Skocz do zawartości
Greg123

Sterowanie "przepustnicą" 365 dni.

Pomocna odpowiedź

Witam.

Taki czas, że trzeba się wgryźć w "nowe", bo technika analogowa i lampowa to już głównie na strychu. Do rzeczy. Potrzebuję sterować ruchem (silnik krokowy) od punktu do punktu (czujniki zbliżeniowe/ krańcówki/cokolwiek). Od momentu startu z pozycji "bazowej" do pozycji "spoczynkowej" czas nie jest ważny, ważne jest by w pozycji "spoczynkowej" pozostawał przez określony zadany czas i po tym czasie wracał do pozycji "bazowej". taka sekwencja musi się odbyć dwa razy na dzień, w odpowiednio ustawionym czasie rzeczywistym. Takie ruchy będą się odbywać codziennie przez cały rok, bez przesunięcia czasowego związanego z przestawianiem zegarków. Takie sterowanie potrzebuję na dwa komplety, czy dwa silniki i cztery czujniki pozycji. Wymyśliłem sobie to na silnikach bipolarnych (zawsze można zmienić na unipolarne), płytka aduino uno, płytka zegara, jakieś czujniki zbliżeniowe lub samoróbka z dwóch blaszek. 

Teraz gorsza część, bo to "pierwszy raz" moja zabawa z tym osprzętem, więc łatwo nie będzie. Dałoby się zrobić to na jakimś przekaźniku programowalnym albo nawet na przekaźnikach i czasówkach, ale trzeba iść do przodu z tymi kodami w programach, choć to droga pod górę jak dla mnie.

Czy to nie za "ambitny" projekt jak na pierwszy?

Prace będą się posuwały zapewne w tempie powolnym, gdyż ilość czasu na to jest ograniczona, a mi się już specjalnie nigdzie nie śpieszy.

Pozdrawiam.

@Greg123, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

12 minut temu, Greg123 napisał:

Czy to nie za "ambitny" projekt jak na pierwszy?

Jak na dosłownie pierwszy projekt z Arduino to może być za trudne, ale nie jest to niemożliwe. Wypadałoby jednak poznać najpierw podstawy np. z naszego kursu Arduino: Kurs podstaw Arduino – #0 – spis treści, wstęp. Jak wykonasz tamte ćwiczenia to na pewno już dalej będzie łatwiej 😉

Witam.

Kurs widziałem. Trzeba tylko jeszcze czasu by to na spokojnie obejrzeć i coś z tego "wynieść", a głowa już nie ta co ... lat temu. 😉

Kilku znajomych mam takich co to ogarniają z zamkniętymi i z ręką w kieszeni, ale nie na tym polega ta zabawa. I tak chciałbym właśnie tą "przygodę" z arduino traktować. Żadnej napinki, żadnego na wczoraj i na zapalenie płuc. Wyjdzie, albo i nie. 

Pozdrawiam.

Greg

24 minuty temu, Greg123 napisał:

Żadnej napinki, żadnego na wczoraj i na zapalenie płuc. Wyjdzie, albo i nie. 

To w takim razie polecam jednak zacząć od kursu, bez podstaw nic się nie uda (będziesz sklejał jakieś gotowce z internetu bez większego zrozumienia i niestety wpędzisz się tylko w problemy). Poświęć minimum 2-3 dni na opanowanie super podstaw Arduino to dalej już pójdzie 🙂

Dnia 30.01.2019 o 13:48, Greg123 napisał:

a głowa już nie ta co ... lat temu.

Spoko, dasz radę. Jeśli mówisz o wieku, to z własnego podwórka - o Arduino i jego programowaniu usłyszałem jakieś 4 lata temu, później przesiadłem się na język C. Więc jak nie jesteś dużo starszy - mój wiek policz z mojego nick'a - opanujesz temat, jeśli naprawdę Cię to interesuje.

• Lubię! 1