Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Elvis

Usunięte z: Mini-OS emulator dla Digisparka

Pomocna odpowiedź

Napisano (edytowany)

Niby to nie moja sprawa - w sumie to nie ja rozdaję kupony, ale czy w tym wpisie jest cokolwiek nie skopiowane ze strony: https://jm.iq.pl/mini-os-emulator-dla-digisparka/ ?

Pytam, bo wydaje mi się trochę nie fair, że za takie kopiuj-wklej można dostać to samo, na co inni jednak muszą trochę wysiłku włożyć.

Z drugiej strony zainteresował mnie ten DigiOS - ale jedyny kod jaki widzę to https://github.com/jaromaz/DigiOS/blob/master/DigiOS.ino

Stąd pytanie - gdzie jest kod systemu?

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1

Projekcik powstał wczoraj i wczoraj też wrzuciłem go na swojego bloga oraz tutaj. Tutaj jest dużo więcej tekstu, niż na blogu i jeżeli się tu dobrze wczytasz, to znajdziesz nawet info gdzie się podział "kod systemu" 😉

Opis został rozbudowany, więc projekt został zaakceptowany (wyjątkowo bez wymaganych 6 zdjęć).

Ja się chyba robię ślepy na stare lata, ale żadnego systemu nadal nie widzę. Jest jakiś prosty kod wykonujący kilka poleceń i tyle... a gdzie ten OS?

(edytowany)

To tylko prosty kod wykonujący kilka poleceń i tak też jest opisany. Nie aspiruje do niczego więcej 🙂 Chyba jest użyteczny - na GitHubie ma trochę gwiazdek. Mi się przydaje, a to już coś 🙂 w ostateczności pozostanie ciekawostką.

Edytowano przez jaromaz

Jakoś ten OS mnie zmylił, więc szukałem systemu operacyjnego. Czyli to tylko taki banalny pseudo-parser? No to chyba jesteś handlowcem, że tak potrfisz program nazwać 😕

• Lubię! 1

(edytowany)

tak - coś jeszcze? 🙂 

Właściciele starają się ściągać nowych ludzi na forum, wydają kasę na promocje ... a tu taki niczego nie wnoszący, dziecinny trollo spam (sic) 🙂

Oprócz tego co jest w poście ID 122355 nie mam nic więcej do dodania 🙂 i wracam do roboty ... miłego wieczoru.

Edytowano przez jaromaz

(edytowany)

W sumie to chyba bardzo udana akcja z promocją Botlandu - dzięki niej pojawiło się dużo ciekawych konstrukcji. Niestety, jak to zwykle bywa, nie wszyscy prezentują uczciwe rozwiązania. Nazywanie tak banalnego programu systemem operacyjnym tylko dla zgarnięcia 50zł to moim zdaniem żenada. No ale to tylko moja opinia - ja bym się wstydził opisywać coś takiego jako OS, ale może dziecinny ze mnie trol 🙂

A na początku zapytałem bez złośliwości, autentycznie liczyłem że gdzieś w tym wszystkim jednak jest jakiś system operacyjny. Jako ciekawostkę tylko wspomnę, że na Arduino działa FreeRTOS, więc można - o ile się potrafi oczywiście.

Edytowano przez Elvis

@jaromaz, po prostu w tym przypadku największym "problemem" jest nazewnictwo projektu. Szczególnie budzi to kontrowersje u osób, które siedzą mocniej w temacie i faktycznie zajmują się projektami z systemami (tak jak @Elvis).

Przyznasz chyba, że nie jest to tylko nasze czepialstwo, bo np. na Wykopie pod Twoim znaleziskiem na temat tego projektu pojawiały się podobne komentarze. Cytuję najpopularniejszy tam komentarz "pulubiony" przez ponad 180 osób (link do komentarza).

Cytat

To nie jest system operacyjny tylko taki interfejs po USB. System operacyjny pozwala uruchamiac dodatkowe programy, zarzadza pamiecia, komunikacja, systemem plikow itp -to cos tego nie robi. No i oczywiscie ten arduinowy kod - delay-delaya-delayem pogania. Timerow i ISR sie do tego uzywa.

Nie cytuję tego złośliwie, aby coś wytykać - chcę tylko pokazać, że to co wytyka tutaj Elvis nie jest tylko jego opinią 😉

@Treker w porządku  wydawało mi się wtedy, że nazwa Mini-System jest wystarczająco zrozumiała. Myliłem się i zgodnie z sugestiami na wykopie zmieniłem nazwę na DigiOS - mini OS emulator i tak też jest nazwany projekcik na tym forum, blogu i GitHubie. Po polsku: emulacja minimalistycznego systemu. Za słownikiem PWN "emulacja to wierne naśladowanie działania systemu komputerowego lub jakiegoś jego elementu przez inny system komputerowy" ... i tym właśnie zajmuje się ten sketch. Nie aspiruje do bycia czymś więcej, a już na pewno nie systemem operacyjnym. Pytanie czy mój "mini system emulator" wiernie naśladował "system komputerowy" w powyższym filmie? Chyba tak, bo jeżeli pod tym samym tytułem znaleziska wykopowego umieściłbym jeden z odcinków bajki Tom i Jerry, to zapewniam, że nie miałoby ani jednego wykopu, a w tej chwili ma ich już prawie 500, a to jednak dość sporo, nie tylko jak na lekko wyszydzaną tematykę związaną z arduino 🙂   

Jeżeli chodzi o @Elvis , to od pierwszego postu jego intencje są jasne. Wystarczy rzucić okiem na historię wpisów w innych wątkach - jest tu takim lokalnym, sarkastyczno-jadowym pieniaczem, prawdopodobnie nawet z pewną wiedzą, ale widać, że nie potrafi jej poprawnie wykorzystać. Zamiast poświęcić czas na tworzenie kolejnych projektów, woli prowadzić lokalne wojenki na poziomie elektrody i jęczeć, że inni dostają kasę z akcji rabatowej (majątek 😉 ) Nie pisałem tego sketcha pod Forbot - lubię ten serwis i akcja zbiegła się czasowo z publikacją na blogu, a że robię zakupy w Botlandzie ...   Jeżeli po tym wpisie nadal coś nie jest jasne w kwestii nazwy, to możecie usunąć cały wątek i wypisać mnie z akcji. Pozdrawiam.

11 minut temu, jaromaz napisał:

Jeżeli chodzi o @Elvis , to od pierwszego postu jego intencje są jasne. Wystarczy rzucić okiem na historię wpisów w innych wątkach - jest tu takim lokalnym, sarkastyczno-jadowym pieniaczem, prawdopodobnie nawet z pewną wiedzą, ale widać, że nie potrafi jej poprawnie wykorzystać. Zamiast poświęcić czas na tworzenie kolejnych projektów, woli prowadzić lokalne wojenki na poziomie elektrody i jęczeć, że inni dostają kasę z akcji rabatowej (majątek 😉 )

Akurat dość chybiony argument, ponieważ Elvis jest m.in. autorem jednych z najpopularniejszych kursów publikowanych na Forbocie (serie o STMach, RPi, Intel Edison) - akurat jego dorobek na Forbocie można zweryfikować dość łatwo. Więc ewidentnie nie jest osobą, która siedzi tutaj dla sarkastycznych komentarzy.

Nie aspiruje do bycia czymś więcej, a już na pewno nie systemem operacyjnym. Pytanie czy mój "mini system emulator" wiernie naśladował "system komputerowy" w powyższym filmie? Chyba tak, bo jeżeli pod tym samym tytułem znaleziska wykopowego umieściłbym jeden z odcinków bajki Tom i Jerry, to zapewniam, że nie miałoby ani jednego wykopu, a w tej chwili ma ich już prawie 500, a to jednak dość sporo, nie tylko jak na lekko wyszydzaną tematykę związaną z arduino 🙂   

Absolutnie tego nie neguję, trzeba tylko pamiętać, że na Wykopie zbiera się społeczność związana z różnymi dziedzinami. Na pewno część z osób głosuje na takie projekty "w ciemno", widzą coś ciekawego, ładnego i głosują. Sam widzisz, że część osób zainteresowała się tam głównie w komentarzach Twoim małym laptopem, a nie tym projektem. Tutaj "pech chciał", że pierwszy komentarz trafi akurat w główny temat projektu, czyli "system operacyjny". Nie twierdzę, że projekt nie jest popularny w innych miejscach, po prostu tutaj dyskusja tyczy się innych tematów.

Za słownikiem PWN "emulacja to wierne naśladowanie działania systemu komputerowego lub jakiegoś jego elementu przez inny system komputerowy" ... i tym właśnie zajmuje się ten sketch. Nie aspiruje do bycia czymś więcej, a już na pewno nie systemem operacyjnym.

Jestem również przekonany, że gdybyś od razu napisał jasno i wprost to co tutaj, to nikt by się "nie czepiał" projektu. Szczególnie, że na początku temat ten nosił nazwę "Mini system operacyjny dla Digisparka" 😉

@Treker argument nie jest chybiony 🙂 cytaty z innych wątków:

> Proponuję schować ten kod głęboko i nie pokazywać, bo wstyd. Lepiej najpierw opanować podstawy programowania, a później pisać biblioteki i się nimi chwalić. Proponuję zamiast pisania bibliotek mały kurs C++. I to nie napisać, ale przeczytać. Podpowiem - to przypadek, że działa.

Odpowiedzi:

> Może zamiast cierpkich (choć ZASŁUŻONYCH) słów mógłbyś choć troche pomóc i powiedzieć
> Osobiście ciężko mi się z tym zgodzić. Próba autora to takie "nieskończone DIY" tylko wśród tworzenia kodu. Być może zła kategoria na forum, być może niepotrzebne przekonanie o sensowność rozwiązania, ale wpis jak najbardziej sensowny, bo gdzie jak nie w komentarzach autor ma się czegoś nauczyć?

dalej nie mogę się dogrzebać - to przykłady tylko w pierwszego listingu na stronie profilowej @Elvis  (przy okazji - wypadałoby żeby ważny autor pokazywał twarz w awatarze :) ).

a z tego wątku:

> Jakoś ten OS mnie zmylił, więc szukałem systemu operacyjnego.

Zmylił? takiego speca od kodu? ;-)

> No to chyba jesteś handlowcem, że tak potrfisz program nazwać

Po co to?

> na początku zapytałem bez złośliwości

akurat 🙂

Nazywanie tak banalnego programu systemem operacyjnym

Nie został tak tu nigdy nazwany - to wkładanie swoich słów w usta rozmówcy

> na Arduino działa FreeRTOS, więc można - o ile się potrafi oczywiście

Nie działa na ATtiny85 - jeżeli już to jest Femto OS, ale w kwestii użyteczności nie wypada zbyt dobrze 🙂 po co to "o ile się potrafi" ? 🙂 

> jest m.in. autorem jednych z najpopularniejszych kursów publikowanych na Forbocie

To akurat, że ktoś jest "autorem" niczego nie oznacza w kwestii porozumiewania się, sympatycznego i zachęcającego innych użytkowników przekazywania wiedzy. Może już się zastał? Tacy ludzie niestety zniechęcają innych do korzystania z danego forum, ale co zrobić? Dasz bana to pojawi się pod innym nickiem 🙂 a tu jeszcze Autor 🙂 

Od razu zaznaczę, że nie jestem zwolennikiem ugłaskiwania - czasami trzeba kogoś obrazić, żeby dotarło 🙂 ale w tym przypadku jest to nagminne i na pierwszy rzut oka widać, że po prostu zbędne.

> Szczególnie, że na początku temat ten nosił nazwę 

tak - ale odpowiedzi Elvisa były już po zmianie tytułu. Może to go też zmyliło?

> gdybyś od razu napisał jasno i wprost to co tutaj

Przed postami Elvisa stało jasno:

> pozwoliło tylko na wyłapywanie w pętli pewnych stringów i utrzymywanie pewnych stanów - tym właśnie jest ten prosty sketch

Dlatego prosiłem żeby to doczytał już w pierwszej do niego odpowiedzi 🙂 

Uzupełnię za chwilę jeszcze opis w pierwszym poście wątku uwzględniając Twoją sugestię 🙂 

Pozdrawiam Was obu 🙂 

Rozumiem, co chcesz "udowodnić", ale pozwolę sobie tylko zauważyć, że przegląd kilku postów z ponad 2 tysięcy, które ktoś napisał to dość mało, aby ocenić jego ogólne zachowanie na forum. Elvis zajmuje obecnie 3 miejsce w ogólnym rankingu użytkowników (ocena postów przez inne osoby) to chyba wskazuje jednak na to, że Twoja opinia nie pokrywa się z ogólną oceną społeczności 😉

38 minut temu, jaromaz napisał:

przy okazji - wypadałoby żeby ważny autor pokazywał twarz w awatarze :)

Nie mamy nigdzie wymogu, aby w avatarach pokazywać swoje zdjęcia. Nie wiem również dlaczego coś takiego miałoby "wypadać" - każdy wstawia taką grafikę jaką chce.

Proponuję ogólnie zmierzać do końca z tą dyskusją, bo nie przenosi ona nic dobrego. Postów dużo, a mało co dotyczy opisanego projektu.

6 minut temu, Treker napisał:

pozwolę sobie tylko zauważyć, że przegląd kilku postów z ponad 2 tysięcy, które ktoś napisał

To prawda - nie wiem czy tak było "od zawsze", czy tylko ostatnio. W końcu to cytaty tylko ze strony listy profilowej z ostatnimi wątkami.

7 minut temu, Treker napisał:

Proponuję ogólnie zmierzać do końca z tą dyskusją, bo nie przenosi ona nic dobrego. Postów dużo, a mało co dotyczy opisanego projektu.

Zgadzam się.

(edytowany)

Ja krytykuję tylko wtedy kiedy mam powód. O bibliotece RZtimer napisałem parę cierpkich słów, bo zawierała podstawowe błędy. Ten temat zainteresował mnie nawiązaniem do systemów operacyjnych, ale okazało się, że wspomniane RZtimer były bardziej OS-em niż to co mamy tutaj.

Czy moje wpisy zniechęcają do publikowania? Mam nadzieję, że tak, bo jeśli więcej będzie tematów na tak niskim poziomie jak ten, to szkoda całkiem fajnego forum.

Polecam poczytać inne projekty DIY, które pojawiły się przy okazji tej promocji. Niektóre są naprawdę niesamowite, jak dla mnie to co przygotował @atlantis86 zasługuje na podziw.

Jak chociażby:

Ale nawet zegar binarny był fajny, chyba muszę kiedyś taki zrobić 🙂

Ten projekt moim zdaniem jest na poziomie pracy domowej przy kursie podstaw Arduino. Ale gratuluję dobrego samopoczucia autorowi, w sumie to też ważne.

A żeby nie tylko krytykować, napiszę że w tym artykule podobał mi się ten mini komputerek - ciekawa zabawka.

Edytowano przez Elvis

Gość
Ten temat został zamknięty.
Zaloguj się, aby obserwować  
  • Utwórz nowe...