Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Dzięki za szybką odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie.

a co do tego usbasp to po co jest te 2 gniazdo z 6 pinami ?? Do programowania nie wystarczy sam port usb ?

Po to, żeby podlączyć do programatora procesor, który będziesz programować. Procesor w programatorze jest elementem wykonawczym, programuje się go raz na starcie, żeby później on mógł programować inne procesory. Zresztą żeby go zaprogramować musisz użyć innego programatora. Dopiero wtedy programator usbasp zadziała

Czy poza tym programatorem (i oczywiście podzespołami z pierwszego postu w tym wątku) muszę jeszcze coś dokupić, żeby zaprogramować mikroprocesor? W jaki sposób podpina się procesor do programatora?

Pozdrawiam,
Artur

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, kupiłem programator zgodnie sugestią dwa posty wyżej. Mam też już złożony pojazd zgodnie z instrukcją w tym poście. Chciałbym go teraz zaprogramować. Niestety podczas uruchamiania bascom avr wyskakuje błąd. Próbowałem też instalować WinAVR. Program niby się instaluje, ale nie mogę odnaleźć pliku, którym go uruchomię. Nie tworzą się żadne skróty (ani na pulpicie ani w menu start). Nie widzę też odpowiedniego pliku w folderze instalacyjnym. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem? Jaki program do programowania ATMEGA 8 będzie najbardziej odpowiedni dla mnie (osoby nie mającej o tym jeszcze pojęcia 🙂 ) ?

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym go teraz zaprogramować

Masz kod źródłowy czy binarkę?

Nie widzę też odpowiedniego pliku w folderze instalacyjnym.

Co to znaczy folder instalacyjny? Co w nim masz w takim razie?

Link do komentarza
Share on other sites

Po zainstalowaniu programu WinAVR nie wiem jak go uruchomić. W folderze, w którym się zainstalował nie widzę pliku, który by go uruchamiał:

W Menu Start również go nie ma. Chciałbym wypróbować "program testowy" zamieszczony przez "Nawyk" w pierwszym poście tego wątku. Totalnie nie wiem jak się do tego zabrać 😉

Z góry dzięki za pomoc.

Artur

program_testowy.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj masz opisane jak to zrobić z wykorzystaniem interfejsu graficznego: https://forbot.pl/blog/szybki-start-z-winavr-id1055

Chociaż ja zalecałbym zapoznać się z wykorzystaniem narzędzi z poziomu linii poleceń, przyda się na przyszłość.

Tutaj masz tutorial/dokumentację do avrdude (program do komunikacji z mikrokontrolerem) http://www.ladyada.net/learn/avr/avrdude.html

[ Dodano: 22-03-2018, 09:50 ]

I jak coś to pliki wykonywalne masz w folderze bin.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Mam pewien problem, gdyż mój robot został zaprogramowany, lecz silniki nie chcą reagować. Otóż po zaprogramowaniu w programie SignaProg2.0(musiałem użyć tego programu, gdyż bascom nie wykrywał mikro), robot nie chce jeździć po linii, świeci się tylko dioda.

Oto wyniki z sing'y:

avrdude -C avrdude.conf -c usbasp -p m8 -U flash:v:"C:\Users\zibikom\Desktop\Projekt Roczny\PROGRAM_TESTOWY.HEX":a -q



avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude: Device signature = 0x1e9307
avrdude: verifying flash memory against C:\Users\zibikom\Desktop\Projekt Roczny\PROGRAM_TESTOWY.HEX:
avrdude: load data flash data from input file C:\Users\zibikom\Desktop\Projekt Roczny\PROGRAM_TESTOWY.HEX:
avrdude: input file C:\Users\zibikom\Desktop\Projekt Roczny\PROGRAM_TESTOWY.HEX auto detected as Intel Hex
avrdude: input file C:\Users\zibikom\Desktop\Projekt Roczny\PROGRAM_TESTOWY.HEX contains 746 bytes
avrdude: reading on-chip flash data:
avrdude: verifying ...
avrdude: 746 bytes of flash verified

avrdude: safemode: Fuses OK

avrdude done.  Thank you.

Jak widać wszystko dobrze poszło, Jeżeli chodzi o połączenia to wszystkie zostały sprawdzone miernikiem, co mogłem, to poprawiłem, lecz nadal nie chce ruszyć z miejsca.

Jeżeli ktoś miał podobny problem, mógłby ktoś mnie naprowadzić w tym 40-paro stronicowym elaboracie? Byłbym bardzo wdzięczny 🙂

Z góry dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

slip1111, witam na forum!

Zbudowałeś układ identycznie jak ten w artykule czy zmieniałeś jakieś komponenty? Z czego zasilasz robota? Czy diody IR świecą, gdy patrzysz na nie "przez" aparat w telefonie?

Link do komentarza
Share on other sites

slip1111, czyli masz już pierwszą usterkę, którą należy wyeliminować. Sprawdź wszystkie połączenia idące do czujników. Może wlutowałeś je odwrotnie? Sprawdź czy do diod dopływa jakieś napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Czujniki są dobrze wlutowane, jest napięcie na każdym z nich, lecz martwi mnie, że mimo podkładek pod śrubę i nakretke mam napiecie na śrubie. Jak przyłoże do + na płytce czujników, a drugą sondę do główki śruby, widzę na multimetrze napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.