Skocz do zawartości

Mobilny robot trójkołowy [sterownik silników - L293D]


bridzysta

Pomocna odpowiedź

Cześć,

chciałbym dać pod ocenę swój projekt schematu elektronicznego do sterownika silników. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to tutaj inne moje tematy związane z tym projektem:

Jeżeli chodzi o biblioteki, gdzie znalazłem niektóre komponenty:

  1. goldpiny => pinhead,
  2. złącza ARK => con-ptr500
  3. kondensatory => rcl
  4. masa i zasilanie => supply1
  5. L293D => st-microelectronics

engine_controller.png

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, tu nie za bardzo jest co oceniać. Schemat musi być kompletnym rysynkiem całej płytki bo tylko wtedy działają mechanizmy weryfikacji wbudowane w program. Drugą możliwością jest rysowanie części większej całości (struktury schematów), ale wtedy powinniśmy dostać więcej kartek połączonych logicznie w jeden projekt. To chyba nie jest ten przypadek, bo Twój układ jest prościutki jak budowa cepa a jeśli nawet zdecydowałeś się rysować na kilku arkuszach, jakoś ich tu nie widzę. Jeśłi projektujesz osobny moduł drivera to powinniśmy zobaczyć tu całość, czyli scalak plus wszystko co go otacza i umożliwia pracę na wydzielonej płytce. A mamy jakieś strzałki zasilań prowadzące do nikąd, złącza z samymi sygnałami bez masy - względem czego źródła tych sygnałów będa je wysyłać, zero komentarzy typu wysokość napięć (oprócz tego nazwanego +5V - zakładam, że to prawda) i łączącej się z tym specyfikacji dot. napięć kondensatorów. Schemat nie przechodzi nawet oceny formalnej, więc co tu mówić o merytorycznej. To jakbyś wysłał na konkurs fotografi reportażowej tylko jedno i to spaprane technicznie zdjęcie - nikt nie będzie się na nim doszukiwał treści, odpadnie na etapie wyjmowania z kopert. Dawaj kolejną wersję.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

Dawaj kolejną wersję.

@bridzysta, a jak już będziesz robił kolejną wersję (czyli dodasz brakujące elementy) to pamiętaj o zasadzie, że dobrze jest rysować symbole gnd w dół, a vcc do góry. U Ciebie jest z tym różnie, a taki drobiazg znacznie poprawia odbiór schematu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 , @Treker czy tym razem schemat będzie w porządku?

Jeszcze jeżeli chodzi o wyjaśnienie, to chcę mieć PCB schematu na samym dole (L293D + kondensatory i goldpiny) oraz nwm czy jest sens, ale chciałbym mieć PCB na którym byłyby same ARKi (można zwykłą płytkę stykową - ale chciałbym to stabilnie przymocować dystansami i śrubami).
Czy cokolwiek ma sens 🙂? Jestem nastawiony na konstruktywną krytykę 🙂.

Na schemacie 9V - zwykła bateria.
Na schemacie ARK z dopiskiem 7.2V - dwa cylindryczne akumulatorki LiPo.

 

three_wheel_mobile_robot_schematic.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie rozumiem dlaczego na schemacie wciąż jest ta żałosna bateria 9V? Dlaczego nie zasilasz Arduino z głównego akumulatora? Przecież aż się prosi.

Dlaczego masy Arduino i i drivera silnikowego nie są połączone? Bez tego nie możesz przesłać żadnego sygnału z CPU do L293.

Bo czujniki to będą wyłącznie przez kableki napowietrzne, czy tak? Nie mają żadnych drutów na schemacie więc nie mogą mieć żadnych ścieżek na płytce.

Dlaczego wśród punktów oznaczonych HC-VCC1-x (po prawej stronie) jedne z nich jest podłączony wbrew nazwie do masy?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 nie zasilam tego z akumulatora ze względów konstrukcyjnych. Na górnej płycie robota chcę mieć arduino + zasilanie z baterii, a na dolnej driver + akumulator. Nie chcę ciągnąć kabli z dołu do góry tyle. Dlaczego takie rozwiązanie jest gorsze?

W odniesieniu do masy. Oznaczenie HC-VCC1-x miało sugerować, że GND od czujników oraz od zasialnia pójdzie wspólnie do arduino. Bo zauważ, że są to wyprowadzenia pod ARKi, którymi chciałbym połączyć arduino, drive'a i czujniki HC-SR04.

Link do komentarza
Share on other sites

VCC to zasilanie a GND to masa. Jeżeli musisz coś dodatkowo tłumaczyć to znaczy, że schemat nie jest oczywisty. Nazywanie dwóch różnych sieci tak samo to błąd który się zemści. Przecieżnie napiszesz obok tych swoich ARK przy obu śrubkach VCC, prawda? Musisz to odróżniać i od tego są nazwy. VCC to nie jest synonim "generalnie dwudrutowego zasilania" tylko "konkretnie plusa zasilania i to zwykle 5V".

Dwa zasilania to zawsze problem bo nigdy nie wiesz które nie działa, jakie ma napięcie i czy już się wyczerpało. Mimo wszystko sugeruję zrobienie jednego i puszczenie jednym kabelkiem (chyba to nie boli?) napięcia z mostka do Arduino. I tak musisz z powrotem wrócić 5V na płytkę drivera bo mostek potrzebuje obu napięć. Bateryjka 9V jest dobra do jednej próby na stole albo do multimetru z której pracuje dwa miesiące. Tutaj co chwilę będziesz biegał po nową. Dla treningu proszę sprawdź jaką ma pojemność typowy jej przedstawiciel, ile mA pobiera Arduino wraz z czujnikami, swoim konwerterem USB, LEDami i co tam jeszcze wymyślisz, policz czas pracy np. oszacuj ile czasu (liczonego w tygodniach) będziesz robił testy zanim robot ruszy i ile pieniędzy wydasz na samo zasilanie z tego zabawkowego źródełka. Nie widzę też obwodu (dzielnika) pomiaru napięcia akumulatora - to kolejny powód dla którego musisz dociągnąć Vaku na płytkę CPU.

I uwaga ogólna - choć raz już to pisałem. Jeżeli robisz dwie płytki to dajesz dwa osobne schematy. Na jednym ma być komplet złącz i na drugim identyczny do połączeń board-to-board. W ramach jednego schematu wszystko ma być połączone tak jakie ścieżki tam będą naprawdę. A skoro już wiemy, że będą dwie płytki to rozbij to zatem na dwa schematy, umieść odpowiednie złącza i nazwij je tak by było oczywiste które kabelki ze złącz jednego schematu trafiają na które złącza drugiego. Vcc ma być do Vcc, GND do GND itd..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

"Nie chcę ciągnąć kabli z dołu do góry tyle." - to jak połączysz sterownik silników z arduino? (D2 - D7)

Wydaje mi się, że pin D2 w arduino Uno nie obsługuje  PWM, chyba musisz to zmienić.

Link do komentarza
Share on other sites

@matural, tak - muszę pociągnąć kable :). Dzięki za uwagę do pinu D2.

@marek1707, dziękuję za uwagę merytoryczną odnośnie nazewnictwa. Dzięki również za uwagę odnośnie zasilania (policzę te informacje "dla treningu" o których wspominałeś). 
Czy Twoim zdaniem obwód z dzielnikiem napięcia jest okej na schemacie? Dla zainteresowanych polecam: dzielnik napięcia-elektroda, pomiar napięcia akumulatora. Ustosunkuję się do zamieszenia obydwu schematów asap.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, może jestem stary i ślepy. Nie można tego obrazka wkleić trochę większego. Co do samej płytki, nie będąc ekspertem, napiszę co m się wydaje i na pewno nie o wszystkim. Może warto dać szersze ścieżki do silników. Kondensatory blokujące powinny być jak najbliżej pinów zasilania i GND, zastanawiałeś się jaką drogą będzie musiał płynąć prąd od C1 i C4 do pinów GND L293D? Nie wiem, czy to dobrze, że nie ma poprowadzonej masy dla sygnałów sterujących (chodzi o JP1 i JP2). Masa zamyka się w kółko, to chyba też niedobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie sprawdzałem połączeń, ale to co od razu widać to zdecydowanie za cienkie ścieżki. Będzie je ciężko wykonać, łatwo się uszkodzą podczas lutowania, a przy większym poborze prądu przepalą się jak bezpieczniki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker zwiększyłem "width" w ustawieniach dla Net Classes, przypisałem to do wszystkich ścieżek jako "default", ale rozmiar ścieżek na płytce się nie zmienił - gdzie może być błąd? W Net Classes mam zdefiniowane tylko "default". Załączam zdjęcie z ustawieniami: width=35mil; drill=20mil; clearance=10mil.

adapter_new.png

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Panowie,

mam problem - zwarcie na płytce w momencie podpięcia przełącznika do gniazda SWITCH. Połączenia są okej, napięcie dochodzi wszędzie gdzie powinno - co może być nie tak?

driver_PCB.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.