Wtedy zobaczysz, że -R to skrót od --recursive. Dokładnie tego czego szukasz. 

Tak jak pisał @ethanak to do tematu należy podejść holistyczne i prawidłowo skonfigurować serwer WWW. Jednak rozumiem, że się uczysz i próbujesz różnych rzeczy. Powodzenia! 

• Pomogłeś! 1