Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

@selfczek tak masz rację, że ten przypadek nie jest zbyt intuicyjny i przyznam, że celowo nie opisywaliśmy go dokładniej, aby nie robić tutaj zbędnego "zamieszania". Zerknij na poniższy poradnik wideo, wszystko powinno być wtedy jasne:

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja z kolei mam pytanie odnosnie tranzystora MOSFET, na schemacie mamy diode podlaczona do rezystora 1k i dalej do drenu, natomiast innaczej jest to pokazane na rysunku pogladowym patrzac na MOSFET od gory, czy to blad czy ja czegos nie zrozumialem ? Od gory wyglada mi to na DGS zamiast SGD. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Maticz Witam na forum 🙂 Czytam i niezbyt wiem o czym konkretnie piszesz. Czy masz na myśli że schemat (czarno biały) nie odzwierciedla wyprowadzeń tranzystora? To nie ma akurat znaczenia w schematach ideowych, bo symbol możesz odbić lustrzanie i sens się nie zmienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Maticz tak, zgadza się. Schemat posiada jeden symbol różniący się nieco kształtem, ale wyprowadzenia mają jeden układ. Zaś to co jest na obrazku jest prezentacją konkretnego elementu, a tu do powiedzenia ma więcej producent elementu. Fizyczne wyprowadzenia mogą być różne, dlatego zawsze warto mieć notę katalogową gdzie producent opisuje jaka nóżka za co odpowiada i czytając schemat trzeba sobie to zestawić w całość.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czesść. Jestem tu nowy a elektronika zajmuje się w wolnym czasie od 3 dni. Mam problem z pierwsza częścią #7b

pomimo identycznego jak w kursie połączenia ciagle świecą obie diody, co więcej po zmianie jednego rezystora z 1K na 10K by układ był jeszcze mniej idealny, systuacji nie uległa zmianie 

 

Link do komentarza
Share on other sites

A mi nie działa przeżutnik bistabilny. Wszystko połączone tak jak na płytce identycznie i diody nie świecą. Tranzystory po zetknięciu bazy z masą reagują puszczeniem napięcia na emiter (8V kolektor-emiter) ale diody nie świecą wcale a są sprawne, sprawdzałem po próbie. Nie wiem co jest grane.

 

Ok już działa, mój błąd 🙂 wpiąłem plus i minus diody w tą samą ścieżkę 😄

Edytowano przez TakaShi88
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Udało się złożyć wszystkie układy ^^ chociaż z tym drugim zmagałem się z 30 min, bo niepoprawnie podłączyłem, po prostu zlały mi się w oczach linijki na płytce stykowej i nie mogłem dość dlaczego nie działa xD 
 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.