Skocz do zawartości

Arduino IoT Cloud - ruszyły testy nowej, darmowej chmury!


Komentator

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Treker napisał:

Jeśli ktoś potrafi to świetnie, niech działa i chwali się efektami. Nie można jednak zapomnieć, że Arduino to projekt edukacyjny dla dzieci, uczniów, studentów itd. Według mnie taka łatwa w uruchomieniu chmura Arduino będzie idealne do nauki. Nie trzeba się martwić o problemy z komunikacją, flashować układów przez programy z chińskim GUI ani nic takiego. Podłączamy i działa, to chyba najlepsza metoda, aby kogoś "zarazić" pasją do elektroniki. Później przyjdzie czas na własne, bardziej rozbudowane projekty, ale od czegoś trzeba zacząć

@Treker 100% zgody z mojej strony. Też tak twierdzę. Twierdzę również, że jest to o wiele spóźnione, za drogie i zbyt mało uniwersalne. Blynk jak i wiele innych podobnych aplikacji potrafi to samo lub wiecej i taniej. Choć nie przecżę, że o sukcesie może zdecydować sama marka arduino....

 

12 godzin temu, Elvis napisał:

eśli BLYNK jest dostarczany z całym kodem źródłowym i możesz go zainstalować lokalnie, to będzie to dokładnie to co miałem na myśli jako punkt 2. Masz wtedy dane u siebie, pełną kontrolę nad aplikacją, a przy okazji możesz się sporo nauczyć - zaczynając od administracji własnym serwerem, a kończąc na analizie kodu BLYNK-a i pisaniu własnych rozszerzeń.

Dokładnie tak możesz zrobić.

 

12 godzin temu, Elvis napisał:

Natomiast w opcji 3 miałem na myśli to co ostatnio Tworzysz do spółki z @ethanak-iem. Wydaje mi się, że takie pisanie całej aplikacji o podstaw ma walor jedynie edukacyjny, a nawet i to jest dyskusyjne - bo chyba więcej mógłbyś nauczyć się robiąc więcej prostych ćwiczeń niż pisząc jeden duży system, który i tak nie ma szans w porównaniu z gotowymi rozwiązaniami. A co najgorsze zamiast uczyć się dobrych rozwiązań z gotowych aplikacji, utrwalasz własne albo zasłyszane rozwiązania, wcale niekoniecznie najlepsze.

@Elvis dlaczego twerdzisz, że prosta strona internetowa to duży system? o jakich gotowych rozwiązaniach piszesz? chętnie skorzystam z gotowych stron internetowych obsługujących mój serwer na malince i pobierający dane z mojej megi i esp. Z których gotowych aplikacji mogę nauczyć się dobrych nawyków by łatwiej napisać stronę internetową z obsługą serwera i baz danych? Bardzo proszę o przykłady, naprawdę chętnie skorzystam. I dalczego dopiero teraz piszesz, że są takie świetne możliwości nauki tworzenia stron....??

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER przeczytaj definicje chociażby na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_internetowa oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_internetowa. Mam nadzieję, że sam zauważysz, że to co robisz to nie tylko strona.

Nie uważam, że aplikacja internetowa, którą robisz to duży system. Z drugiej strony wcale nie jest taka prosta jak się wydaje - składa się na nią strona internetowa w HTML, elementy dynamiczne w JS, komunikacja z częścią serwerową w tym AJAX, sama aplikacja po stronie serwera napisana w PHP oraz baza danych. Chyba jest jeszcze coś na Arduino, ale ten fragment mogłem przegapić.

W każdym razie to o wiele bardziej skomplikowane, niż mała aplikacyjka na mikrokontrolerze. Dawno temu miałem trochę do czynienia z aplikacjami internetowymi i z tego co pamiętam opanowanie każdego ze wspomnianych elementów wymagało nieco pracy. Natomiast robienie wszystkiego na raz jest... cóż, co najmniej odważne.

Dlatego napisałem, że moim zdaniem chcąc się czegoś nauczyć, dużo lepiej jest skupić się na jednym zadaniu na raz - ale za to lepiej je opanować i zrozumieć.

A jeśli chcesz uczyć się z gotowców to masz przecież kod BLYNK-a. Nie widziałem go, ale oglądałem fragmenty Domoticza - jaki problem zainstalować sobie serwer, a następnie spróbować zmodyfikować? Będziesz miał przykład jak coś jest zrobione "poprawnie", a później możesz  to dostosowywać do własnych potrzeb - dodawać obsługę własnych urządzeń, własne komponenty, protokoły, zmieniać wygląd - co tylko sobie wymyślisz.

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Elvis napisał:

Natomiast robienie wszystkiego na raz jest... cóż, co najmniej odważne.

Ech - cały czas próbuję to koledze delikatnie przekazać... na razie bezskutecznie 😞

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis no super, ale Blynka już mam, 

19 minut temu, Elvis napisał:

później możesz  to dostosowywać do własnych potrzeb - dodawać obsługę własnych urządzeń, własne komponenty, protokoły, zmieniać wygląd - co tylko sobie wymyślisz.

to wszystko już mogę robić, twórcy już to zaimplementowali, a ja to wykorzystuję, kupa widgetów, property itd. 

Teraz sobie wymysliłem stronę internetową. Bo tak. 

15 minut temu, ethanak napisał:
19 minut temu, Elvis napisał:

Natomiast robienie wszystkiego na raz jest... cóż, co najmniej odważne.

Ech - cały czas próbuję to koledze delikatnie przekazać... na razie bezskutecznie 😞

Czy Wy szanowni koledzy naprawdę uważacie, że ja chcę nauczyć się biegle obsługiwać i pisać w HTML, CSS, JS, JQuery, PHP, SQL i co tam jeszcze? Da się to zrobić korespondencyjnie, przez forum ???

Nie, ja chcę tylko zrobić z Waszą pomocą stronę internetową która wiadomo co będzie wyświetlać. Owszem nauczę się czegoś przy tym, być może nawet kiedyś będę tą strone rozwijał. Chcę to zrobic dla siebie, hobbystycznie. 

@ethanak pomógł i strona jest. Działa i wygląda dużo lepiej niż zakładalem miesiąc temu zaczynając tą przygodę. Wtedy @elvis sypałeś radami, a teraz wyskakujesz z pomysłem stworzenia strony internetowej na podstawie Blynka. Trza było rzucić ten pomysł miesiąc temu, to bym się do tego inaczej zabrał, ale wtedy pisałeś w moim moim wątku, że mam zacząć od prostego szablonu w HTML....pamiętam,  a jak ten szablon zrobiłem to już nic nie radziłeś...

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, SOYER napisał:

Da się to zrobić korespondencyjnie, przez forum ???? 

Da się. Wymaga to co prawda trochę samozaparcia i cierpliwości, ale jest to możliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem co mi próbujesz przekazać, że to odważne, delikatnie mówiąc jak pisze elvis??... tyle to wiem, więc czemu bezskutecznnie:

18 minut temu, ethanak napisał:

Ech - cały czas próbuję to koledze delikatnie przekazać... na razie bezskutecznie 😞

To co w takim razie miały znaczyc te słowa??

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Ależ ja nie mam żadnych wymagań co do metodologii nauki, wielokrotnie miesiac temu pytałem jak się zabrać do zrobienia tej strony. Nie pytałem, jak w trzy miesiące nauczyć się wszystich języków programowania koniecznych do zbudowania strony www. Ja chciałem zrobic tą jedną stronę i to Was pytałem jak to zrobić. To ty ethanak miałeś tyle chęci i odwagi by mnie przez to poprowadzić, ale też ty wybrałeś drogę, ja mialem zawiązane oczy...

 

45 minut temu, Elvis napisał:

A jeśli chcesz uczyć się z gotowców to masz przecież kod BLYNK-a.

@ElvisNie, nie chcę z gotowców, to Ty do tego zachęcasz: A co najgorsze zamiast uczyć się dobrych rozwiązań z gotowych aplikacji, utrwalasz własne albo zasłyszane rozwiązania, wcale niekoniecznie najlepsze.

Co do tych zasłyszanych i niekoniecznie najlepszych rozwiązań to musisz pytać @ethanak ...

 

@Treker proszę wydziel te kilka ostatnich postów z tego wątku do mojego wiadomego albo do kosza, żeby nie zaśmiecać, a ja wracam do wykresów bo cenna godzina przeleciała.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER, wyczuwam nieco pretensji i zniecierpliwienia w Twoich wpisach, chciałbym jednak Cie zapewnić że ani przez chwilę nie chciałem doradzać w zły sposób. Po prostu napisałeś, że chcesz zrobić własne rozwiązanie od podstaw. To nic złego - sam kiedyś, jeszcze na studiach uczyłem się programowania aplikacji internetowych w ten sposób, czyli małymi krokami od podstaw. Pomyślałem więc, że chcesz się czegoś nauczyć, a mniej interesuje Cię efekt końcowy - bo nie oszukujmy się, napisanie takiego Domoticza, Blynk-a, czy innego cudaka wymaga nie tylko wiedzy, ale i mnóstwo roboczogodzin. Stąd własne rozwiązanie, chociaż piękne i najlepsze na świecie będzie prawie na pewno dużo uboższe niż gotowe.

Na początku doradzałem, bo chciałem Ci podpowiedzieć nieco inne podejście i zrobienie czegoś dużo prostszego - bez bazy danych, bez PHP, bo uważam że to już przeżytek i lepiej oprzeć się na bardziej współczesnym języku. Na pewno nie doradzałbym bezpośredniego łączenia się z bazą przez konektor itd. Ale skoro @ethanak przejął Twoją edukację, to jedyne co mi zostało to się nie odzywać, więc jak sam zauważyłeś - przestałem.

Nie chcę przez to napisać, że to co robisz jest w jakikolwiek złe. Użycie Apache+PHP+MySQL było przez wiele lat standardem, to solidna i sprawdzona technologia. Niestety jest dosyć trudna, co już chyba wiesz. Ale teraz najlepiej się nie poddawać i zabrać z nadrabianie zaległości. Niestety, ale bez opanowania solidnych podstaw HTML, JavaScript, PHP oraz SQL się nie obędzie - w końcu używasz wszystkich tych technologii, więc musisz wiedzieć co robisz.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, SOYER napisał:

Blynk jak i wiele innych podobnych aplikacji potrafi to samo lub wiecej i taniej. Choć nie przecżę, że o sukcesie może zdecydować sama marka arduino....

Rozumiem, że jesteś fanem Blinka, bo rozwiązał wiele Twoich problemów, ale tutaj - tak jak sam piszesz - kluczowa może być marka Arduino. Blynk jest rozwiązaniem niszowym. Niech za demonstrację posłużyć poniższy wykres, na którym widać częstotliwość wyszukiwania w Google słów "arduino" (na czerwono) i "blynk" (na niebiesko). Różnica jest kolosalna:

c3419-2019-02-13_08-39-25-5872.png

Oczywiście ten wykres nie jest w 100% wiarygodny, ale oddaje skalę. Dlatego wydaje mi się, że to bardzo dobry ruch ze strony Arduino. Przy swoich zasięgach sprawią, że ludzie zaczną się interesować IoT i chmurami, część skorzysta z ich rozwiązań, a część na pewno nie, ale zacznie wtedy szukać innych rozwiązań tego typu i trafi np. na Blynka.

Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że Blynk nie jest wcale taki darmowy. Płaci się za możliwość osadzenia widgetów, a do tego przy większych projektach (>20 urządzeń) trzeba już płacić abonament (jeśli chcemy robić np. jakieś komercyjne projekty oparte o ten system). Wtedy z systemu darmowego robi się nagle system za 299$ miesięcznie - tyle kosztuje najtańszy abonament Blynka nazwany "STARTUP". Wydaje mi się, że przy tej cenie taniej jednak kupić płytki MKR i wpiąć je do darmowej chmury Arduino 😉

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, Elvis napisał:

Na początku doradzałem, bo chciałem Ci podpowiedzieć nieco inne podejście i zrobienie czegoś dużo prostszego - bez bazy danych, 

Absolutnie żadnych pretensji. Po prostu mocno mnie zaskoczyły Twoje słowa by nauczyć się tego z gotowców. Więc pytałem o przykłady. Jasno określiłem co chcę zbudować i zdziwiła mnie propozycja by oprzeć się na Blynku.

Spokojnie, na to może będzie czas następnej zimy. Aplikacja na androida. 😉

Jednak ciągle Cię @Elviszapraszam do pomocy i dzielenia się radami w moim wątku. Twierdzisz, że można było łatwiej, bardzo bym się ucieszył.

Jednak zaczynam rozumieć "szkołę" @ethanak, jak na początku dziwiłem się co to za przykłady mi każe robić to teraz dostrzegam w tym metodę. Od absolutny he podstaw zrozumienia zasad działania takich skryptów do praktycznych przykładów.

Najważniejsze, że rozumiem każdą linijkę kodu który napisaliśmy.

Tak więc jeszcze raz zapraszam i do komentowania i może też porzucenia jakiś pomysłów. 🙂

@treker oczywiście że marka Arduino zrobi swoje i bardzo dobrze. 

10 minut temu, Treker napisał:

Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że Blynk nie jest wcale taki darmowy. Płaci się za możliwość osadzenia widgetów, a do tego przy większych projektach (>20 urządzeń) trzeba już płacić abonament (jeśli chcemy robić np. jakieś komercyjne projekty oparte o ten system). Wtedy z systemu darmowego robi się nagle system za 299$ miesięcznie - tyle kosztuje najtańszy abonament Blynka nazwany "STARTUP". Wydaje mi się, że przy tej cenie taniej jednak kupić płytki MKR i wpiąć je do darmowej chmury Arduino 😉

Niekoniecznie, zupełnie legalnie możesz uruchomić Blynka na swoim serwerze i masz za free wszystkie widgety w każdej ilości. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER ja nie wiem jak zrobić to samo łatwiej, planowałem za to zrobić mniej... przynajmniej na początek. Ale skoro robisz pełną wersję, to bardzo dobrze - chociaż czasem trudniej 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, SOYER napisał:

Niekoniecznie, zupełnie legalnie możesz uruchomić Blynka na swoim serwerze i masz za free wszystkie widgety w każdej ilości. 

Tylko tracimy wtedy trochę "zalety" chmury tj. (przynajmniej teoretycznie) rozproszoną architekturę, która nie jest uzależniona od serwera postawionego w domu/firmie.

Nie myśl, że mam złe zdanie o Blynku - wręcz przeciwnie, nawet gdzieś tam szykujemy artykuły o połączeniu Arduino/ESP/Raspberry Pi z Blynkiem, bo to fajny projekt, ale po prostu widzę też jego wady 😉 Mam też ogólne wrażenie (niepoparte zbyt dużymi badaniami), że jednak Blynk nie jest wcale aż tak popularny. Nie trafiam zbyt często na opisy projektów w Internecie, które bazowałyby na tej platformie. Szukając DIY, które nadają się na newsy chyba nigdy nie trafiłem na coś z Blynkiem...

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis - jeśli uważasz że robię coś źle to powiedz wprost we właściwym wątku, a nie snuj dywagacji na mój temat w jakimś innym. Daj mi jakąkolwiek szansę na dyskusję i możliwość udowodnienia swoich racji (albo przekonania się do czegoś lepszego) a nie tylko dowiadywanie się, co o mnie co poniektórzy sądzą.

Nie lubię poza tym jak mnie uszy swędzą...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.