Skocz do zawartości

Jaka platforma może być teraz przełomem w świecie elektroniki?


Treker

Pomocna odpowiedź

Proponuję rozpocząć kolejną "luźną" dyskusję.

Arduino i Raspberry Pi zdecydowanie zrewolucjonizowały elektronikę w kontekście hobbystów i twórców, ale oczywiście znalazły one również swoje miejsce przy bardziej profesjonalnych zastosowaniach. Następnym przełomem, który się wydarzył (a właściwie trwa teraz) była popularyzacja ESP, czyli taniego, niezwykle wydajnego układu, który pozwala tworzyć urządzenia IoT. Moje pytanie brzmi więc następująco: jakie cechy Waszym zdaniem, będzie miała kolejna platforma, która przebojem wejdzie na rynek? Czego według Was brakuje? Większej wydajności, energooszczędności, a może jeszcze niższej ceny?

Jak wiadomo przełomem będą np. komputery kwantowe, ale nie o takie rzeczy mi teraz chodzi. Pytam o realne (na dzisiejsze czasy) platformy, które mogłyby łatwo zagościć w warsztacie każdego majsterkowicza. Czego brakuje Wam w aktualnie popularnych platformach?

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że mało chętnych do rozruszania tematu to zacznę. Według mnie kolejnym przełomem może być tania płytka o możliwościach ESP, która oprócz WiFi będzie mogła komunikować się za pomocą LoRy. Uważam, że to pozwoli na realizacji ogromnej liczby projektów, które będą już prawdziwym IoT. Zasilanie bateryjne + możliwość komunikacji na duże odległości bez zasięgu internetowego może np. sprawić wysyp projektów rolniczych (czujnik gleby), atmosferycznych itd. Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

LoRa jest dosyć ciekawym sposobem komunikacji. Sam jeszcze nie testowałem, ale kilka modułów czeka na swoją kolei 🙂 Czytalem gdzieś, że są firmy udostępniające taką jakby sieć GSM na LoRa. 

Ja myślę, że może się pojawić niedługo jakiś mały chip ze wspomaganiem sztucznej inteligencji. ST ostatnio przedstawił toole do Cube'a pomagające zaimplementować sieci neuronowe w swoich standardowych seriach. Pewnie to tylko kwestia czasu kiedy takie maluchy będą AI-friendly. Jest mały hype na tego typu rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, msalamon napisał:

Czytalem gdzieś, że są firmy udostępniające taką jakby sieć GSM na LoRa. 

Zapewne chodzi o Narrowband IoT - to też bardzo ciekawa tematyka, ale będzie już na pewno droższa (chociażby przez wymóg "kart SIM" i zapewne jakiś umów z operatorami). Jednak faktycznie, tego typu rozwiązania mogą dać dużo nowych możliwości.

5 godzin temu, msalamon napisał:

Ja myślę, że może się pojawić niedługo jakiś mały chip ze wspomaganiem sztucznej inteligencji. ST ostatnio przedstawił toole do Cube'a pomagające zaimplementować sieci neuronowe w swoich standardowych seriach. Pewnie to tylko kwestia czasu kiedy takie maluchy będą AI-friendly. Jest mały hype na tego typu rzeczy.

A masz jakiś pomysł do czego konkretnie w DIY mogłyby się przydać takie układy? Wiadomo, że jest na to "moda", ale czy układy te faktycznie mogą znaleźć jakieś ciekawe zastosowanie w rękach hobbystów?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

20 godzin temu, Treker napisał:

A masz jakiś pomysł do czego konkretnie w DIY mogłyby się przydać takie układy? Wiadomo, że jest na to "moda", ale czy układy te faktycznie mogą znaleźć jakieś ciekawe zastosowanie w rękach hobbystów?

Konkretnie to nie mam na razie pojęcia jak w DIY zastosować. Pewnie do algorytmów robotów. Temat jest ciekawy i wiele firm już wykorzystuje Machine Learning i Big Data. Myślę, że sam sprzęt również będzie w to szedł. Jeśli upowszechni się i potanieje to wejdzie i w DIY 🙂

Poza tym w DIY jest już sporo ciekawych układów i nastała chyba lekka stagnacja. Nawet Rpi prawie stoi w miejscu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście czekam na kolejne RPi z nadzieją że będzie miało wbudowane złącze M.2 dla SSD albo chociaż SATA. Obecnie SSD kosztują praktycznie tak samo jak karty SD a szybkością i trwałością biją je na głowę. Fajnie by też było jakby mogło być zasilanie nie tylko z 5V ale powiedzmy 5-12V. Może jeszcze jakieś USB3.0 tak aby podłączenie dysku na USB nie dławiło Ethernetu. I jeszcze jakby w Raspianie domyślnie był instalowany BOINC (tak jak wolfram) i na przykład w raspi-config byłaby opcja łatwego włączenie go. W końcu nowe ARMy to chyba najefektywniejsze energetycznie źródło mocy obliczeniowej, a są projekty jak np. Universe@home które potrzebują tylko 5MB ramu/wątek.

Nie wydaje mi się aby wbudowywanie sieci neuronowych w urządzonka miało być trendem na najbliższe lata. Jeśli już miałoby coś się dziać to dla RPi lepiej byłoby zamiast akceleratora sieci neuronowych dać po prostu więcej jednostek obliczeniowych w GPU. Wyjdzie taniej a zadowoli o rzędy wielkości więcej użytkowników.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Harnas napisał:

I jeszcze jakby w Raspianie domyślnie był instalowany BOINC (tak jak wolfram)

A ile osób z tego skorzysta? tzn. ile osób, które nie potrafią wpisać w konsolę "sudo apt install boinc" albo wyklikać tego w jakim synapticu?

BTW. u mnie się żaden wolfram nie zainstalował 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam żadnych przecieków związanych z nowym RPi, ale jakoś wewnętrznie się obawiam, że społeczność będzie zawiedziona. Czarne scenariusze to np. zupełny brak premiery nowej płytki lub jakieś mało znaczące zmiany. Wątpię, że nowe Raspberry Pi 4 spełni wszystkie oczekiwania społeczności co do takich "bajerów" jak USB 3.0, Gigabit Ethernet, SSD itd. 😕

Jeśli chodzi o domyślną instalację innego oprogramowania to jest na to szansa, niedawno wprowadzili podział na:

  • Raspbian Stretch Lite
  • Raspbian Stretch with desktop and recommended software

Może będą teraz rozbudowywać też domyślnie instalowane oprogramowanie w tej większej wersji systemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawie wygląda teraz Risc-V. Trudno powiedzieć, czy zagrozi ARM-owi, ale ma spore szanse.

A moduły typu sipeed-m1 mogą sporo namieszać jako konkurencja dla esp32.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Elvis napisał:

Ciekawie wygląda teraz Risc-V. Trudno powiedzieć, czy zagrozi ARM-owi, ale ma spore szanse.

To też właściwie trochę powiązane z Raspberry Pi, przypominam ten temat:

Może szykuje się jakieś nowe RPi Zero oparte na Risc-V?

5 minut temu, Elvis napisał:

A moduły typu sipeed-m1 mogą sporo namieszać jako konkurencja dla esp32.

Miałeś już okazję pobawić się jakimś modułem tego typu?

Podsyłam link dla osób, które nie słyszały o tym temacie: https://forbot.pl/blog/tag/sipeed

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moduł m1w działa - tyle na razie mogę napisać 🙂 Jest bardzo szybki, chociaż prądożerny - pusta pętla to 150mA, więc moduł nieco się grzeje, na zimę w sam raz.

Z kamerką, wyświetlaczem i KPU wykrywającym twarze to już ponad 250mA - więc całkiem sporo.

Na razie jest bardzo słabo z dokumentacją do modułu, większość jest po chińsku... Poza tym są dwa SDK (jeden w C, drugi w C++) no i mikry pyton. Co ciekawe nawet OpenMV przenieśli na tą platformę - ale nie sprawdzałem czy działa.

Ogolnie jest to więc taki ESP32 na sterydach - ma wszystkiego więcej: RAM, MHz, no i wsparcie dla AI.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Na razie to raczej ciekawostka. Przetestowałem przykładowe programy, wydają się działać. Niestety nie natrafiłem na dokumentację KPU czyli modułu sieci neuronowej - poza tym to po prostu kolejny mikrokontroler, nic szczególnego - szybszy, z większym RAM-em, 64-bitami, ale bez dokumentacji.

Planuję spróbować podłączyć JTAG-a, bo wgrywanie przez UART nie dość że wolne to bez debuggera. No i jeśli uda się podłączyć JTAG, to może kiedyś też odpalę RISC-V w FPGA - bo to wydaje mi się ciekawsze.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Elvis - w większości mam podobne zdanie jak Ty. Szkoda, że przez ostatnie miesiące jestem tak zawalony pracą, że nie mogę poświęcić trochę czasu na próby z tą platformą. Mam nadzieję, że "przetrzesz szlak" 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

mi także bardzo podoba się wypuszczanie zestawów uruchomieniowych z ISA "RISC-V" jako soft-procesorami (IP-Core uruchamiane na zestawie FPGA). Dlaczego? Postaram się uzasadnić: Otóż specyfikacja "RISC-V" nie jest to fizyczna architektura układów scalonych, w przeciwieństwie do np. MCU ARM. Jest to opis listy rozkazów procesora (ISA) wraz z pewnymi zaleceniami dla modelu programowego i architektury. Ta specyfikacja "RISC-V" właściwie zawiera trzy listy rozkazów z pewnymi rozszerzeniami:

1) Lista rozkazów 32-bitowa

2) Lista rozkazów 64-bitowa

3) Lista rozkazów 128-bitowa

Rozszerzenia:

1) “M” - standardowe rozszerzenia dla mnożenia i dzielenia liczb całkowitych

2) “A” standardowe rozszerzenia dla "instrukcji atomowych"

3) "F" standardowe rozszerzenia dla liczb zmiennoprzecinkowych pojedyńczej precyzji

4)  "D" standardowe rozszerzenia dla liczb zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji

5) "Q" standardowe rozszerzenia dla liczb zmiennoprzecinkowych poczwórnej precyzji

6) "L" standardowe rozszerzenia dla liczb typu decimal

... tutaj duzo innych rozszerzeń

Co ciekawe są także rozszerzenia dla instrukcji "SIMD" oraz obliczeń wektorowych.

Tutaj pozostawię tą wyliczankę, jeśli jesteście ciekawi dalszych rozszerzeń zajrzyjcie do tego dokumentu:

https://content.riscv.org/wp-content/uploads/2017/05/riscv-spec-v2.2.pdf

https://riscv.org/risc-v-specifications-github/

Ta specyfiikacja jest bardzo pomocna przy budowie kompilatorów dla RISC-V natomiast zostawia sporo swobody jeśli chodzi o projekt sprzętu (układu scalonego).

Dlatego startegia podjęta przez chińskich producentów sprżętu zgodnego z RISC-V według mnie jest bardzo dobra (Soft-Core na FPGA), bo uzytkownicy mogą wypróbować projekt sprzetu i można go szybko udoskonalić, oraz tworzyć nawet własne rozszerzania na układzie FPGA. Gdy projekt sprzętu osiągnie pewną dojrzałość można go przekształcić w projekt układu scalonego (jak np. CPU ARM). Co najfajniejsze nie trzeba nikomu płacić opłat licencyjnych, jak dla przykładu dla procesorów ARM, przez co sprzet może być tańszy.

Według mnie ta architektura ma potencjał, aby namieszać na rynku - szczególnie wersje bardziej zawansowane (z FPU i rozszerzeniami SIMD i wektorowymi). Być może powstaną może nawet wersje "VLIW" "RISC-V":

https://pl.wikipedia.org/wiki/VLIW

https://en.wikipedia.org/wiki/Very_long_instruction_word#Implementations

a tekże akceleratory AI (o czym pisał Elvis). Ogólnie trudno jest "być wróżką", ale zdziwiłbym się gdyby "RISC-V" nagle zniknał z rynku bez żadnych sukcesów.

Według mnie to odpowiednik "Open-Source" dla software'u tylko dla (hardware'u) CPU i to "High-End".

Pozdrawiam

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.