Kolejny po EtherGeigerze projekt, którego celem było mierzenie warunków panujących w domu i warsztacie. Tym razem jest to cyfrowy termohigrometr (urządzenie do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza), wyposażony w funkcję zapisywania danych zarówno na zdalnym serwerze, jak i lokalnie - na karcie pamięci. Sercem urządzenia jest mikrokontroler Atmega644. Do komunikacji ze światem służy popularny kontroler ethernetowy ENC28J60 oraz mostek UART <--> USB typu FT232. Interfejs USB został wyposażony w izolację galwaniczną, mającą chronić podłączany komputer. Obecnie USB jest wykorzystywane jedynie na etapie konfiguracji czujnika, chociaż początkowo planowałem dodanie możliwości zgrywania danych z karty pamięci. Konstrukcja posiada także wyświetlacz LCD od Nokii 5110, dzięki czemu możliwe jest szybkie sprawdzenie aktualnych odczytów, a elementem odpowiedzialnym za przeprowadzanie pomiarów jest popularny czujnik DHT22. Płytki na których zmontowane zostało urządzenie zostały wykonane metodą termotransferu, a następnie pocynowane stopem Lichtenberga. Był to jeden z moich pierwszych eksperymentów z tą metodą, po którym w pełni się do niej przekonałem - od tej pory stosuję ją konsekwentnie we wszystkich moich projektach. Jak widać na załączonych zdjęciach urządzenie powstało w dwóch wersjach. Oryginalny prototyp był zmontowany na nieco większej płytce, posiadającej gniazdo pełnowymiarowej karty SD oraz kontroler sieci w obudowie SO28. Trochę później powstała wersja zminiaturyzowana, korzystająca z układu w obudowie SSOP28 oraz kart microSD. Projekt ten był dla mnie także jedną z pierwszych okazji do eksperymentów z projektowaniem i drukiem 3D. Mniejsza wersja czujnika doczekała się bowiem specjalnej obudowy, wydrukowanej z plastiku ABS, a następnie wygładzonej w oparach acetonu. Program sterujący pracą urządzenia został napisany w języku C, za pomocą środowiska Atmel Studio. Wykorzystane zostały biblioteki FatFS oraz stos TCP/IP od Tuxgraphcs.