Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Czujniki są dobrze wlutowane, jest napięcie na każdym z nich, lecz martwi mnie

Jeśli byłyby dobrze wlutowane to by świeciły, a ponoć u Ciebie nie świecą 😉 Pewnie zrobiłeś gdzieś jakieś zwarcie śrubami, o których piszesz. Nie pokazałeś zdjęć jak to u Ciebie wygląda, więc ciężko znaleźć jakieś rozwiązanie Twojego problemu "w ciemno".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, temat stary, ale mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda.

Wykonałem projekt wg schematu. Połączenia elektryczne wszystkie wydają się być okej. Napięcia dochodzą tam gdzie powinny i wynoszą 5.9 V. Nie wykryłem żadnych zwarć. Po wgraniu programu to uC dioda świeci, a oba koła wykonują jednostajny, ciągły obrót. Niestety nie reagują na sygnały z czujników.

Wartości napięć czujników na białym tle: pin26 = 0.2 V; pin27 = 0.8 V; pin28 = 0.2 V

Wartości napięć czujników na czarnym tle: pin26 = 4.6 V; pin27 = 5.0 V; pin28 = 4.5 V

Problem występuje na pinach 15 oraz 16. Bez względu na to pod który czujnik podsunę czarną taśmę wartości na tych pinach są zawsze takie same (pin15 = 5.8 V; pin16 = 3.2 V)

Czy problem leży w programie? Kwestia ustawienia granicy lub zamiany wartości na PWM'ach?

Link do komentarza
Share on other sites

@Tomekmic spróbuj zdebugowac swój projekt, bo testowanie 2 ogniw na raz to niewygodna sprawa. W kodzie wysteruj silniki - do przodu, do tyłu, zobacz czy działa ok. Następnie czujniki każdy kolejno ale wiesz że działa LED to niech czujnik steruje LEDem. Jak wszystko będzie ok to połącz.

Link do komentarza
Share on other sites

Przetestowałem silniki, przetestowałem czujniki, wszystko grało.

Pokombinowałem trochę z granicą, dodatkowo program wgrałem poprzez MkAVRCalculator i teraz wszystko wydaje się pracować prawidłowo. Silniki reagują na sygnały z czujników. 

Jak złożę robota to sprawdzę jeszcze jak z dokładnością. Dzięki za zalecenia.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.