Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Działałyby one raczej na granicy wytrzymałości. Niby spadek napięcia na mostku H nieco obniży jeszcze ich zasilanie (o około wolt, półtorej). Co prawda znam robota mikrosumo (hehe, pozdro Nes i edw 🙂 ) gdzie zostały wykorzystane takie silniki zasilane 3,7V (od 4,2V do 2,8V), tylko zważ na to, że walka trwa max minutę, dwie, a przejazd LF jest zdecydowanie dłuższy, więc silniki mocniej by się grzały etc. Myślę jednak, że zaryzykować możesz, ale może wstrzymaj się jeszcze, trzeba by zapytać kogoś, kto tych silników używał.

PS. Coś czuję, że piszę nieco chaotycznie, jeżeli coś zagmatwałem przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak mi się zdaje, aczkolwiek nie pamiętam już. Jeśli chodzi o poprawność, to ten z załącznika na pewno sprawdzałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W pierwszym poście jest link do podstawki precyzyjnej pod atmege8.

Tylko ta podstawka w linku ma 24 pin, a atmega ma 28 😉

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Faktycznie był błąd - już poprawiłem. Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Tak chciałem sie tylko zapytać..

Połączyłem procesor, mostem i silniczki i gdy podłączam programator to silniczki się zaczynają kręcić.. (USBasp attiny2313)

Jeszcze przy okazji jak już sie silniczki kręcą (zasilanie bateryjne) po do dotknięciu zatrzymują się i zaczynają szarpć, po chwili zaczynają się kręcić z max mocą - procesor już nie reaguje (ma na przemian włączać a on jak by sie zawiesił)

I na koniec..

Ja mam attiny2313 i czy dobrze rozumiałem że na nim sie nie da zrobić ADC w sensie programowalnie ustalić czułości (muszę kupić atmege)?

Link do komentarza
Share on other sites

Odłączaj silniki i zasilanie (akumulatory) na czas programowania.

I owszem - Atmega posiada przetwornik A/D, attiny 2313 nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam szybkie pytanie, w całym mieście nie ma atmegi8 czy mogę użyć atmegi16 16pu podłączając pod tak samo opisane piny co na schemacie z programem zamieszczonym w załączniku w pierwszym poście?? Proszę o szybką odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

zmienić regfile na m16def.dat 😋 Przyznaje się bez bicia, że nie patrzałem na pierwszy post i myślałem, że jest to na płytce nie uniwersalnej;) Uważaj, żeby piny się zgadzały[nie numery pinów czasami]

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, udało mi sie go zrobić na atmedze8. Mam jednak problem. Nie działają silniki. Podłączyłem zamiast nich diody i wygląda że wszystko ok, na samym prawym silniku (prawy wtyk na zdjęciu z płytką) też jest dobrze, natomiast jak podłączę lewy to zielona dioda zaczyna mrugać a linię wyłapują tylko zewnętrzne czujniki. Co mam zrobić żeby to działało?

edit:

nie wiem czy to ważne ale mam serwa TG9 - przerobione

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.