Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość es2

Usunięte z: Wyświetlacze OLED

Pomocna odpowiedź

Gość es2
2 godziny temu, deshipu napisał:

W przypadku użycia SPI oczywiście użyjemy machine.SPI, będziemy musieli ściągać pin CS do masy zawsze, gdy wysyłamy coś do kontrolera, a to, czy wysyłamy dane czy komendy sygnalizować będziemy nie dodatkowym bajtem, jak w I²C, ale pinem D/C — i to w zasadzie tyle różnic. Tryb SPI nie pozwala nam na odczyt, za to pozwala na znacznie większe prędkości transmisji

SPI niby szybsze ale  w AVRmega/tiny praktycznie wyklucza użycie przerwań od SPI przez co komunikacja z wyświetlaczem jest funkcja blokującą. W takiej sytuacji lepszy jest wolniejszy I2C. Nie ma problemu aby AVR-ek obsłużył I2C w przerwaniach ale wynika to głównie z tego, ze ograniczeniem jest Fast I2C z zegarem 400kHz.

W praktyce na AVRmega/tiny niewiele zyskuje się używając SPI. Potrzeba więcej GPIO do komunikacji. W AVR czy Xmega z DMA,SPI też nie ma wiele zalet. DMA ma utrudnione zadanie, bo trzeba "machać" GPIO sterującą linią C/D. W takiej sytuacji wolę I2C. Problemem AVR jest mała ilość RAM ale kto zabrania użyć M1284? 16kB RAM to i niektóry ARM się nie powstydzi, 128kB FLASH "starczy każdemu". Obudowa TQFP44, więc nie jest bardzo duża a co czasem ważne, dostępny jest w DIP.Co prawda, porównując cenę M1284 do ARM wygląda on kiepsko ale z AVRmega to jeden z lepszych uC.

Trochę inaczej jest z wyświetlaczami kolorowymi ale tam I2C nie spotkałem (może jakieś sa o ekstremalnie małej rozdzielczości).

@es2 możesz wskazać gdzie w tym artykule wspominany jest jakikolwiek układ z rdzeniem AVR? Bo zakładam, że Twoja wypowiedź jest na temat, a nie tak piszesz żeby pisać. Tym bardziej, że jeszcze niedawno wspominałeś że AVR się już nie zajmujesz, a w sumie to nawet za bardzo się na nich nie znasz jak wykazał to @marek1707 w wątku

@es2 Przy I2C masz ograniczenie 400kHz, a i to tylko jeśli kontroler tyle obsługuje. Przy SPI masz 2MHz oficjalnie (dla najsłabszego SH1106), a w praktyce da się dużo więcej. Blokowanie nie ma znaczenia, liczy się jak szybko możesz wysłać nową klatkę — przecież albo coś liczysz, albo wyświetlasz. Wyświetlaczy kolorowych z I2C raczej nie znajdziesz, chyba, że jakieś wymyślne wynalazki z bardzo zaawansowaną logiką, którym tylko podajesz co gdzie wyświetlić (ale te raczej używają seriala) — właśnie z powodu wymaganej ilości danych i małej prędkości I2C.

Nie potrafię się odnieść do twojego komentarza o obudowach, ilości ramu i flashu — jesteś pewien, że nie przekleiło ci się coś z innego wątku?

@Elvis Niby napisałem, że opisane techniki można przenieść w zasadzie na dowolną platformę, więc można także i na AVR, tym bardziej, że tam z pamięcią krucho, więc standardowe podejście z framebufferem nie bardzo działa. Z drugiej strony raczej nie oczekujesz wtedy dużej prędkości i płynnych animacji.

• Lubię! 1

Gość es2
3 godziny temu, Elvis napisał:

AVR się już nie zajmujesz, a w sumie to nawet za bardzo się na nich nie znasz

Może i nie znam ale zrobiłem rzecz prawie niemożliwą jak całkowicie programowego slave 1-Wire w trybie overdriwe na przerwaniach http://avt.4ra.pl/viewforum.php?id=5 Inne liczne projekty publikowane w EP też chyba o czymś świadczą a to tylko niewielka część mojej twórczości. Ciekawe czy Elvis wykonał tyle projektów na AVR co ja?

Przy I2C masz ograniczenie 400kHz,

Jakim więc cudem układy I2C działają u nie z prędkością 3,4Mb/s?

Blokowanie nie ma znaczenia, liczy się jak szybko możesz wysłać nową klatkę — przecież albo coś liczysz, albo wyświetlasz

Otóż nie! Wydaje mi się, że nie robiłeś zaawansowanych projektów z grafiką,gdzie w czasie wysyłania jednej klatki liczy się już następną. Oczywiście zapomnijmy o AVR nawet Xmega, które co prawdę mają DMA ale RAM mało.

@deshipu Masz oczywiście rację, że to co opisałeś w tym, bardzo fajnym poniekąd, artykule nie zależy od mikrokontrolera. Jednak nie wspominałeś o AVR, skoncentrowałeś się na ESP8266 oraz Micropythonie - masz w końcu pełne prawo wyboru platformy. Jak słusznie zawuażyłeś, komentarz napisany przez @es2 wyglądał jak kopiuj-wklej z innego tematu. Na to chciałem zwrócić uwagę nie tylkoe es2-a, ale i admina/moderatora. Moim zdaniem tamten wpis rozpoczyna offtopic zupełnie niezwiązany z tematem. Bo i jakie ma znaczenie, że AVR obsługuje lub nie przerwania od SPI w kontekście tego tego tematu? Równie dobrze można argumentować, że i2c jest do niczego bo jakiś egzotyczny mikrokontroler go nie obsługuje sprzętowo.

@es2 już to kiedyś na forum się przewijało - liczba wykonanych projektów nie świadczy ani o ich jakości, ani o umiejętnościach ich autora, więc poszukaj innej metody na dowartościowanie się. Przestań też proszę ciągle powoływać się na EP - nie jesteś ani pracownikiem, ani przedstawicielem tej firmy. A z reklamy, jaką im robisz raczej nie będą zadowoleni. Ja kiedyś czytałem to pismo, a teraz jak widzę je w kiosku to odwracam wzrok i wybieram cokolwiek innego.

A przy okazji coraz bardziej wchodzimy w obszar dyskusji, który administrator powinien wydzielić wiadomo dokąd.

9 godzin temu, es2 napisał:

Otóż nie! Wydaje mi się, że nie robiłeś zaawansowanych projektów z grafiką,gdzie w czasie wysyłania jednej klatki liczy się już następną.

Tak, wydaje ci się. 

Może skończ już, bo to jest żałosne.

Gość es2

128x128 o kolorze nic nie jest napisane. To jest zaawansowana grafika? Wyświetlacze 128x64 to ja używam teraz w banalnych konstrukcjach zamiast wyświetlaczy alfanumerycznych lub jeśli istnieje potrzeba wyświetlenia grafiki np http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=31   http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=30 i na pewno nie nazywam tego zaawansowaną grafiką. Co innego przepchnąć 320x240 16-bit przez SPI do IL9341 aby grafika nie była rysowana dwie sekundy

Foto_key.thumb.jpg.4fd3bba9e9529116f7898be905fdf515.jpg1962989089_foto_Nieistnieje.thumb.jpg.e3b89ce73f945a329d343ff3653e5cf6.jpg

a w podczas transmisji do LCD obsługiwać USB, GSM, RFID, ekran dotykowy, itp.

Gość es2

Ja kiedyś czytałem to pismo, a teraz jak widzę je w kiosku to odwracam wzrok i wybieram cokolwiek innego.

Z elektroniki to tylko EdW bo innych czasopism już nie ma. Radioelektronik, HE, PE padły dawno temu.

Gość es2

@es2 już to kiedyś na forum się przewijało - liczba wykonanych projektów nie świadczy ani o ich jakości, ani o umiejętnościach ich autora,

To już Twoja błędna opinia. Błędna,bo zakładam, że większość przeważnie ma rację i większość twierdzi, ze liczba ambitnych projektów świadczy o umiejętnościach ich autora.

Użytkownik @es2 otrzymał ostrzeżenie - nie tylko za powyższy post, ale za całokształt, które skutkuje całkowitą blokadą pisania do 31 grudnia włącznie. Kolejne ostrzeżenie będzie wiązało się ze zbanowaniem konta.

Posty usunięto z: 

Zaloguj się, aby obserwować  
  • Utwórz nowe...