Skocz do zawartości

Program do oświetlenia pojazdu z kontrolą kierunku


Gal_kris

Pomocna odpowiedź

7 godzin temu, Gal_kris napisał:

sam zobacz co się dzieje

Dzięki, nie skorzystam. Szkoda mi mojego czasu.

Zanim zaczniesz bawić się programowaniem i diodami, powinieneś mieć pomysł jak to zrobić, najlepiej poparty jakąkolwiek formą pisemną, a nie tylko w głowie. Podpowiedziałem Ci co możesz zrobić. Ja nie widzę możliwości oddzielnego sterowania 10 diodami, za pomocą tylko 3 wejść, które dodatkowo, mogą przyjmować tylko ograniczoną liczbę kombinacji. Tzn nie widzę takiej, którą mógłbym Ci zaproponować, a przecież to twój projekt i twoje rozwiązanie, czyż nie? Pin zawsze low, a pozostałe dwa tylko albo do tyłu albo do przodu, a nie jednocześnie. Może  więc albo skup się tylko na sterowaniu dwoma diodami, a może nawet lepiej tylko jedną, albo wymyśl jak to robić. Dopiero na końcu zacznij bawić się symulatorem czy "żywym" układem.

Edytowano przez narbej
Link do komentarza
Share on other sites

Ok temetu jeszcze nie zamykam, bo dokończę symulator i coś Ci pokażę, mogłem wcześniej gdybyś był multimedialny i dał radę połączyć się za pomocą obrazu

Gal 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bravo you! Wow, jestem pod wrażeniem. Cały czas sądziłem, że światełka mają się świecić na "żywym", jeżdżącym po makiecie do przodu i do tyłu, modelu  ciuchci. W takim razie, jeżeli twój projekt to jest to taki pająk, świecąca i błyskająca kolorowymi diodami, według zadanego schematu, ozdobna lampka, to nie wystarczy jeden włącznik on/off? Jakie to ma znaczenie czy jedzie ona do przodu czy do tyłu, gdy cały czas stoi w miejscu. Czy nie wystarczy tylko, aby co jakiś czas wyświetlała inną sekwencję, zgodną z ogólnymi i szczegółowymi zasadami oznaczania ciuchci w ruchu do przodu i/lub do tyłu?

Edytowano przez narbej
Link do komentarza
Share on other sites

Masz rację te oświetlenia ma być podłączone pod ciuchcię która, będzie jeździć po szynach, ja nie mam takiej i też nie jestem modelarzem. Pod koniec filmu widzisz płytkę z dekoderem i to ta płytka jest montowana w lokomotywie. Jak wpiszesz w necie 21mtc znajdziesz jak wygląda dekoder i jak płyta z wyprowadzeniami na diody, silnik, głośnik, generator dymu, sprzęg elektryczny itp. Jest tego dużo tak jak i wersji dekoderów i wymagań klientów.

 

to co pokazałem na filmie nie działa dobrze bo żeby nie widzieć mrugania tej przygaszonej diody , oszukałem program i dałem delay(3000).

wtedy wygląda to tak jak zmniejszę pokazują się błędy w konstrukcji. Płytka z atmegą pod dekoder nie jest moją konstrukcją i jest na niej szereg błędów.

Po pierwsze dekoder dostaje 15v zmiennego, po tym napięciu leci sterowanie dekoderem ( to te 15v jest w szynach na które stawiamy model) a z kolei z dekodera wychodzi 5v do którego jest podłączony atmel, ten co zaprojektował płytkę albo nie zauważył albo zignorował że dekoder po wspólnej masie sieje tak mocne zakłócenia że pwm bardzo źle pracuje nie ma naokoło atmegi żadnych filtrów więc przez te zakłócenia mocno wpływają na pracę atmegi.

Druga sprawa na diody leci te same 15v z szyn a dokładne +15v a płytka wykonana jest tak by wszystko przełączała w minusie czyli po wyjściu z tranzystora sterującego diodą jest minus a z +15V jest + i nawet mimo starań odseparowania się od tych 15v (z danymi sterującymi) niewiele można zrobić, modele mają już zainstalowane diody oświetlania z rezystorami policzonymi na 15v a że te diody są tak małe nikt tego nie wymieni.

 

więc projektuje nową płytkę z odseparowaniem od zasilania 5v dekodera ale czy uda mi się dobrze wyfiltrować atmegę nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.