Skocz do zawartości
normekk

Rozpoczęcie przygody z elektroniką, wybór sprzętu.

Pomocna odpowiedź

Po co kombinujesz ze schematem - zamiast przerysować tamten? Poza tym tamten schemat może nie zadziałać, poprawny schemat jest w diodowym temacie o światłolubie, dokładnie drugi post.

Poza tym poczytaj o wstawianiu załączników graficznych.

Aha, w Eagle jest gotowa biblioteka L293D.

Otóż zaczęło się od tego, że kombinowałem w EAGLE nad projektem płytki no i bawiąc się przeszedłem taką drogę tworzenia schematów.

Czy możesz sprawdzić (ocenić ten schemat) skoro wykonałem tyle to idiotyzmem byłoby tępe przerysowywanie schematu. Tak przynajmniej się edukuję. Dzięki za pomoc.

Schemat z diody:

Schemat z elektrody:

Jak widać schematy są identyczne...

Proszę o poprawienie mnie w moim schemacie:

Mam kilka rad na przyszłość: Używaj iznaczeń VCC i GND, ułatwi to odczytywanie rysunku, nie przelatuj liniami przez elementy, rób pionowe, poziome i ewentualnie linie pod kątem 45*. Dzięki temu schematy, które robisz będą czytelniejsze. No i jak zamiast fototranzystorów, diod, itp używasz goldpinów to podpisuj je na schemacie odpowiednią nazwą, np JP1 u ciebie to MOTOR1 albo SILNIK1, czu coś takiego 😉

PS. Twój schemat jest błędny. Wkazówka - źle podłączone rezystory podciągające fototranzystory.

EDIT: Tak, oba schematy są takie same, ale oba są błędne!

Okej dzięki za porady. Dobra to co w tych schematach jest nie tak? Bo skoro one są błędne to gdzie znajdę porządny :/ ? Przecież obydwa są z tematu o światłolubie ...

[ Dodano: 14 Paź 09 07:26 ]

Okej poprawiłem go troszkę. Nie zmieniłem podstawki DIL 16 na l293D bo nie wiem czy rozstaw podstawki i L293D jest taki sam.

Co teraz należy poprawić? Możesz paintem pomazać po tym schemacie i wrzucić?

Dziękuję 🙂.

Okej dzięki za porady. Dobra to co w tych schematach jest nie tak? Bo skoro one są błędne to gdzie znajdę porządny :/ ? Przecież obydwa są z tematu o światłolubie ...

No tak, kolejna osoba, która nie potrafi, lub nie chce przeczytać tego co ktoś napisał, przeczytaj jeszcze raz uważnie co napisał mskojon, lub ja wielokrotnie w temacie o waldku.

Okej mój błąd 🙂 Nie doczytałem dokładnie ehh.

Zrobiłem ten schemat proszę o ocenę czy wszystko już jest okej.

Dobra i teraz następna sprawa. Chcę wygenerować płytkę w EAGLE, lecz jest następująca kwestia:

Jak to mam zrobić?? Czy mam umieścić elementy gdzie chcę, ustawić akcję, warstwy etc. i to co wygeneruje Eagle jest święte? Bo wychodzą z czystego schematu wygibasy i ścieżki, które zajmują kupę niepotrzebnie miejsca.

Czy muszę edytować ścieżki żeby to lepiej zrobić ?

Przykładowo wyszło mi coś takiego:

//nawyk:

Przerzuciłem obrazki z całego tematu na serwer diody, poprawiłem sposób wyświetlania poprzez miniaturki. Następnym razem korzystaj z opcji "Wyślij obrazek na serwer i wklej do wiadomości!" przy pisaniu posta.

beztytuuxu.th.jpg

Wychodzi jednak że korzystam.

Kolejne pytania:

1. Do czego służą ramki na płytkach drukowanych? Czy można zmieniać Litery alfabetu i cyfry w ramkach na tekst? (próbowałem jednak z mizernym skutkiem).?

2.Jaki układ od L293D potrzebuje mniejszego napięcia i spełnia te same funkcje?

3. Czy podstawki np. Dil16 ma taki sam rozstaw (odległości) na płytce jak sam mikroprocesor DiL16? (sytuacja teoretyczna, odlutuje mikroprocesor i chcę go umieścić na podstawce, czy zmieści mi się ta podstawka w PCB)?

BTW. tak przeglądając topic to udzielaliście mi tu kupy porad. Można z tego jakiś FAQ zrobić, mogę się tym zająć jak znajdę chwilkę czasu 😃. Od nowicjusza dla nowicjusza.

2. Jeżeli chcesz mieć mostek-H zasilany mniejszym napięciem, to możesz spróbować zbudować go na wzmacniaczach operacyjnych, lub na tranzystorach.

3. Podstawki mają dokładnie taki sam rozstaw nóżek co układ pod, który jest dana podstawka i podstawki są minimalnie większe od układu scalonego.

• Pomogłeś! 1