Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@MQxTer, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

6 godzin temu, MQxTer napisał:

Mam pytanie co do tego drugiego projektu z migającymi LED`ami. Otóż po załączeniu zasilania świeci mi się tylko niebieska dioda, światłem ciągłym, a czerwona ani drgnie. Czym to może być spowodowane ?

Brutalna i jedyna możliwa odpowiedź w tej chwili to: widocznie coś jest źle złożone. Bez zdjęć układu ciężko coś doradzić, bo u setek innych osób układ zadziałał bez problemu. Musiałeś popełnić jakiś błąd w podłączeniach, doborze elementów i/lub przy okazji coś uszkodziłeś. Pokaż swój układ to będzie można coś doradzić 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mała podpowiedź jeżeli komuś nie zadziała przerzutnik bistabilny pomimo poprawnego złożenia układu i świeci się jedna dioda tylko albo żadna.

Podłączcie układ bez krzyżowania rezystorów R2 i R3 (Baza T1- Kolektor T2 i Baza T2 - Kolektor T1) czyli tak jak w rozdziale 7a podłączcie bazy tranzystorów poprzez rezystor 10k do zasilania (+) i zobaczcie czy obydwie diody (każda w swoim układzie świecą identycznie) lub sprawdźcie tranzystory na mierniku - test hFE. W moim przypadku układ nie działał i okazało się, że jeden tranzystor jest uszkodzony. I zastanawiałem się czy coś źle podłączyłem. Przy teście w wersji pierwszej obydwie diody powinny świecić wyraźnie i jasno. Przy teście miernikiem tranzystory BC546 powinny pokazywać pomiar w okolicach 300-400. Na DPM żółtym pokazał ok 330, na UNI-T ok 390, Forsher FS8210 - 309-329.  PS: w niektórych miernikach gniazdo hFE niezbyt dobrze kontaktuje więc jak nie pokaże wam żadnej wartości to poruszajcie tranzystorem) Sprawdzenie elementów czy są sprawne może oszczędzić sporo czasu i nerwów 🙂 poświęconych na szukanie błędów w połączeniu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie. W przełączniku bistabilnym po podłączeniu układu do zasilania świeciły się obie diody jednocześnie. Kiedy zwierałem przewody po lewej to diada (ta po lewej stronie) świeciła mocniej. Za to kiedy połączyłem przewody po prawej stronie dioda (ta po lewej gasła). W obu przypadkach stan diod (przy połączeniu przewodów) trwał tak długo jak zwierałem przewody. Układ składałem dwa razy i za każdym z tym samy skutkiem. Poszperałem w innych źródłach i wynika to z tego że rezystory w układzie mają za niską wartość rezystancji. Może to przez to, nie wiem nie znam się 😅

W Multiwibratorze za to dioda po lewej zaświeciła się a potem zaczęła gasnąć. Dioda po lewej wo gule nie zapaliła się. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Artur1598, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

12 godzin temu, Artur1598 napisał:

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie.

Niestety, ale widocznie musiałeś popełnić błędy w montażu i/lub uszkodziłeś elementy. Bez zdjęć Twoich układów ciężko wskazać konkretną przyczynę. Gwarantuję jednak, że wartości elementów są dobrane poprawnie, a układy działają. Możesz to zweryfikować na naszych zdjęciach i animacjach, które są umieszczone w artykule - wszystko działało poprawnie. Ćwiczenia z tego kursu wykonywały już naprawdę tysiące osób i (jak sam widzisz) nikt nie zgłaszał takich problemów. Zalecam trochę więcej cierpliwości i kolejną próbę złożenia układu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.04.2019 o 22:36, Artur1598 napisał:

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie. W przełączniku bistabilnym po podłączeniu układu do zasilania świeciły się obie diody jednocześnie. Kiedy zwierałem przewody po lewej to diada (ta po lewej stronie) świeciła mocniej. Za to kiedy połączyłem przewody po prawej stronie dioda (ta po lewej gasła). W obu przypadkach stan diod (przy połączeniu przewodów) trwał tak długo jak zwierałem przewody. Układ składałem dwa razy i za każdym z tym samy skutkiem. Poszperałem w innych źródłach i wynika to z tego że rezystory w układzie mają za niską wartość rezystancji. Może to przez to, nie wiem nie znam się 😅

W Multiwibratorze za to dioda po lewej zaświeciła się a potem zaczęła gasnąć. Dioda po lewej wo gule nie zapaliła się. 

Miałem ten sam problem. Układ składałem 4x, za 4 się udało, i nie doszedłem do tego co było nie tak, prawdopodobnie nóżki kondensatorów 😉

ps. Okazało się, że problemem był w moim przypadku kabel który łączył 2 kondensatory, nie dolegał poprawnie do płytki.

Edytowano przez Oreo88
Link do komentarza
Share on other sites

@Oreo88, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 21.04.2019 o 19:45, Oreo88 napisał:

ps. Okazało się, że problemem był w moim przypadku kabel który łączył 2 kondensatory, nie dolegał poprawnie do płytki.

W przypadku płytek stykowych czasami coś nie styka, zawsze warto dla testu "poruszać przewodami" lub sprawdzić miernikiem połączenia. Najważniejsze, że ostatecznie udało się uruchomić te układy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie by było, jak by w kursie było zaznaczone, że gdy układ jest złożony poprawnie, to 2 diody będą świecić jednocześnie, tylko jedna bardzo słabo. 3 razy składałem układ po swojemu i myślałem, że coś źle złożyłem 😞

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Rakragul dziękuję za sugestię - dopisałem odpowiednią uwagę do kursu. Mam nadzieję, że w przyszłości nikt już nie będzie miał takich problemów. No i przy okazji gratulacje, że udało Ci się złożyć układ 3 razy poprawnie - sporo osób ma problem, aby zrobić to chociaż raz. Co potrenowałeś to Twoje, na pewno na tym skorzystasz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, mam pytanie dotyczące multiwibratoa astabilnego (kogut policyjny). Ogólnie wszystko działa bardzo dobrze, natomiast musiało coś mi umknąć ponieważ mam wrażenie jakby minus kondensatora był podpięty do plusa (pomarańczowe kreski na rysunku).

PS. dzięki za kurs jest świetny 🙂

kogut.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.