Lampy nixie to chyba najczęściej powracający temat wśród amatorskich projektów elektronicznych. Myśl o skonstruowaniu zegara z takim wyświetlaczem chodziła mi po głowie już wiele lat temu, w tym celu zaopatrzyłem się w zestaw lamp IN-14. Niestety z powodu braku czasu i dużej ilości projektów o wyższym priorytecie zadanie to ciągle było odkładane na później. Może to i lepiej, bo w międzyczasie miłośnicy amatorskiej elektroniki zyskali dostęp do całkiem ciekawych elementów, które mogłem wykorzystać w projekcie. Prezentowany zegar powstał w 2017 roku. Jego głównym elementem jest mikrokontroler Atmega644, który wykonuje wszystkie operacje związane z odmierzaniem czasu i obsługą multipleksowanego wyświetlacza. Dodatkowo zegar został wyposażony w moduł WiFi z układem ESP8266, pracujący pod kontrolą własnego programu. Zadaniem modułu jest cykliczne sprawdzanie czasu na serwerze NTP i korygowanie ustawień lokalnego RTC. Urządzenie posiada też układ scalony FT232, dodający możliwość konfiguracji przez USB. Stałe napięcie około 180V jest generowane za pomocą przetwornicy boost na układzie MC34063A. Oprogramowanie zegara zostało wyposażone w funkcję automatycznego wykrywania czasu letniego i zimowego. Na płycie czołowej znajduje się przełącznik umożliwiający włączenie trybu, w którym wyświetlany jest czas UTC - funkcja ta została dodana w związku z moimi radioamatorskimi i krótkofalarskimi zainteresowaniami. Konstrukcja została zamontowana wewnątrz obudowy ze sklejki wycinanej laserowo. Fizycznie urządzenie składa się z dwóch osobnych płyt, Jedna z nich mieści zestaw lamp nixie, druga elektronikę sterującą.