Skocz do zawartości

Co robi polecenie sudo?


SOYER

Pomocna odpowiedź

11 minut temu, SOYER napisał:

to jak się zalogować jako root

sudo su (z tego co pamiętam)

 

14 minut temu, SOYER napisał:

jak jako zalogowany jako pi mogę być rootem.

sudo to takie przywołanie roota, do jego użycia potrzebujesz hasła.
pi nie jest rootem. sudo powoduje wykonanie polecenia jako root. Jesteś rootem dopiero wtedy kiedy zmienisz użytkownika, ale wtedy nie jesteś pi

 

5 minut temu, SOYER napisał:

To dlaczego jako główny użytkownik nie mogę sobie przyznać uprawnień roota

Możesz się zalogować jako root. Natomiast wtedy nic cię nie chroni przed zniszczeniem całego systemu. To nie tak jak admin w windows gdzie mimo tytułu i tak nie mogłeś zaznaczyć systemu go usunąć (pomijam format). root może wszystko.
Przyznanie normalnemu użytkownikowi/adminowi uprawnień roota oznaczałoby, że teraz twój najmniejszy błąd może zniszczyć system.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, czyli czasami by coś zrobić trzeba uprawnienia roota,  wtedy polecenie piszemy poprzedzając je sudo, tak? Ale wtedy system jakoś potwierdza że mamy uprawnienia roota? Pyta o hasło? Jakie jest domyślne hasło roota?

Jak się zalogować jako root? 

Dlaczego kiedy napisałem sudo passwd i zmieniłem podobno hasło roota ( nie pytał o stare hasło)to nie mogłem się zalogować pi, ani starym ani nowym hasłem?

Link do komentarza
Share on other sites

W RPi domyślnie root chyba nie ma hasła. (nie jestem pewien)

23 minuty temu, SOYER napisał:

Jak się zalogować jako root? 

sudo su

24 minuty temu, SOYER napisał:

nie mogłem się zalogować pi, ani starym ani nowym hasłem

Pojęcia nie mam.... ale jak masz roota to możesz zmienić hasło użytkownika

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Taak, ale najpierw muszę się zalogować w putty jako pi, a hasło odrzuca. Da się zalogować w putty jako root? Ja już przeinstalowałem obraz, więc ok, ale pytam na przyszłość 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwoliłem sobie całą dyskusję wydzielić do osobnego tematu. Połowa tych postów chyba była spowodowana tym, że ktoś tu nie czyta dokładnie kursu, ale nie będę wytykał palcami 😉

Cytaty z różnych części kursu RPi (czyli jakieś ~12 lekcji przed projektem, który był tu omawiany):

  • Tutaj możliwość zmian ma tylko root, czyli administrator. Dlatego chcąc zmieniać te pliki musimy używać polecenia sudo, które działa jak "Uruchom jako administrator".
  • Dla przypomnienia: sudo to odpowiednik opcji "uruchom jako administrator" znanej z Windowsa. Parametrem tego polecenia jest to, co chcemy uruchomić, czyli raspi-config.
  • Jak już wiemy z poprzednich artykułów sudo to odpowiednik opcji "Uruchom jako administrator" znanej z systemu Windows. 

Takich porównań i wyjaśnień na temat sudo było tam więcej, więc polecenie to powinno być już w jakiś sposób zrozumiałe na tym etapie realizacji projektów. A wychodzi na to, że @Elvis musiał tu powtarzać dokładnie to samo co pisał w kursie. Cytat z dziś:

7 godzin temu, Elvis napisał:

@SOYER pomyśl o sudo jako "Uruchom jako administrator" w windosie. Tylko zmiast klikania myszką, wpisujesz sudo <polecenie>.

Koniec zgryźliwości z mojej strony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Absolutnie się nie obrażam;-), niestety musice zrozumieć, że wyroslem na okienkach, nawet w amidze500 był workbench;-). Jestem przyzwyczajony, że jak robię coś o czym nie mam pojęcia to wyskakuje mi okienko "czy na pewno chcesz zrobić to i tamto, bo grozi to jeszcze czymś". Tu tego nie ma. 

Ok, przelecialem kurs może na razie po łebkach, ale dla mnie to nieoczywiste, że jeśli loguję się jako pi,  a potem daję komendę jako administrator o zmianie hasła, to myślałem, że zmieniam hasło tego kto zalogowany, a nie administratora. Generalnie to nigdy się nie zajmowałem takimi rzeczami, nawet jak było trzeba przeinstalować windowsa to to zlecałem bo to magia dla mnie jest.

Pamiętacie jak pytałem przy arduino co to biblioteki? nie miałem pojęcia o co chodzi. Teraz też nie mam pojecia o linuksie.

Jeszcze.

Pozdrawiam wszystkich cierpliwych nauczycieli;-)

P.S. cała dyskusja o root wzięła się z tego, że zmienilem to pechowe hasło sudo passwd i nie mogłem się nijak zalogować do putty. Jest nauczka? Jest.  Rozpoznanie bojem;-)

8 godzin temu, Elvis napisał:

Oczywiście, że możesz. W linuksie jest bardzo mało rzeczy, których się nie da zrobić. Jednak nie powinno się tak postępować - lepiej używać sudo, ewentualnie zalogować się jako root i używać malinki jako root. Natomiast można sprawić, żeby użytkownik pi miał prawa root-a, ale to bardzo nieeleganckie rozwiązanie.

Jest ono potencjalnie niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze możesz niechcący uszkodzić system - to najmniejszy problem, bo równie dobrze możesz wylać herbatę, czy inny napój na raspberry i system też pewnie padnie.

Większy problem to zagrożenia, których nie jesteś świadom - dawniej były to wirusy, teraz jest dużo gorzej. Wystarczy że zalogowany z poziomu administratora otworzysz stronę internetową i złośliwy kod w JavaScripcie będzie miał pełny dostęp do Twojego systemu. Nawet nie będziesz musiał nic robić 🙂

Ostatni problem to czynnik ludzki. Łatwo jest namieszać w systemie i o tym zapomnieć. Jak nadasz użytkownikowi pi prawa roota, a za tydzień czy miesiąc o tym zapomnisz, możesz narazić na zagrożenie nie tylko ten system ale i całą sieć lokalną.

Więc jak chcesz poćwiczyć, zaloguj się jako root i baw do woli. A jak już Ci się znudzi, to poszukaj dobrej książki o administrowaniu Linux-em. Z niej dowiesz się jak działają uprawnienia użytkowników, do czego służą i kiedy warto z nich korzystać.

Dzięki @Elvis duże piwko;-), dopiero teraz zauważyłem tego posta. Wiele wyjaśnia. Kapuję (?)o co biega z tym rootem.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.