Skocz do zawartości

Duże ekrany SPI do mikrokontrolera


TadzikT

Pomocna odpowiedź

Nie wiem o jakim domu myślisz i co umiesz. Zacznij od uważnego przeczytania datasheet. Samo odpalenie takiego "gołego" wyświetlacza może być dla początkującego trudne. Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednie napięcia zasilania, tu masz 5 różnych napięć licząc łącznie z tym do podświetlania LED. Ważna jest też ich sekwencja włączania i wyłączania, bo część napięć służy do zasilania analogowych driverów sterujących matrycą LCD i nie mogą pojawiać się gdy cyfrówka nie jest jeszcze gotowa. Przydałby się więc jakiś układ zarządzania zasilaniem. Do tego 50-pinowe złącze, jakieś bufory i zabawa w konfigurację kontrolera. Układu nie zrobisz na drutach, tu potrzebne jest dość precyzyjne PCB, choćby pod złącze, pod scalak FT i jego otoczenie. 

To oczywiście może być fajna nauka i nie odradzam, pomożemy, ale jeśli musisz kupić browar by napić się piwa to impreza staje pod znakiem zapytania. Na Twoim miejscu kupiłbym coś gotowego i skupił na pisaniu programu, albo w ostateczności szukał panelu LCD pasującego 1:1 do 40-pinowego złącza gotowej płytki kontrolera z elty.

Coś tam wspomniałeś o zasilaniu bateryjnym w kontekście Maliny i że ona raczej odpada. A liczyłeś ile prądu bierze podświetlanie tak dużego panelu? Ten który zaproponowałeś potrzebuje ok 10V/180mA czyli prawie 2W gdy jeszcze nie pracuje żadna jego elektronika. Użycie nawet małego procesorka np. AVR z Arduino w tej sytuacji nie daje już takiej oszczędności mocy. Może jednak pomyśl nad jakąś platformą z wyjściem HDMI jak radził Elvis? Zasilanie panelu może położyć projekt a przejście na sieć 230VAC i ogromny wybór paneli HDMI może tu być przeważającym czynnikiem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No ale czego to jest schemat? Płytki na FT811 pasującej do jakiegoś konkretnego panelu. Ja odniosłem się do tego LCD, który sam wskazałeś. Te rzeczy nie pasują do siebie nie tylko z powodu złącza i jego obłożenia sygnałami (40 pin vs 50 pin) ale także choćby zasilań. Zajrzałem do karty katalogowej tego AT070cośtam i widzę 5 linii zasilań, każda z innym wymaganiem napięcia i mocy (3.3V, 10.4V, 16V i -7.0V). Przecież tu nie ma standardu. Jedni producenci robią sobie potrzebne napięcia sami na panelu (jak w przypadku tych HY50HD z elty - wysyłasz im 3.3V i zapominasz o sprawie) a inni oczekują ich z zewnątrz. Nie twierdzę, że zapewnienie prawidłowych pozomów wszystkich napięć i sekwencji wł/wył dla takiego panelu jest trudne dla elektronika, dla mnie to typowy problem rozwiązywany "przy okazji" robienia dużych projektów, ale przecież napisałem że nie wiem co umiesz. A po wrzuceniui schematu tej ostatniej płyteczki (trochę od czapy w kontekście proponowanego przez Ciebie panelu 7") nabieram przekonania, że jednak coś tam nie bardzo trybi.. Ale zostawmy moje prywatne oceny. Jeśli uważasz, że sobie poradzisz to nie widzę problemu, kupuj graty i do roboty. Napisz jak poszło, jaki wybrałeś PMIC - dziś już tego sporo jest, jakie elementy pasywne dla niego, jak zrobiłeś sekwencję itd, może komuś się przyda bo gotowych paneli z FT8xx nie ma zbyt wiele.

A co jeśli chodzi o problem mocy? Możesz to jakoś skomentować? Zrozumiałem, że Twoja stacja pogodowa ma być zasilana bateryjnie więc.. jaką przewidujesz baterię i jak długo chcesz pracować na niej między ładowaniami? No i z czego będziesz ją ładować, bo proces ten nie powinien przerywać pracy urzadzenia, jak myślę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak chodzi o stację pogodową i pracę z baterii to może jednak warto wrócić do przemyślenia wyświetlacza epaper? Faktycznie rysowanie zajmuje wieki, ale może 2-kolorowy jak wspomniał Marek działa lepiej - poza tym pogoda nie zmienia się tak często, a raz na powiedzmy godzinę można te kilka sekund przeboleć?

Do tego można podłączyć raspberry lub esp i mamy IoT, pogodę można pobierać z serwera, wyświetlać jak się zmieni. Co do apetytu na prąd raspberry zero podobno pobiera ok. 80mA w trybie Idle. Wydaje mi się, że można byłoby zejść do kilku mA gdyby pogrzebać w trybie usypiania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Elvis, Epapier byłby fajny pod względem zużycia energii, ale jak już pisałem będę go używał nie tylko do zbierania danych ze stacji meteo, więc zależy mi na szybszym wyświetlaniu danych (w postaci tekstu)

marek1707, masz rację z tą różnorodnością napięć, ale odpowiadając pośpiesznie, nie napisałem że szukam podobnego ekranu do tego HY50HD ale o większych rozmiarach.

Co do zasilania, to chociażby w przypadku tego AT070TN92 ciekawe ile zużywa sam driver, ponieważ chciałbym wszystko razem z kontrolerem zasilić z LDO max 500mA (oczywiście bez podświetlenia ekranu które dam bezpośrednio z Li-iona).

Link do komentarza
Share on other sites

@TadzikT proponuję trochę zmienić podejście - może zacznij od określenia jakie jest zasilanie: sieciowe, czy bateryjne. Jeśli to drugie, to jaka jest pojemność akumulatora, jakiego czasu pracy oczekujesz. Wtedy będzie dużo łatwiej określić co ma sens, a co nie. Bo możesz spędzić mnóstwo czasu budując własny sterownik wyświetlacza, a na koniec i tak projekt nie spełni Twoich oczekiwań.

Edit: właśnie zauważyłem że o to samo pytał @marek1707 - więc może odpowiedz na jego pytanie.

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

Elvis, napisałem wyżej, że chcę zasilać to z akumulatora. Pojemności na razie nie da się określić, ponieważ muszę poznać przybliżone dane ekranu (sam układ bez ekranu nie pobierze więcej niż 100mA dla 3,3V)

Link do komentarza
Share on other sites

No zrozum, chcemy wiedzieć jak sobie to wyobrażasz. Jeśli mówię o zasilaniu bateryjnym to zakładam, że urządzenie będzie pracowało z takiego źródła przez cały swój czas. Mając np. radiowy czujnik zewnętrzny z akumulatorem tak go projektuję by działał np. miesiąc, bo częściej nie chce mi się po niego wyłazić. Oczywiście czas zależy od specyfiki produktu, telefony kiedyś na baterii pracowały tydzień, dzisiaj jak popracuje 24h to sukces, ale to urządzenie podręczne, w każdej chwili może być podłączone do ściany, ludzie zostali do tego przyzwyczajeni (czyt: zmuszeni) i koniec. Tak więc widząc Twoje zapędy do ekranu pobierającego lekką ręką 2W (a to dopiero początek elektroniki) i słysząc jednocześnie "zasilanie bateryjne" już widzieliśmy oczami wyobraźni akumulator z ciężarówki. A teraz okazało się, że Ty wciąż mówiłeś jedynie o podtrzymaniu bateryjnym pracy podczas zaników zasilania - jak sądzę, bo nie wyobrażam sobie podpinania urządzenia do ładowarki co kilka godzin. To znaczy, że owszem chcesz mieć możliwość pracy z akumulatora, ale jako opcję awaryjną, czy tak? To zupełnie zmienia postać rzeczy i przy okazji pokazuje jak ważna jest precyzja wyrażania się. Zwyczajnie chcieliśmy zrozumieć Twój plan (bo wyglądał absurdalnie) a "upór" - jeśli już tak to nazywasz - w dobrej sprawie powinieneś docenić. Nigdy nie wiadomo kiedy wyciągnie Cię z bagna jakiegoś głupiego pomysłu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, czyli nie potwierdzasz tego co napisałem, nie zaprzeczasz i generalnie postanowiłeś nie odpowiadać na pytania. Czegoś się jeszcze w takim razie po tym wątku spodziewasz? Bo jakoś nie mam czasu ubolewać razem z Tobą nad brakiem ekranów.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Napisałeś, że ważna jest sekwencja włączania i wyłączania poszczególnych napięć. W jaki sposób można to zrobić? Bo mi przychodzi do głowy tylko wysterowanie kolejności przez mikrokontroler.

 

A jeżeli chodzi o akumulator,  to po prostu często zdarza się tam, że napięcie sieciowe zanika na dłuższy okres.

Edytowano przez TadzikT
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.