Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy

Pomocna odpowiedź

Cześć :) na początek chciałbym powiedzieć że to świetny kurs i dawno się tak dobrze nie bawiłem :) ale mam mały problem.

W tych ćwiczeniach używamy tranzystora BC546B (NPN) i tak się złożyło że zaginęła mi w domu paczka z tymi tranzystorami.

Czy mogę użyć BC556 (PNP) oczywiście po innym podłączeniu bazy ?

Jeśli moje pytanie jest oczywiste wybaczcie jestem początkujący :)

@pawelm, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

8 godzin temu, pawelm napisał:

Czy mogę użyć BC556 (PNP) oczywiście po innym podłączeniu bazy ?

Bez konkretnego schematu trochę ciężko dawać jednoznaczną odpowiedź, ale ogólnie jest to możliwe. Jeśli odpowiednio podłączysz tranzystory to układ w takiej formie też powinien zadziałać 😉

Mam problem z układem nie wiem czy nie uszkodzilem tranzystorów po podłączeniu układu wszystko działało przez kilka sekund po czym zgasło pomiar miernikiem wykazał brak prądu na rezystorze 1k po przypadkowym zetknięciu ze sobą nóżek tranzystor c z b zapaliły się obie diody po rozłaczeniu układ zadziałał prawidłowo puki starczyło prądu w kondensatorach po czym znów przestał działać kilka prób ze zmianą miejsca na płytce stykowej przyniosło ten sam rezultat w czym tkwi problem 

@olek42, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 21.03.2019 o 19:32, olek42 napisał:

Mam problem z układem nie wiem czy nie uszkodzilem tranzystorów po podłączeniu układu wszystko działało przez kilka sekund po czym zgasło pomiar miernikiem wykazał brak prądu na rezystorze 1k po przypadkowym zetknięciu ze sobą nóżek tranzystor c z b zapaliły się obie diody po rozłaczeniu układ zadziałał prawidłowo puki starczyło prądu w kondensatorach po czym znów przestał działać kilka prób ze zmianą miejsca na płytce stykowej przyniosło ten sam rezultat w czym tkwi problem 

Może zwyczajnie coś nie styka na płytce? Próbowałeś poruszać elementami, gdy układ jest podłączony?

Tak dodatkowo jak już pisałem rozebralem układ i złożyłem go kilkakrotnie używając innych otworów płytki efekt ten sam 

Aktualizacja:

Dodam jeszcze że to trzecie podejście pierwsze układ zadziałał drugie po paru dniach obie diody świeciły nie miałem czasu żeby się pobawić i szukać przyczyny więc sobie odpuściłem mogłem wtedy odwrotnie podłączyć rezystory zamiast 1k 10k i odwrotnie trzecie podejście w piątek efekt opisany w pierwszym poście boję się że podczas drugiej próby mogłem uszkodzić tranzystory przez to że pomyliłem rezystory

@olek42 proponuję w takim razie odstawić na chwilę projekty z tej części kursu. Postaraj się wróć do poprzedniego artykułu i sprawdź najprostszy możliwy układ (tranzystor, 2 rezystory, dioda). Sprawdź czy w takim układzie elementy działają poprawnie. Oczywiście jest szansa, że uszkodziłeś tranzystory, jednak nie musiało się tak stać. Przez kilka lat istnienia tego kursu nie było zbyt dużo takich przypadków, a nie Ty jeden coś przypadkiem pomyliłeś podczas montażu 🙂

Znalazłem okazało się że pomyliłem tranzystory musiałem je zamienić przy pakowaniu po pierwszym udanym experymencie spakowałem 546 do opakowania 556 i odwrotnie na szczęście mają opis na obudowie teraz układ działa poprawnie spróbuję przebudować układ tak aby działał na 556

• Lubię! 1

@olek42 super! Dobrze, że udało się rozwiązać problem - powodzenia przy dalszych eksperymentach 😉

(edytowany)

Tak dla innych - utworzyłem w symulatorze online moduł bistabilny , by lepiej go zrozumieć 😉  Dopiero jak zobaczyłem płynący prąd zrozumiałem jaki to sprytny projekt.

Z przyciskami

Z Kondensatorami

Ogólnie fajnie jakby oprócz gifów były dostępne również tego typu symulacje 🙂

Edytowano przez Mati200
Fix urla
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

@Mati200 dzięki za sugestię, zapisuję na przyszłość 🙂

PS sprawdź poprawność swoich linków, bo chyba pierwsza symulacja nie działa poprawnie (u mnie ładuje się "pustka").

Mam pytanie co do tego drugiego projektu z migającymi LED`ami. Otóż po załączeniu zasilania świeci mi się tylko niebieska dioda, światłem ciągłym, a czerwona ani drgnie. Czym to może być spowodowane ?

@MQxTer, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

6 godzin temu, MQxTer napisał:

Mam pytanie co do tego drugiego projektu z migającymi LED`ami. Otóż po załączeniu zasilania świeci mi się tylko niebieska dioda, światłem ciągłym, a czerwona ani drgnie. Czym to może być spowodowane ?

Brutalna i jedyna możliwa odpowiedź w tej chwili to: widocznie coś jest źle złożone. Bez zdjęć układu ciężko coś doradzić, bo u setek innych osób układ zadziałał bez problemu. Musiałeś popełnić jakiś błąd w podłączeniach, doborze elementów i/lub przy okazji coś uszkodziłeś. Pokaż swój układ to będzie można coś doradzić 😉

Mała podpowiedź jeżeli komuś nie zadziała przerzutnik bistabilny pomimo poprawnego złożenia układu i świeci się jedna dioda tylko albo żadna.

Podłączcie układ bez krzyżowania rezystorów R2 i R3 (Baza T1- Kolektor T2 i Baza T2 - Kolektor T1) czyli tak jak w rozdziale 7a podłączcie bazy tranzystorów poprzez rezystor 10k do zasilania (+) i zobaczcie czy obydwie diody (każda w swoim układzie świecą identycznie) lub sprawdźcie tranzystory na mierniku - test hFE. W moim przypadku układ nie działał i okazało się, że jeden tranzystor jest uszkodzony. I zastanawiałem się czy coś źle podłączyłem. Przy teście w wersji pierwszej obydwie diody powinny świecić wyraźnie i jasno. Przy teście miernikiem tranzystory BC546 powinny pokazywać pomiar w okolicach 300-400. Na DPM żółtym pokazał ok 330, na UNI-T ok 390, Forsher FS8210 - 309-329.  PS: w niektórych miernikach gniazdo hFE niezbyt dobrze kontaktuje więc jak nie pokaże wam żadnej wartości to poruszajcie tranzystorem) Sprawdzenie elementów czy są sprawne może oszczędzić sporo czasu i nerwów 🙂 poświęconych na szukanie błędów w połączeniu.

• Lubię! 1

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie. W przełączniku bistabilnym po podłączeniu układu do zasilania świeciły się obie diody jednocześnie. Kiedy zwierałem przewody po lewej to diada (ta po lewej stronie) świeciła mocniej. Za to kiedy połączyłem przewody po prawej stronie dioda (ta po lewej gasła). W obu przypadkach stan diod (przy połączeniu przewodów) trwał tak długo jak zwierałem przewody. Układ składałem dwa razy i za każdym z tym samy skutkiem. Poszperałem w innych źródłach i wynika to z tego że rezystory w układzie mają za niską wartość rezystancji. Może to przez to, nie wiem nie znam się 😅

W Multiwibratorze za to dioda po lewej zaświeciła się a potem zaczęła gasnąć. Dioda po lewej wo gule nie zapaliła się. 

@Artur1598, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

12 godzin temu, Artur1598 napisał:

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie.

Niestety, ale widocznie musiałeś popełnić błędy w montażu i/lub uszkodziłeś elementy. Bez zdjęć Twoich układów ciężko wskazać konkretną przyczynę. Gwarantuję jednak, że wartości elementów są dobrane poprawnie, a układy działają. Możesz to zweryfikować na naszych zdjęciach i animacjach, które są umieszczone w artykule - wszystko działało poprawnie. Ćwiczenia z tego kursu wykonywały już naprawdę tysiące osób i (jak sam widzisz) nikt nie zgłaszał takich problemów. Zalecam trochę więcej cierpliwości i kolejną próbę złożenia układu 😉