Skocz do zawartości

Arduino IoT Cloud - ruszyły testy nowej, darmowej chmury!


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kto mi wytłumaczy w czym taka chmura jest lepsza od serwera np. BLYNK?? 

Bo w 5 minut ja mogę stworzyć projekt na blynku oparty o dowolnego arduino, esp, czy RPi, którego layout ledblinka wygląda lepiej,  nie mówiąc o innych możliwościach. 

Taki serwer mogę nawet postawić u siebie i mieć nad nim władanie. 

Ponawiam pytanie, dlaczego dla mnie zapaleńca ta chmura jest lepsza. Bo chyba dla takich jak ja ją uruchomili.. 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, SOYER napisał:

Kto mi wytłumaczy w czym taka chmura jest lepsza od serwera np. BLYNK?? 

Bo w 5 minut ja mogę stworzyć projekt na blynku oparty o dowolnego arduino, esp, czy RPi, którego layout Led linka wygląda lepiej,  nie mówiąc o innych możliwościach. 

Taki serwer mogę nawet postawić u siebie i mieć nad nim władanie. 

Ponawiam pytanie, dlaczego dla mnie zapaleńca ta chmura jest lepsza. Bo chyba dla takich jak ja ją uruchomił.... 

Chmura teoretycznie zapewnia niezły współczynnik bezawaryjność, jak jedno datacenter padnie to przełączają cały interes na jakieś inne. Dla hobbisty nie ma to de facto żadnego znaczenia.

Swoją drogą idę o zakład że cała ta chmura tak czy siak działa na serwerach Amazona, Microsoftu czy google.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER to nie tak, że jedno rozwiązanie jest lepsze niż drugie - gdyby tak było od dawna mielibyśmy już tylko jedno 😉 Raczej każde ma swoje plusy i minusy.

Na pewno plusem chmury, czy BLYNK-a jest prostota. Jak sam wspominałeś 5 min i po sprawie. Z drugiej strony pomyśl ile nauczyłeś się robiąc własną wersję. Więc na plus chmury jest czas, a własnego rozwiązania - zdobyta wiedza.

Kolejna sprawa to dane. Jak masz swoją bazę, to jesteś ich właścicielem. Jak używasz BLYNK-a, to cholera-wie-kto ma mnóstwo danych o Tobie i nigdy nie wiesz gdzie i komu je sprzedaje (patrz Facebook Cambridge Analytica, itp.). Dla jednych to wada, dla innych zaleta - warto mieć wybór i używać tego co się lubi.

Wreszcie zmiany i czas... Życzę BLYNK-owi, żeby trwał wiecznie, ale widziałem już mnóstwo projektów, które kończyły się spektakularną klapą. Żeby daleko nie szukać Intel Edison i jego chmura... Mając własny serwer, możesz go zabezpieczyć i używać przez 10 lat nawet jak sam projekt nie będzie rozwijany.

Pewnie znajdzie się wiele innych za i przeciw, to tylko kilka pierwszych myśli, które przyszły mi do głowy.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Elvis napisał:

Z drugiej strony pomyśl ile nauczyłeś się robiąc własną wersję. Więc na plus chmury jest czas, a własnego rozwiązania - zdobyta wiedza.

I tu jest sens wszystkiego. Zarówno Arduino jak i raspberry z fajnych metod na rozpoczęcie przygody jakoś dziwną drogą na której tak na prawdę nie uczą a pozwalają powiedzieć 'patrz ja też mogę w iot'. Ani to skierowane dla hobbistów ani dla profesjonalistów. Stąd pewnie taki sukces ESP.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A i jeszcze jedna drobna uwaga - mówimy o trzech różnych rzeczach, ale trochę je mieszamy:

1) gotowa chmura zainstalowana i w pełni zarządzana, np. Amazon, BLYNK, Intel Edison, pewnie Arduino

2) własny serwer z gotową "chmurą", np. Domoticz, może i BLYNK

3) zupełnie od podstaw napisane, autorskie rozwiązanie

Moim zdaniem opcja 3, która ostatnio jest pracowicie opisywana na tym forum nie ma większego sensu. To co porównywałem to opcja 2 i opcja 3 - gdzie jak dla mnie znacznie ciekawsza jest 2, a Arduino raczej idzie w stronę 3. Natomiast mając 2 mamy nie tylko dane pod kontrolą, ale i możliwość rozbudowywania projektu o własne dodatki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis serwer a chmura to dwie różne rzeczy. W domu zrobisz sobie serwer z chmura będzie pewien problem.

I Arduino na 99% procent nie idzie w stronę własnego rozwiązania, tylko ładnie opanują azure albo AWS i tyle z tego będzie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

48 minut temu, Elvis napisał:

Życzę BLYNK-owi, żeby trwał wiecznie, ale widziałem już mnóstwo projektów, które kończyły się spektakularną klapą. Żeby daleko nie szukać Intel Edison i jego chmura... Mając własny serwer, możesz go zabezpieczyć i używać przez 10 lat nawet jak sam projekt nie będzie rozwijany.

@ElvisAleż w każdej chwili możesz zainstalować serwer BLYNKa na RPi i mieć nad nim pełną kontrolę, darmowy dostęp do wszystkich widgetów itd. 

 

37 minut temu, Elvis napisał:

3) zupełnie od podstaw napisane, autorskie rozwiązanie

Moim zdaniem opcja 3, która ostatnio jest pracowicie opisywana na tym forum nie ma większego sensu

Tu pewnie masz na myśli moją stronę www. Tylko, że to właśnie jest strona www, do której z założenia ma mieć dostęp każdy, bez udzielania mu kodów, kluczy i haseł...

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Elvis napisał:

@zook to ciekawe co piszesz. Ja nie jestem teraz na bieżąco z nowymi terminami, więc może mógłbyś mi wyjaśnić czym różni się chmura od serwera? Albo klastra serwerów?

Chmura jest usługą, masz znikomy wpływ na to na jakim konkretnie sprzęcie działa twoje oprogramowanie, usługą czy co tam trzymasz w chmurze. Klaster to klaster, jakiś fizyczny obiekt. A server to już w ogóle zależy od tego czy rozumiesz przez to pojedynczy fizyczny komputer, czy serwer w rozumieniu oprogramowania.

Ja to widzę tak. Twój serwer (jako soft) jest hostowany w chmurze, która znajduje się na x różnych klastrach, każdy składa się z y fizycznych maszyn.

Definicji chmury jest wiele pewnie można było by prowadzić niezła wojnę o to. Ja jednak skłaniał bym się do tego żeby o serwerze mówić wtedy gdy jesteś w stanie wskazać mniej lub bardziej konkretną maszynę. W pozostałych wypadkach mówić o chmurze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@zook serwer ma dwa znaczenia i pewnie stąd nasze nieporozumienie. Serwer to program / aplikacja / usługa, który dostarcza (serwuje) pewną funkcjonalność. Jeśli na swoim laptopie zainstalujesz serwer TFTP, to będzie on udostępniał pliki. Natomiast o komputerze, na którym działa co najmniej jeden serwer i jest do takiego działania dedykowany przyjęło się mówić że jest serwerem. Jako eksperyment myślowy spróbuj teraz wyłączyć serwer TFTP - czy laptop się mocno zmienił? Nie wygląda już jak serwer?

Jak dla mnie chmura jest nadal terminem głównie marketingowym, bo to lepiej brzmi i wszyscy wiedzą, że mają się odczepić i nie pytać gdzie są ich dane - bo prawie w niebie i jest im tam bardzo dobrze.

Natomiast to o czym tutaj dyskutujemy i proponuję wrócić do wątku to pewna aplikacja internetowa, np. BLYNK. Gdzie zostanie uruchomiona - na serwerze, czy serwerze wirtualnym, nie ma większego znaczenia. Ważne kto ma ten serwer 🙂

@SOYER - jeśli BLYNK jest dostarczany z całym kodem źródłowym i możesz go zainstalować lokalnie, to będzie to dokładnie to co miałem na myśli jako punkt 2. Masz wtedy dane u siebie, pełną kontrolę nad aplikacją, a przy okazji możesz się sporo nauczyć - zaczynając od administracji własnym serwerem, a kończąc na analizie kodu BLYNK-a i pisaniu własnych rozszerzeń.

Natomiast w opcji 3 miałem na myśli to co ostatnio Tworzysz do spółki z @ethanak-iem. Wydaje mi się, że takie pisanie całej aplikacji o podstaw ma walor jedynie edukacyjny, a nawet i to jest dyskusyjne - bo chyba więcej mógłbyś nauczyć się robiąc więcej prostych ćwiczeń niż pisząc jeden duży system, który i tak nie ma szans w porównaniu z gotowymi rozwiązaniami. A co najgorsze zamiast uczyć się dobrych rozwiązań z gotowych aplikacji, utrwalasz własne albo zasłyszane rozwiązania, wcale niekoniecznie najlepsze.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, Elvis napisał:

Jak dla mnie chmura jest nadal terminem głównie marketingowym

Nie mogę się z tym nie zgodzić. Po prostu 'chmura' moim zdaniem implikuje pewnego rodzaju reduancje o ktoś ciężko w domowych warunkach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Elvis napisał:

jeśli BLYNK jest dostarczany z całym kodem źródłowym i możesz go zainstalować lokalnie, to będzie to dokładnie to co miałem na myśli jako punkt 2.

@Elvis Dokładnie tak jest, dlatego pytałem o sensowność arduino cloud....

 

1 godzinę temu, Elvis napisał:

Natomiast w opcji 3 miałem na myśli to co ostatnio Tworzysz do spółki z @ethanak-iem. Wydaje mi się, że takie pisanie całej aplikacji o podstaw ma walor jedynie edukacyjny, a nawet i to jest dyskusyjne

Ależ my nie tworzymy żadnej aplikacji tylko stronę internetową.... której owszem serwer jest znaczącym elementem, ale strona www to jednak chyba coś zupełnie innego od Blynka, domoticza, arduino cloud i wszystkich innych cumulusów;-)

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, SOYER napisał:

Ależ my nie tworzymy żadnej aplikacji tylko stronę internetową

I tutaj się mylisz, to właśnie jest aplikacja internetowa - napisana w starym PHP, ale zawsze. Natomiast od Blynka, domoticza itd różni się to tylko złożonością - no może trochę użytą technologią i stylem, ale to szczegóły.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 11.02.2019 o 11:52, Fort napisał:

Ponadto zapewniam Ciebie, że Chińczycy także mają darmowe chmury (np. https://cn.aliyun.com/) z  której korzystałem. Obecnie testuję inną darmową, ale już nie chińską chmurę (https://mydevices.com/cayenne/signup/).

Nie twierdzę, że nie mają, bo firm w Chinach jest dużo - miałem na myśli te firmy, które zajmują się produkcją klonów Arduino. Czekam na taką edukacyjną inicjatywę z ich strony.

Czytając takie dyskusje można odnieść mylne wrażenie, że to co gotowe jest złe i najlepiej wszystko robić samemu i u siebie. Jeśli ktoś potrafi to świetnie, niech działa i chwali się efektami. Nie można jednak zapomnieć, że Arduino to projekt edukacyjny dla dzieci, uczniów, studentów itd. Według mnie taka łatwa w uruchomieniu chmura Arduino będzie idealne do nauki. Nie trzeba się martwić o problemy z komunikacją, flashować układów przez programy z chińskim GUI ani nic takiego. Podłączamy i działa, to chyba najlepsza metoda, aby kogoś "zarazić" pasją do elektroniki. Później przyjdzie czas na własne, bardziej rozbudowane projekty, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

11 godzin temu, zook napisał:

Swoją drogą idę o zakład że cała ta chmura tak czy siak działa na serwerach Amazona, Microsoftu czy google.

A czy to wada? 😉 Przynajmniej jest jakaś pewność, że system działa na profesjonalnej infrastrukturze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.