Skocz do zawartości

Budowa wyświetlacza RGB 7Segmentowego x4 cyfry arduino


Mrpatryk

Pomocna odpowiedź

Nie mi oceniać ale zobacz, że:

linijka.setPixelColor(0, linijka.Color(0, 255, 0));

odwołuje się do konkretnej diody, konkretnego segmentu i konkretnego "wyświetlacza". Kombinowałbym nad bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Już na początek mogłoby to np. wyglądać tak:

linijka.setPixelColor(0+NUMER_WYSWIETLACZA*ILE_DIOD_NA_WYSWIETLACZ, linijka.Color(0, 255, 0));

Chyba byłoby to rozwiązanie bardziej uniwersalne.

Swoją drogą co będzie gdy w switch(cyfra) cyfra będzie różna od 0? Ja zawsze stosuję taką konstrukcję:

switch(cyfra)
{
  case 0:
    //cos tam
    break;
  case 1:
    //cost tam
    break;
  default:	//na wszelki wypadek gdy nie będzie dopasowania do case
    break;
}

 

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

ok czaje teraz. Dobra to mam jeszcze jedno pytanie jak zastosuje fotorezystor pod wejsice analogowe i bede odczytywał wartosci zrobie np ifa zeby mozna było przypisac co ma robic . i teraz mam pytanie jak regulowac jasność swiecenia nim?? bo kolory mamy tutaj "linijka.Color(0, 255, 0));" a jasnoc ? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie - możemy przeczytać, że:

The next three arguments are the pixel color, expressed as red, green and blue brightness levels,

czyli jasność (jasność kolorów) to red, green, blue w tej funkcji.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

no ok spoko.. tylko ... jak teraz ustawie sobie przykładowo niebieski kolor i chce by przy ciemnym mi sie sciemnił a przy jasnym rozjaśnił... jak to zrobic ? czym sterowac jasnoscia ? zmniejszajac wartosc z 255 na mniejsza ? 

Link do komentarza
Share on other sites

czyli ten kondensator i rezystor jest obowiązkowy ?? 

Dodaj kondensator elektrolityczny o pojemności od 100µF do 1000µF (np.: 6.3V lub wyższy) przy zasilaniu pierwszej diody,

Dodaj rezystor o wartości od 300Ω do 1kΩ pomiędzy mikrokontrolerem, a pierwszym pinem DIN. Rezystor ten umieść jak najbliżej diody,

Link do komentarza
Share on other sites

zastanawia mnie czy jeden kondensator wystarczy tak jak pisza przy diodzie pierwszej oraz razystor najblizej diody pierwszej czy jednak do kazdej z diod musze go stosowac 😄

 

i doczytałem o funkcji jasności diody 🙂 setBrightness()

Zegarek bedzie jak ten napis w sensie taka plexa z przodu 🙂 Zrobilem cos takiego jak na zdjęciu, wyświetla moje imie ma kilka trybów i prędkosci, taki mini projekcik na 15 min roboty 🙂  bez obudowy i trawienia 🙂

50883625_300906880628979_7131886546122178560_n.jpg

50779171_323382035194953_5814532270127579136_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.01.2019 o 14:51, Mrpatryk napisał:

Witam, mam zamiar zbudować sobie zegar na wyświetlaczu 7Segx4 cyfry RGB, wyświetlacz mam zamiar zrobić w wymiarach ok 7/8 cm (cyfra) i nie wiem jak sterować kolorami? Rozumiem ze co do cyfr i jednego koloru mogę sterować to jako 4 anody i np 74hc595

A może, zamiast wyświetlać cyfry jak w wyświetlaczu 7 segmentowym, zrobić matrycę 4x5 na cyfrę, a w sumie 4x20 ? [z możliwością póżniejszego powiększenia]

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.