Skocz do zawartości

Arduino IoT Cloud - ruszyły testy nowej, darmowej chmury!


Komentator

Pomocna odpowiedź

Arduino IoT Cloud - ruszyły testy nowej, darmowej chmury!

Hobbyści, pomimo głośnych premier, nie sięgali zbyt chętnie po nowe płytki z serii Arduino MKR. Mało kto widział realne zalety tych modułów. Sytuacja ta niewątpliwe ulegnie zmianie. Właśnie ruszyła publiczna wersja beta chmury Arduino.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli miałem dobre przeczucie 😉 Ciekawy temat, zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiem, że wiele osób się z tym nie zgodzi, ale dla mnie jest to dowód na to, że jednak warto wspierać "oryginalne" Arduino. Chińscy producenci klonują płytki błyskawicznie, zobaczymy czy tak samo szybką sklonują i udostępnią za darmo chmurę... Oczywiście piszę to z delikatną ironią, ale z drugiej stron byłoby ciekawie, gdyby jakaś firma z Chin zrobiłaby alternatywną chmurę (konkurencja = lepiej dla użytkownika) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A ja się trochę obawiam, że to początek końca arduino.. wbrew pozorom ci "źli" chińscy producenci klonów sprawiają, że Arduino jest niesamowicie popularne. Dzięki nim osoby które, nie chcą, nie mają środków, albo po prostu ochoty kupować oryginalnej płytki, tworzą projekty, które są reklamą Arduino jako takiego. A później od czasu do czasu ktoś jednak kupi oryginał i biznes się kręci. Więc jak chodzi o dyskusję co jest przyczyną sukcesu Arduino - moim zdaniem klony są jedną z przyczyn. Natomiast ich wyeliminowanie niekoniecznie podniesie zyskowność firmy... Sam przyznam że mam oryginalną płytkę i kilka klonów. Ale nie wiem, czy kupiłbym oryginał wiedząc że łatwo ją uszkodzę i będę musiał znowu płacić pełną kwotę - za coś co wcale tyle nie jest warte.

Jak chodzi o chmury, to są dostępne darmowe, albo za niewielkimi opłatami. Więc czy uda się Arduino przeforsować własną - zobaczymy. Ja będę dopingował "własne" rozwiązania w rodzaju Domoticza, na malinkach i innych owocach. Bo "chmura" nawet jeśli firmowana przez Arduino to nadal nie jest chmura, tylko cudzy komputer.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście, że klony są częścią sukcesu Arduino i jeśli kogoś faktycznie nie stać na zakup oryginalnego Arduino to może łatwo zacząć przygodę z programowaniem. Klony przynoszą jednak również trochę złego (oprócz częstych problemów technicznych np. ze sterownikami). Konkretnie mam na myśli późniejsze opinie typu "Ale jak to tak, to Chińczyk robi Arduino za 2$, a oni chcą więcej?!". Niektórzy nie biorą pod uwagę tego, że Chińczyk produkuje tylko klony na masową skalę i nic go nie interesuje, a ktoś inny jednak rozwija tę platformę i stara się o jakieś nowości, aktualizuje IDE, organizuje różne wydarzenia, inwestuje w edukację itd.

11 minut temu, Elvis napisał:

Więc czy uda się Arduino przeforsować własną - zobaczymy.

Jeśli tylko zapewnią odpowiednie wsparcie i biblioteki to raczej sukces będzie gwarantowany.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A ja myślałem że taka se sprzedaż jest związana z wysoką ceną i niedotrzymanymi obietnicami. Arduino MKR 1010 WiFi było swego czasu reklamowane jako płytka dwuukladowa Cortex m0 + ESP + dedykowany chip crypto. Koniec końców wyszło że jest to MKR 1000 z innym modułem wifi, a łatwego dostępu do ecc508 jak nie było tak nie ma. Bufor miał być fajnym wejściem w świat fpga a ostało się na gotowych modułach.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Elvis napisał:

Bo "chmura" nawet jeśli firmowana przez Arduino to nadal nie jest chmura, tylko cudzy komputer.

Cóż, mam podobne zdanie, lubię rozwiązania, które są open source. Jak np. gitlab. Mogę postawić sobie na swoim sprzęcie, a mogę skorzystać z ich serwerów. Czy Arduino Cloud będzie open-source, jak reszta?

Co do klonów - to klony może powstrzymać tylko jedno - brak opłacalności ich produkcji. Dlatego np. nikt nie klonuje Analog Discovery 2 😉

Chyba największą ofiarą klonów była firma USBee - przez to, że ludzie na potęgę klonowali ich układy - zwinęli się z rynku na pare lat. Teraz niedawno wrócili z odświeżoną ofertą.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie demonizowałbym klonów. Arduino jest otwartym sprzętem, z otwartym oprogramowanie, każdy kto ma ochotę może zrobić sobie taką płytkę, ktoś pamięta kojarzy polskie bieduino? 😄

Co innego, że Chińczycy mają wywalone na prawa autorskie i bez wyrzutów sumienia posługują się zastrzeżonym znakiem Arduino. I to nie do końca rozumiem, przecież nic złego by się nie stało gdyby wyprodukowali płytkę identyczną z Ardu ale bez logotypu i wyraźnie się powołali na to, że jest z nim w 100% zgodna... No ale to taka nasza smutna rzeczywistość.

Swoją drogą Ardu jest bardzo bliskie rozwiązaniom referencyjnym, fenomenem było zrobienie gotowca ułatwiającego start w świat mikrokontrolerów. Nota bene ta bliskość referencji pogrążyła też wspomniane USBee, fakt zrobili kawał dobrego oprogramowania ale sam sprzęt to nic nadzwyczajnego, niestety nie zabezpieczyli najbardziej istotnej rzeczy czyli oprogramowania.

No i jeszcze pozostaje kwestia ceny. Ktoś ma może klona Raspberry Pi albo chociaż widział takowe? Fakt, że można kupić na Ali tańsze wersje na rynek azjatycki ale z tego co kojarzę to są nadal oryginalne malinki ale produkowane poza UK. Sam mam kilka malinek i ani jednego oryginalnego Ardu, właściwie to przez długi czas nawet nie miałem klonów bo wystarczający zestaw do zabawy z tą platformą to płytka stykowa, garść elementów pasywnych, scalak AVR i tani programator albo kolega, który wgra program rozruchowy... 😄

Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, Treker napisał:

Czyli miałem dobre przeczucie 😉 Ciekawy temat, zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiem, że wiele osób się z tym nie zgodzi, ale dla mnie jest to dowód na to, że jednak warto wspierać "oryginalne" Arduino. Chińscy producenci klonują płytki błyskawicznie, zobaczymy czy tak samo szybką sklonują i udostępnią za darmo chmurę... Oczywiście piszę to z delikatną ironią, ale z drugiej stron byłoby ciekawie, gdyby jakaś firma z Chin zrobiłaby alternatywną chmurę (konkurencja = lepiej dla użytkownika) 😉

Chmura Arduino będzie maszynką do zarabiania pieniędzy. Za "darmowy dostęp do chmury" płacimy na początku kupując jedno z przesadnie drogich urządzeń.
MKR WAN 1300 --> 179 zł
MKR GSM 1400 --> 379 zł
MKR WiFi 1010 --> 159 zł
MKR NB 1500 --> 359 zł

Ponadto zapewniam Ciebie, że Chińczycy także mają darmowe chmury (np. https://cn.aliyun.com/) z  której korzystałem. Obecnie testuję inną darmową, ale już nie chińską chmurę (https://mydevices.com/cayenne/signup/).
Teraz porównajmy koszt urządzeń pozwalających na dostęp do chmury przez sieć GSM.

MKR GSM 1400 kosztuję 379 zł, a jego chiński odpowiednik moduł GSM Air202 tylko 21 zł. Różnica w cenie tych urządzeń to aż 358 zł!

Jeżyli jesteś naprawdę fanem rozwiązań IoT to napisz artykuł o tanim dostępie do chmury gdzie uwzględnisz także koszty urządzeń.

Edytowano przez Fort
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że temat zszedł na chmury. Chciałbym więc od siebie dodać, że Qnap również ma własną chmurę. Przyznam oczywiście, że nie jest to rozwiązanie dla każdego, gdyż trzeba kupić sobie serwer plików tej firmy, i wtedy na nim możemy łatwo skonfigurować jakie dane mają być przetwarzane/magazynowane. Zaletą na pewno jest to, że jest to nasz serwer, trzymany "u nas". Oczywiście kupowanie NAS'a tylko i wyłącznie dla zbudowania takiej chmury byłoby jednak nie rozsądne :v

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, pokrzyw napisał:

Widzę że temat zszedł na chmury. Chciałbym więc od siebie dodać, że Qnap również ma własną chmurę. Przyznam oczywiście, że nie jest to rozwiązanie dla każdego, gdyż trzeba kupić sobie serwer plików tej firmy, i wtedy na nim możemy łatwo skonfigurować jakie dane mają być przetwarzane/magazynowane. Zaletą na pewno jest to, że jest to nasz serwer, trzymany "u nas". Oczywiście kupowanie NAS'a tylko i wyłącznie dla zbudowania takiej chmury byłoby jednak nie rozsądne :v

Nie jest to chmura a prywatny serwer. Chmura musi być niejako rozproszona żeby być chmura. Nie żeby taki serwer był zły.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli będzie to działać out-of-box to spoko. Nie zawsze cena gra najważniejszą role. Natomiast dla urządzeń produkowanych na większą skale niż prototypy firmy raczej będą stawiać własne rozwiązania. Czy to na VPSach czy w Amazonie czy Azure gdzie są różne moduły do IoT. Zwłaszcza że coraz częściej firmy chcą zostawiać dane tylko dla siebie, a takie Arduino Cloud chyba nie będzie spełniać odpowiednich certyfikatów.

No i co wydaje mi się najważniejsze, hobbyści będą mogli we własnym zakresie łatwiej nauczyć się kryptografii i ogólnie IoT, co sprawi że szybciej zobaczymy kompletne rozwiązania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, Harnas napisał:

No i co wydaje mi się najważniejsze, hobbyści będą mogli we własnym zakresie łatwiej nauczyć się kryptografii i ogólnie IoT, co sprawi że szybciej zobaczymy kompletne rozwiązania.

Marzenia ściętej głowy, dostaniesz gotowe funkcje do wysyłania/pobierania danych z/na chmury, tak jak było to w przypadku rozwiązań Sparkfun czy Adafruit i tyle będzie z nauki. Zresztą tak jest w przypadku wifi 1010 obsługa ecc508 jest niewspierana przez Arduino poza z góry zdefiniowanymi przypadkami (o ile jakiekolwiek istnieją).

Widziałem gdzieś sbc zdroworozsądkowe do zabaw z crypto był dość drogi, niestety jak to bywa z rzeczami które widzi się raz i dawno nie pamiętam nazwy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że do poznania podstaw kryptografii wcale nie jest potrzebny szczególnie skomplikowany hardware. ECC508 ma chronić klucze zaprogramowane przez Arduino, cała reszta to bajery, które spokojnie można uzyskać za pomocą darmowych bibliotek. Oczywiście może to działać wolniej, ale do nauki chyba wydajność nie jest najważniejsza.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.