Skocz do zawartości
Organ18

Ograniczenie zasięgu pilotów/odbiorników IR

Pomocna odpowiedź

Dzień Dobry mam taki mały problem z odbiornika IR , chce do samochodu kempingowego założyć 3 telewizorki z czym się wiąże zakup 3 dekoderów dvb-t . Problem z którym się borykam to ich częstotliwość dla przykładu podam dom , a mianowicie dekodery Polsatu : rodzice posiadają główny dekoder , w kuchni jest multiroom i ja mam w pokoju multiroom wiadome wada jest taka że trzeba rozblokowywać co jakiś czas te multiroomy kartą z tego głównego dekodera ale tu nie o to chodzi ja mając ten dodatkowy dekoder z pilotem to moim pilotem mogę zmieniać kanał / pogłaszać / wł i wył również ten dodatkowy dekoder (multiroom) co jest w kuchni po mimo że piloty wyglądają róznie wykonują to samo i wyglądają dekodery multiroom identycznie. Tu tkwi mój problem bo w domu ja przez ścianę nie zmienię komuś kanałów w kuchni , ale auto to bardzo małą przestrzeń bez ścian i obawy mam co do  pilotów że jedna osoba będzie drugiej zmieniała  kanały . Czy jest możliwość zakupienia diody tej odbiorczej IR do dekodera i pilota np. uniwersalnego  w sensie czy to sprawi że zmieni się te kodowanie / częstotliwość lub jak inaczej to rozwiązać  ?? z góry dziękuję za pomoc.

1 godzinę temu, Organ18 napisał:

Czy jest możliwość zakupienia diody tej odbiorczej IR do dekodera i pilota np. uniwersalnego  w sensie czy to sprawi że zmieni się te kodowanie / częstotliwość

Nic to nie zmieni.

1 godzinę temu, Organ18 napisał:

jak inaczej to rozwiązać  ??

Wsadzić rozładowane baterie do pilotów, aby nadawały trochę słabiej, albo okleić diody taśmą izolacyjną w taki sposób, aby świeciły tylko idealnie prosto. Alternatywnie można przykleić do odbiorników DVB-T np. kartonową rurkę w miejscu odbiorników IR, aby łapały tylko sygnały wysyłane prosto w ich stronę.

Gość es2
5 godzin temu, Treker napisał:

Wsadzić rozładowane baterie do pilotów

Gdzie można kupić rozładowane baterie?

5 godzin temu, Treker napisał:

albo okleić diody taśmą izolacyjną w taki sposób, aby świeciły tylko idealnie prosto

Albo zamaluj lakierem do paznokci :-) Takie porady już widziałem, bardzo "profesjonalne" rozwiązanie. Może za diodą nadawczą umieść chusteczkę?

Jeśli ma być zmniejszona moc nadawania, należy to zrobić przez zmniejszenie prądu płynącego przez diodę a nie jakieś tuby, malowanie czy inna dziecinadę. Takie rady to w przedszkolu a nie na forum elektronicznym! Podobno, to forum elektroniczne? Czy zrób sam kowalu?

13 minut temu, es2 napisał:

Gdzie można kupić rozładowane baterie?

Albo zamaluj lakierem do paznokci 🙂 Takie porady już widziałem, bardzo "profesjonalne" rozwiązanie. Może za diodą nadawczą umieść chusteczkę?

Jeśli ma być zmniejszona moc nadawania, należy to zrobić przez zmniejszenie prądu płynącego przez diodę a nie jakieś tuby, malowanie czy inna dziecinadę. Takie rady to w przedszkolu a nie na forum elektronicznym! Podobno, to forum elektroniczne? Czy zrób sam kowalu?

Es2 mowisz o ograniczeniu prądu , a co sadzisz jak bym dal rezystory ? Oczywiscie do kazdego dekodera dal bym inny rezystor o innej wartosci. Tylko czy to cos zmieni przykladowo w jednym nic nie zmienie a w pozostalych dwoch zastosuje rezystory to czy ten orginalny dekoder bez zmian  w jakims stopniu nie bedzie dalej wplywal na pozostale dekodery ? Bo mam np. Stare dvd w domu i z niego uzyc ir + pilota  co o tym sadzisz zeby z innych urzadzen wyciagnac wnetrznosci.

@es2 , a może konkretnie ? Proponujesz dolutować do diody rezystor, tylko jaki? Czy może metodą prób i błędów spędzić trzy tygodnie na testach, aż się dobierze odpowiedni? Gorzej jak fotel odsuniemy o metr do tyłu. Zawsze można wtedy dobrać nowy rezystor 🙂 

Myślę, że zmniejszenie kąta nadawania diody jest lepszym pomysłem. 

Organ18 nie możesz użyć pilota od starego DVD. Zmiana odbiornika w dekoderze nie spowoduje, że będzie on rozumiał sygnały wysyłane z innego pilota.

• Lubię! 1

Ja myślę nad tymi rezystorami chodź tak myślałem i myślałem wieczorem że aż przyśniło mi się że przylutowałem mały potencjometr taki na śrubokręt krzyżakowy ;)  bo kurczę naprwdę nie mam pojęcia jak to rozwiązać bo nie tyle że ktoś dla żartów będzie chciał drugiej osobie przełączyć  ale na dłuższą metę będzie to uciążliwe :(  jeszcze dziś myślałem nad rozwiązaniami typu pilot do bramy garażowej tam są 4 guziki i zrobić 2 od programów przód i tył  no i 2 na głośność ;) bo one chyba mają inną częstotliwość  niż piloty tv ewentualnie coś na zasadzie centralnego zamka i pilota :D

To tak nie działa, że wymienisz sobie diodę/odbiornik i nagle urządzenia zaczną działać na innej częstotliwości. To są tylko "końcówki" bardziej złożonego obwodu. 

Dnia 3.01.2019 o 13:30, Organ18 napisał:

jeszcze dziś myślałem nad rozwiązaniami typu pilot do bramy garażowej tam są 4 guziki i zrobić 2 od programów przód i tył  no i 2 na głośność 😉 bo one chyba mają inną częstotliwość  niż piloty tv ewentualnie coś na zasadzie centralnego zamka i pilota 😄

A w jaki sposób chcesz spiąć to z dekoderami?