Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
Dnia 17.04.2019 o 22:36, Artur1598 napisał:

Cześć. Niestety piszę z smutną informacją. Żadne z ćwiczeń nie działało poprawnie. W przełączniku bistabilnym po podłączeniu układu do zasilania świeciły się obie diody jednocześnie. Kiedy zwierałem przewody po lewej to diada (ta po lewej stronie) świeciła mocniej. Za to kiedy połączyłem przewody po prawej stronie dioda (ta po lewej gasła). W obu przypadkach stan diod (przy połączeniu przewodów) trwał tak długo jak zwierałem przewody. Układ składałem dwa razy i za każdym z tym samy skutkiem. Poszperałem w innych źródłach i wynika to z tego że rezystory w układzie mają za niską wartość rezystancji. Może to przez to, nie wiem nie znam się 😅

W Multiwibratorze za to dioda po lewej zaświeciła się a potem zaczęła gasnąć. Dioda po lewej wo gule nie zapaliła się. 

Miałem ten sam problem. Układ składałem 4x, za 4 się udało, i nie doszedłem do tego co było nie tak, prawdopodobnie nóżki kondensatorów 😉

ps. Okazało się, że problemem był w moim przypadku kabel który łączył 2 kondensatory, nie dolegał poprawnie do płytki.

Edytowano przez Oreo88

@Oreo88, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 21.04.2019 o 19:45, Oreo88 napisał:

ps. Okazało się, że problemem był w moim przypadku kabel który łączył 2 kondensatory, nie dolegał poprawnie do płytki.

W przypadku płytek stykowych czasami coś nie styka, zawsze warto dla testu "poruszać przewodami" lub sprawdzić miernikiem połączenia. Najważniejsze, że ostatecznie udało się uruchomić te układy 😉

@Oreo88 Zdecydowanie masz rację. Sam jeszcze raz składałem układy i wystarczyło żebym docisną dokładniej rezystory do płytki. 😂

Fajnie by było, jak by w kursie było zaznaczone, że gdy układ jest złożony poprawnie, to 2 diody będą świecić jednocześnie, tylko jedna bardzo słabo. 3 razy składałem układ po swojemu i myślałem, że coś źle złożyłem 😞

• Lubię! 1

@Rakragul dziękuję za sugestię - dopisałem odpowiednią uwagę do kursu. Mam nadzieję, że w przyszłości nikt już nie będzie miał takich problemów. No i przy okazji gratulacje, że udało Ci się złożyć układ 3 razy poprawnie - sporo osób ma problem, aby zrobić to chociaż raz. Co potrenowałeś to Twoje, na pewno na tym skorzystasz 😉

Cześć, mam pytanie dotyczące multiwibratoa astabilnego (kogut policyjny). Ogólnie wszystko działa bardzo dobrze, natomiast musiało coś mi umknąć ponieważ mam wrażenie jakby minus kondensatora był podpięty do plusa (pomarańczowe kreski na rysunku).

PS. dzięki za kurs jest świetny 🙂

kogut.jpg

Cześć, nic ci nie umknęło:D, ja też się nad tym zastanawiałem, gdzieś w tym wątku, bodajże na początku, Treker podał link do video na yt, tam to ktoś ładnie wytłumaczył dlaczego to tak działa 🙂

• Lubię! 2

@Wojtek91 najlepiej w takiej sytuacji spojrzeć na schemat, tam widać, że to wyjście kondensatora jest faktycznie połączone z "plusem" - to nie błąd. Zwróć jednak uwagę, że jest tam stosunkowo duży rezystor (10k). To samo wyprowadzenie jest podłączone również do bazy tranzystora T2. Tak jak wspomniał @Rakragul, jeśli chcesz zrozumieć dokładniej jak działa ten układ to polecam poniższy film:

• Lubię! 2

Super, dzięki Wam za podpowiedź. Teraz jest to dla mnie bardziej zrozumiałe 🙂 Przemówił do mnie filmik pokazujący co się stanie jak się źle podepnie kontestator i wolałem się upewnić 😄

• Lubię! 1

1 godzinę temu, Wojtek91 napisał:

Super, dzięki Wam za podpowiedź. Teraz jest to dla mnie bardziej zrozumiałe 🙂 Przemówił do mnie filmik pokazujący co się stanie jak się źle podepnie kontestator i wolałem się upewnić 😄

Ja też z początku miałem stracha, do tego bardzo mi zależało, żeby cały układ złożyć pierw po swojemu, 3 x wszystko sprawdzałem 😄

@Treker możesz zerknąć do wątku 7a? Jedna rzecz mnie tam nurtuje, niestety od paru dni jest bez odpowiedzi 😞

• Lubię! 1

(edytowany)

Cześć (kurs jest SUPER!), w ćwiczeniu z MOSFETem dioda świeci się cały czas tj. wystarczy na chwilkę zewrzeć bramkę z + aby się świeciła i po odłączeniu świecii się cały czas, aż bramkę zewrze się z -. Wydawało mi się, ze to normalne, ale nie wspomniałeś o tym w artykule, albo czytać nie potrafię, więc wolałbym się upewnić.

Poniżej kolejna ciekawa właściwość. Czy ciało ludzkie ma taki potencjał aby aktywować MOSFET czy też mam gdzieś zwarcie?

Odnośnie do uwag innych o tym, że ćwiczenia nie działają. Miałem podobny problem i podjąłem się typowego troubleshootingu czyli zacząłem mierzyć rezystancję pomiędzy poszczególnymi elementami aby zobaczyć, gdzie nie przepływa prąd. Okazało się, że największym problemem są kabelki, których wtyki w moim zestawie były często obklejone czymś, jakby pozostałościami kleju. Obskubałem problematyczne kable lub wziąłem te nieobklejone, jest ich sporo, a w ćwiczeniach więcej niż 5 zazwyczaj nie potrzeba.

Edytowano przez jordanj

@jordanj podczas pisania kursu dla początkujących musimy czasami sporo tematów upraszczać (niestety). Tak jest w tym przypadku, gdy część rzeczy na temat tranzystorów nie została omówiona, aby nie zarzucać czytelników zbyt dużą dawką informacji. To co zaobserwowałeś wynika m.in. z pojemności bramki tranzystora. Mam nadzieję, że "kiedyś" uda nam się przygotować dodatkowe artykuły, które w przystępny sposób wyjaśnią m.in. tę tematykę 😉

9 godzin temu, jordanj napisał:

Odnośnie do uwag innych o tym, że ćwiczenia nie działają. Miałem podobny problem i podjąłem się typowego troubleshootingu czyli zacząłem mierzyć rezystancję pomiędzy poszczególnymi elementami aby zobaczyć, gdzie nie przepływa prąd. Okazało się, że największym problemem są kabelki, których wtyki w moim zestawie były często obklejone czymś, jakby pozostałościami kleju. Obskubałem problematyczne kable lub wziąłem te nieobklejone, jest ich sporo, a w ćwiczeniach więcej niż 5 zazwyczaj nie potrzeba.

Jeśli chodzi o problemy z ćwiczeniami to jednak najczęściej wina leży w źle zmontowanym układzie, ale czasami zdarzają się drobne problemy innego typu. Nie przypominam sobie, aby ktoś wcześniej zgłaszał problem z zaklejonymi końcówkami przewodów - coś takiego nie powinno mieć miejsca. Jeśli nie będziesz mógł poradzić sobie z tym problem to zgłoś reklamację w Botlandzie. Na pewno szybko pomogą 🙂

"W razie problemów pytaj w komentarzach, będzie nam również bardzo miło, jeśli napiszesz tam, czy wszystko przebiegło bez problemów!"

Wszystkie projekty bez problemu udało się podłączyć i wszystko zadziałało 🙂

• Lubię! 1

@Kreatyvny miło słyszeć! W takim razie powodzenia z kolejnymi eksperymentami (podczas drugiego poziomu kursu będzie więcej ciekawych projektów) 😉

55 minut temu, Treker napisał:

@Kreatyvny miło słyszeć! W takim razie powodzenia z kolejnymi eksperymentami (podczas drugiego poziomu kursu będzie więcej ciekawych projektów) 😉

Dziękuję, jak tylko skończę pierwszą część zabieram się za drugą 😉

• Lubię! 1