Skocz do zawartości

Robot klasy SCARA "Mustang"


wn2001

Pomocna odpowiedź

Witam,

Treker kazał 😄, więc zakładam workloga o moim, nieukończonym jeszcze, robocie klasy SCARA "Mustang". Sterowanie - Arduino Uno, 2x sterownik silnika krokowego, przekaźnik do załączania lasera, zasilacz 12V5A. Mechanika - elementy z ABS (koła zębate - paski HTD zdobyłem rozmontowując robota kuchennego), elementy frezowane z pleksi 15mm (podstawa) oraz 8mm - ramiona. Koła zębate mają na środku imbus M10, który następnie wchodzi do łożysk fi10 (opory równoległe do płaszczyzny poziomej) a te do talerzy, jeden z poliamidu, drugi z ABSu, na których znacznie większą powierzchnią zapierają się koła - przeciwdziałanie dla sił pionowych. Oprogramowanie - zmodyfikowałem nieco programy Makeblocka udostępniane open-source. To tyle w telegraficznym skrócie.

 

Robot graweruje logo firmy MONDI POLSKA, która jest moim sponsorem i to dzięki której może ten robot powstawać.

Tyle wstępu, w planach mam jeszcze końcówkę piszącą markerem, coś a'la palec piszący po klawiaturze i mini chwytak coś przenoszący. Myślałem o podciśnieniu tak, aby robot przenosił np. wizytówki z jednego stosu w drugi. Ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Mógłby mnie pokierować? Na jakie kwoty powinienem się nastawić?

Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nikt mi nie doradził w sprawie chwytaka podciśnieniowego, ale jestem w trakcie eksperymentów 🙂

Film z dedykacją dla Forbota (w ten weekend robot otrzymał końcówkę rysującą mazakiem) 😉

Dodałem również logo sponsora, firmy MONDI (frezowane z mosiądzu) i całość obkleiłem taśmami LED

Pozdrawiam 🙂

DSC02680.JPG DSC02682.JPG

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@matural, dziękuję! Tak, na końcu chwytaka znajduje się gumowa ssawka, którą wykonałem z nóżki antywibracyjnej jakiegoś urządzenia, przebijając ją tak, aby miała otworek na wylot. Można również wykorzystać przyssawkę z tzw. bezpiecznych rzutek (które "przyklejają się" podciśnieniowo do ściany) lub przyssawki łazienkowej z hakiem (np. do zawieszania ręczników). Ta pierwsza sprawdziła się jednak najlepiej, bo była najelastyczniejsza i najchętniej "łapała" 🙂

Jeżeli chcesz wykorzystać pewną i niezawodną ssawkę, powinieneś korzystać z specjalistycznych produktów (ale nie jest to tanie), dedykowane konkretnym przedmiotom, a opcji jest nieskończenie wiele (widziałem nawet ssawkę do orzechów 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker https://botland.com.pl/pl/pompy/1995-pompa-prozniowa-12-v.html Jeśli chodzi o udźwig, to zarówno sama siła ssania jak i siła udźwigu tego mini-siłownika powinna wynosić około kilkaset gram, ale jeszcze to przetestuję 🙂 Jak widać, przy kartach się sprawdza, chociaż karty nie są najlepszym obiektem do przenoszenia - elektryzują się i sklejają (co widać na filmiku) - ktoś ma pomysł na coś lepszego, co można zastosować podczas pokazów itd?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, wn2001 napisał:

Jak widać, przy kartach się sprawdza, chociaż karty nie są najlepszym obiektem do przenoszenia - elektryzują się i sklejają (co widać na filmiku) - ktoś ma pomysł na coś lepszego, co można zastosować podczas pokazów itd?

Może małe czekoladki w śliskich papierkach (takie, które często są gadżetami reklamowymi)? Możesz też wyciąć z plexi różne kolorowe wzorki 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.