Skocz do zawartości

Androidy są głupie


deshipu

Pomocna odpowiedź

14 minut temu, SOYER napisał:
9 godzin temu, deshipu napisał:

 Tłumaczenie z angielskiego jest trudne.

:-)) deshipu marna wymówka, po Tobie spodziewałbym się wiedzy, a nie wymówki:-). Sorki za szczerość. 

No cóż, zawiodłem. Sprawdziłem o jaki zakres czasu mniej więcej chodzi w źródle angielskojęzycznym zapominając, że tamtejszy "bilion" tłumaczy się nasz "miliard", bo my mamy słownictwo od Francuzów, a oni koniecznie musieli mieć inaczej. Co zresztą absolutnie niczego nie zmienia, bo okres czasu i tak jest niewyobrażalny dla człowieka.

17 minut temu, SOYER napisał:

Ale nigdy żadna osobowość, cywilizacja, inteligencja, zwał jak zwał, nie stworzy nic identycznego do siebie.  Zawsze musi być coś wyższego co tworzy coś niższego szczebla...

Nie zgodzę się. Jak sobie popatrzysz na historię życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego. Możesz się kłócić, że to tylko losowy skutek doboru naturalnego, ale przecież liczy się efekt — jeśli taka właśnie metoda działa, to czemu nie. Dziś także tworzymy proste programy do analizy danych metodami wzorowanymi na naturze i są one bardziej skomplikowane, niż potrafilibyśmy napisać wprost. Nawet nie do końca rozumiemy jak działają. Raczej nie są "wyższego szczebla", ale metoda działa. Inna kwestia to kto ma te szczeble ustalać i decydować które są niższe, a które wyższe: na przykład dla przeciętnego kota każdy człowiek to istota niższego szczebla.

22 minuty temu, SOYER napisał:

Ale czy człowiek to tylko umiejętności, inteligencja, poznanie, czy może coś więcej... 

Jeszcze jest kilkadziesiąt kilo mięsa i kości.

 

9 minut temu, Treker napisał:
11 godzin temu, deshipu napisał:

Na ale przecież chyba nie o to chodzi, żeby zbudować drugiego człowieka, homunkulusa, tylko o to, żeby zautomatyzować jakieś praktyczne zadanie?

Ale czy na pewno? 🙂 Ja mam wrażenie, że jednak część osób chciałaby, aby takie roboty były właśnie kopią człowieka i to wydaje im się najciekawsze. Pewnie mało kto potrafiłby realnie odpowiedzieć na pytanie "po co", ale taki kierunek rozwoju wydaje się najciekawszy i medialny.

Ja niestety potrafię na to odpowiedzieć (oraz na pytanie po co nam "asystenci" w telefonach i głośnikach-szpiegach) i niestety robi mi się od tego niedobrze. Bo wszystko sprowadza się do tego, żeby mieć niewolnika, ale jest problem, bo niewolnictwo jest niemoralne. Zatem można mieć sztucznego niewolnika, który jest nieodróżnialny od prawdziwego, ale ponieważ jest sztuczny, to magicznie nie jest to już niemoralne. Okropność.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, deshipu napisał:

Ja niestety potrafię na to odpowiedzieć (oraz na pytanie po co nam "asystenci" w telefonach i głośnikach-szpiegach) i niestety robi mi się od tego niedobrze. Bo wszystko sprowadza się do tego, żeby mieć niewolnika, ale jest problem, bo niewolnictwo jest niemoralne. Zatem można mieć sztucznego niewolnika, który jest nieodróżnialny od prawdziwego, ale ponieważ jest sztuczny, to magicznie nie jest to już niemoralne. Okropność.

Mi się wydaje, że takie roboty byłyby traktowane raczej w roli atrakcji, bo ceny takich konstrukcji byłyby kosmiczne - kogo byłoby stać na takiego niewolnika? 😉

Ciekawe rzeczy mogą się jednak zacząć dziać w przemyśle filmowym i muzycznym. Zastąpienie aktorów robotami obniżyłoby znacznie koszty produkcji, a filmy z ludzkimi aktorami staną się droższą rozrywką dla koneserów sztuki 😉 Równie ciekawe zmiany mogłyby się zadziać w sporcie - ciekawe czy dożyjemy meczu w piłkę nożną ludzie vs. roboty (na przyzwoitym poziomie).

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, deshipu napisał:

Jeszcze jest kilkadziesiąt kilo mięsa i kości.

 

zupełnie nie o to mi chodziło... i wydaje mi się, że bardzo dobrze o wiesz co miałem na myśli ... 

 

1 godzinę temu, deshipu napisał:

na przykład dla przeciętnego kota każdy człowiek to istota niższego szczebla.

A to czemu???

44 minuty temu, Treker napisał:

Ciekawe rzeczy mogą się jednak zacząć dziać w przemyśle filmowym i muzycznym. Zastąpienie aktorów robotami obniżyłoby znacznie koszty produkcji, a filmy z ludzkimi aktorami staną się droższą rozrywką dla koneserów sztuki 😉 Równie ciekawe zmiany mogłyby się zadziać w sporcie - ciekawe czy dożyjemy meczu w piłkę nożną ludzie vs. roboty (na przyzwoitym poziomie).

Nie, nie, nie, to zupełnie niemożliwe, abstrakcyjne, imponderabilia...

 

1 godzinę temu, deshipu napisał:

Jak sobie popatrzysz na histor życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego.

Całkowicie się nie zgadzam, jakiś przykład do polemiki poproszę... 

1 godzinę temu, deshipu napisał:

to magicznie nie jest to już niemoralne.

niemoralne?? deshipu, a co to jest Twoim zdaniem moralne, moralność. Skąd takie słowo u Ciebie? Jaka jest jego geneza i znaczenie? 

 

58 minut temu, Treker napisał:

kogo byłoby stać na takiego niewolnika? 

A kogo stać na telefon za 2 kilo euro? garstkę, to dlaczego sporo osób chce mieć, ma, jest z tego dumna że ma? Kompleksy+marketing=sprzedaż... 

 

 

Generalnie świetna dyskusja, tego mi brakowało... na tym forum też... 

dzięki @Treker, choć może Twoje intencje nie były skierowane w tym kierunku.... 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, SOYER napisał:

zupełnie nie o to mi chodziło... i wydaje mi się, że bardzo dobrze o wiesz co miałem na myśli ... 

Nie mam zielonego pojęcia.

21 minut temu, SOYER napisał:

A to czemu??? 

Zapytaj kota.

1 godzinę temu, Treker napisał:

Ciekawe rzeczy mogą się jednak zacząć dziać w przemyśle filmowym i muzycznym. Zastąpienie aktorów robotami obniżyłoby znacznie koszty produkcji, a filmy z ludzkimi aktorami staną się droższą rozrywką dla koneserów sztuki 😉 Równie ciekawe zmiany mogłyby się zadziać w sporcie - ciekawe czy dożyjemy meczu w piłkę nożną ludzie vs. roboty (na przyzwoitym poziomie). 

Ale po co ci do tego fizyczne roboty? Przecież takie wygenerowane komputerowo są znacznie tańsze i pozwalają na więcej. Do tego mamy już w zasadzie dostępne techniki zastępowania twarzy jednego aktora zeskanowaną twarzą drugiego, a za chwilkę pewnie będziemy potrafili to robić z całym ciałem — więc ja raczej przyszłość filmu widzę w kilku tych samych doświadczonych i nieatrakcyjnych aktorach grających w pustym zielonym pokoju z garstką rekwizytów, w post-produkcji zastępowanych zeskanowanymi najnowszymi gwiazdami i oszałamiającą scenografią. Tym bardziej, że takie filmy generowane i remiksowane będą z tego samego zestawu szablonów automatycznie, więc będą ich tysiące, zatem będą musiały być bardzo tanie żeby to się opłacało.

26 minut temu, SOYER napisał:

niemoralne?? deshipu, a co to jest Twoim zdaniem moralne, moralność. Skąd takie słowo u Ciebie? Jaka jest jego geneza i znaczenie? 

Jakoś nie mam ochoty o tym dyskutować z kimś, kto udaje, że nie wie — zatem przyjmijmy, że słowo "niemoralne" zastąpisz sobie przez "społecznie nieakceptowalne". W tym kontekście na jedno wychodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 godzin temu, deshipu napisał:

Jakoś nie mam ochoty o tym dyskutować z kimś, kto udaje, że nie wie

Mieliśmy dyskutować, nigdzie nie napisałem, że nie wiem albo udaję, że nie wiem. Napisałem:

 niemoralne?? deshipu, a co to jest Twoim zdaniem moralne, moralność. Skąd takie słowo u Ciebie? Jaka jest jego geneza i znaczenie? 

Bo byłem ciekaw akurat Twojego zdania na ten temat.

8 godzin temu, deshipu napisał:

Przecież takie wygenerowane komputerowo są znacznie tańsze i pozwalają na więcej.

 

Dokładnie, to już się dzieje.

8 godzin temu, deshipu napisał:

Zapytaj kota.

Tutaj trudno o rzeczową polemikę, a już się cieszyłem na fajną dyskusję....

 

10 godzin temu, deshipu napisał:

Jak sobie popatrzysz na historię życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego.

Gdybyś jednak mógł podać jakiś przykład, to dyskusja mogłaby się fajnie rozwinąć.... 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, SOYER napisał:

Generalnie świetna dyskusja, tego mi brakowało... na tym forum też... 

dzięki @Treker, choć może Twoje intencje nie były skierowane w tym kierunku.... 

To pochwała dla @deshipu, który sprowokował tę dyskusje 😉

14 godzin temu, SOYER napisał:

A kogo stać na telefon za 2 kilo euro? garstkę, to dlaczego sporo osób chce mieć, ma, jest z tego dumna że ma? Kompleksy+marketing=sprzedaż... 

No tak, ale gdzie telefon za 2k€, a gdzie taki robot za kilka milionów USD - tutaj bariera wejść w taki zabawki byłaby ekstremalnie wysoka (a koszty serwisowania jeszcze większe).

14 godzin temu, deshipu napisał:
14 godzin temu, SOYER napisał:

A to czemu??? 

Zapytaj kota.

Większość kotów traktuje człowieka jak mechanizm do wysypywania karmy z opakowania 😉

Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, Treker napisał:

Większość kotów traktuje człowieka jak mechanizm do wysypywania karmy z opakowania

I pogłaskania. Najlepiej kiedy człowiek jest zajęty.

15 godzin temu, SOYER napisał:
16 godzin temu, Treker napisał:

Ciekawe rzeczy mogą się jednak zacząć dziać w przemyśle filmowym i muzycznym. Zastąpienie aktorów robotami obniżyłoby znacznie koszty produkcji, a filmy z ludzkimi aktorami staną się droższą rozrywką dla koneserów sztuki 😉 Równie ciekawe zmiany mogłyby się zadziać w sporcie - ciekawe czy dożyjemy meczu w piłkę nożną ludzie vs. roboty (na przyzwoitym poziomie).

Nie, nie, nie, to zupełnie niemożliwe, abstrakcyjne, imponderabilia...

Dlaczego? CNK ma teatr robotyczny. A pomysł jest ciekawy, może nawet wkręciłbym się w oglądanie sportu.

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, SOYER napisał:
18 godzin temu, deshipu napisał:

Jakoś nie mam ochoty o tym dyskutować z kimś, kto udaje, że nie wie

Mieliśmy dyskutować, nigdzie nie napisałem, że nie wiem albo udaję, że nie wiem. Napisałem:

 niemoralne?? deshipu, a co to jest Twoim zdaniem moralne, moralność. Skąd takie słowo u Ciebie? Jaka jest jego geneza i znaczenie? 

Bo byłem ciekaw akurat Twojego zdania na ten temat.

Przepraszam, wyciągnąłem błędne wnioski. Mimo to osobiście nie mam ochoty na taką dyskusję. Być może gdybyś założył odpowiedni temat i dobrze zagaił, to znaleźliby się inni chętni.

9 godzin temu, SOYER napisał:
20 godzin temu, deshipu napisał:

Jak sobie popatrzysz na historię życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego.

Gdybyś jednak mógł podać jakiś przykład, to dyskusja mogłaby się fajnie rozwinąć.... 

Jaki przykład mam ci podać? Każde jedno żywe stworzenie na Ziemi zostało "skonstruowane" przez swojego rodzica, który czasem był minimalnie mniej skomplikowany. W jednym pokoleniu różnicy nie widać, ale jak porównasz sobie jednokomórkowce z, powiedzmy, słoniami, to różnica staje się lepiej widoczna.

Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, deshipu napisał:

Jaki przykład mam ci podać? Każde jedno żywe stworzenie na Ziemi zostało "skonstruowane" przez swojego rodzica, który czasem był minimalnie mniej skomplikowany. W jednym pokoleniu różnicy nie widać, ale jak porównasz sobie jednokomórkowce z, powiedzmy, słoniami, to różnica staje się lepiej widoczna.

Wydawało mi się, że piszemy tu o świadomej budowie, konstrukcji, przez człowieka androidów podobnych do nas samych. Co uważam, za absolutnie niewykonalne wiec napisałem: Ale nigdy żadna osobowość, cywilizacja, inteligencja, zwał jak zwał, nie stworzy nic identycznego do siebie.  Zawsze musi być coś wyższego co tworzy coś niższego szczebla... 

Rozmawiamy tu o świadomym tworzeniu, budowaniu przez jakąś istotę innej istoty, zdaje się. Jaki wpływ ma słoń na to jakie słoniątko się urodzi.

Idąc Twoim tokiem myślenia, że rozmnażanie i ewolucja są tworzeniem jednych organizmów przez inne, to dyskusja w tym wątku staje się bezprzedmiotowa. Ja już w takim razie skonstruowałem trójkę istot lepszych (mam nadzieję) ode mnie. Proszę wpisać moje nazwisko chociaż do wikipedii:-) 

Deshipu....

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, SOYER napisał:

Idąc Twoim tokiem myślenia, że rozmnażanie i ewolucja są tworzeniem jednych organizmów przez inne, to dyskusja w tym wątku staje się bezprzedmiotowa. Ja już w takim razie skonstruowałem trójkę istot lepszych (mam nadzieję) ode mnie.

Akurat w przypadku człowieka to nie działa. Z tego co wiem (poprawcie mnie jeżeli się mylę, nie jestem biologiem) człowiek ma mechanizmy które utrudniają ewolucję. Więc jedyne co my możemy zrobić aby następne pokolenie było lepsze to nauka na błędach i modyfikacja DNA.

 

27 minut temu, SOYER napisał:

Ale nigdy żadna osobowość, cywilizacja, inteligencja, zwał jak zwał, nie stworzy nic identycznego do siebie.  Zawsze musi być coś wyższego co tworzy coś niższego szczebla... 

Dobrze. Ale każda cywilizacja dąży do tego aby stworzyć coś inteligentniejszego na swoje podobieństwo. Nie jest powiedziane że musi to być przemyślany twór (pod względem funkcjonalności). Przykład: mech bojowy z gąsienicami jest dużo lepszym wyborem, jednakże jakby ktoś chciał kupić/zrobić takiego mecha to wolałby żeby miał 'nogi' pomimo faktu, że to ułatwia jego zniszczenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybrałem taką interpretację tego co napisałeś, bo to jedyna, która dla mnie miała jakikolwiek sens. Nie wiem o żadnym przypadku w pełni świadomego stworzenia istoty żywej przez inną żywą istotę, niezależnie czy byłyby na wyższych, niższych czy równych sobie szczeblach. A zakładam, że o wydarzeniu tak doniosłym raczej bym usłyszał. Ale to nie znaczy, że niemożliwe jest stworzenie czegoś bardziej skomplikowanego przez coś mniej skomplikowanego, stąd mój przykład. Ta technika także działa w przypadku programowania, pozwalając mniej skomplikowanym programom tworzyć programy bardziej złożone. Więc czemu nie robotom tworzyć bardziej skomplikowane roboty.

A żeby dyskutować o tym, czy organizm jednokomórkowy tworzy swoją kopię świadomie czy nie to najpierw musiałbyś mieć jakiś sposób na wykrywanie świadomości — bo bez tego przecież każdy jeden proces zachodzący we wszechświecie może być świadomy i nie ma żadnego sposobu na udowodnienie, że nie.

Jeśli twoja trójka lepszych istot nie powstała świadomie, to gorąco polecam zaopatrzyć się w broszurkę o metodach antykoncepcyjnych, na pewno znacznie ułatwi życie.

2 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

Z tego co wiem (poprawcie mnie jeżeli się mylę, nie jestem biologiem) człowiek ma mechanizmy które utrudniają ewolucję.

Pierwsze słyszę, tym bardziej, że jest kilka zmian ewolucyjnych które zaszły w ludziach w przeciągu ostatnich kilku tysięcy lat (https://en.wikipedia.org/wiki/Recent_human_evolution). Mógłbyś może wskazać źródło, z którego zaczerpnąłeś taką informację? Bo to jest bardzo interesujące.

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Akurat w przypadku człowieka to nie działa. Z tego co wiem (poprawcie mnie jeżeli się mylę, nie jestem biologiem) człowiek ma mechanizmy które utrudniają ewolucję. Więc jedyne co my możemy zrobić aby następne pokolenie było lepsze to nauka na błędach i modyfikacja DNA.

co za bzdura, podaj proszę źródło... 

Napisałem: Ale nigdy żadna osobowość, cywilizacja, inteligencja, zwał jak zwał, nie stworzy nic identycznego do siebie.

i tylko to mi chodzi. 

My tutaj zdaje się dyskutujemy o świadomej budowie, tworzeniu, kształtowaniu przez człowieka jakiegoś urządzenia, robota. 

Deshipu, napisałeś:

Jak sobie popatrzysz na historię życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego.

Ponawiam więc prośbę o choć jeden przykład. 

24 minuty temu, deshipu napisał:

Jeśli twoja trójka lepszych istot nie powstała świadomie, to gorąco polecam zaopatrzyć się w broszurkę o metodach antykoncepcyjnych, na pewno znacznie ułatwi życie.

Dobrze wiesz, że gdybym je stworzył świadomie to mógłbym je dowolnie ukształtować. Nie wierzę, że nie widzisz roznicy, więc traktuję to jako argument ad persona.

Deshipu. Nie przystoi. 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, SOYER napisał:

Dobrze wiesz, że gdybym je stworzył świadomie to mógłbym je dowolnie ukształtować.

To znaczy, że ja swoje roboty buduję nieświadomie, bo ich kształt jest w większości podyktowany dostępnymi materiałami, obowiązującymi prawami fizyki i zadaniami, jakie mają wykonać. Bardzo chętnie dowiedziałbym w jaki sposób mógłbym je kształtować dowolnie, tak jak sugerujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, SOYER napisał:
42 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

Akurat w przypadku człowieka to nie działa. Z tego co wiem (poprawcie mnie jeżeli się mylę, nie jestem biologiem) człowiek ma mechanizmy które utrudniają ewolucję. Więc jedyne co my możemy zrobić aby następne pokolenie było lepsze to nauka na błędach i modyfikacja DNA.

co za bzdura, podaj proszę źródło... 

Wycofuję... źle pamiętałem treść filmu. To było porównanie do innych gatunków, w sensie "niektóre gatunki mogą ewoluować łatwiej niż człowiek".

W razie gdyby ktoś był zainteresowany

 

Edytowano przez Aiden_Pearce
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, deshipu napisał:

To znaczy, że ja swoje roboty buduję nieświadomie, bo ich kształt jest w większości podyktowany dostępnymi materiałami, obowiązującymi prawami fizyki i zadaniami, jakie mają wykonać. Bardzo chętnie dowiedziałbym w jaki sposób mógłbym je kształtować dowolnie, tak jak sugerujesz.

Deshipu nie widzisz różnicy? Tak roboty budujesz świadomie, nadajesz im kształt, funkcje....

Ok ale już zgadzamy się co do definicji tworzenia więc:

Deshipu, napisałeś:

Jak sobie popatrzysz na historię życia na ziemi, to pełna jest ona organizmów "niższego szczebla" tworzących organizmy szczebla wyższego.

Ponawiam więc prośbę o choć jeden przykład. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.