Skocz do zawartości

Robomaticon – wybierz się na zawody robotów w Warszawie!


Pomocna odpowiedź

Robomaticon - wybierz się na zawody robotów w Warszawie!

Już w najbliższą sobotę, w Warszawie odbędą się jedne z największych zawodów robotów. Wstęp dla widzów darmowy! Wszystkie wcześniejsze edycje tego wydarzenia były przepełnione atrakcjami dla konstruktorów oraz odwiedzających. Zobacz na własne oczy zmagania robotów lub weź udział w warsztatach.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety musiałem w ostatniej chwili odwołać swój wyjazd do Warszawy, więc liczę później na Waszą relację 😉

Dla zainteresowanych dodaje jeszcze harmonogram pobrany z Facebooka:

53783935_2233182896739804_7227151665231560704_n.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ogolnie zawody niezbyt spoko. Bałagan w ogranizacji dość mocny. Nieprzyjemna pani, której nie pasowała waga robota 502g na minus. Mogliby wziąć pod uwagę tolerancje tego złomu którym mierzą 😂😁 A z plusów miła atmosfera, zawodnicy jak zawsze na plus, aż żałuje ze miałem duży problem z napędem bo byłoby ciekawie 😍 Pozdrawiam 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Atomowy regulamin, to regulamin 😉 Dałeś radę ostatecznie pozbyć się nadmiarowych 2 gramów z robota?

Jak wrażenia innych osób? Wszystkim zawodnikom przypominam, że opisując teraz na Forbocie swoje roboty mogą odebrać 50 zł rabatu w sklepie Botland, szczegóły naszej akcji: Opisz elektroniczne DIY i odbierz rabat do sklepu Botland

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mikro streszczenie: Piszę to z perspektywy zawodnika Minisumo, więc weźcie to też pod uwagę. Pojawiło się dużo nowych zawodników, co bardzo cieszy, organizacyjnie bardzo słabo, duże opóźnienia, nagrodą za 2 miejsce w Minisumo były płytki od ST, bon na zakupy w Igusie i sporo różnych, ciekawych gadżetów, razem ok. 500 zł, więc całkiem dobrze.

Już po zawodach, więc czas na podsumowanie. Na Robomaticonie prawie nieprzerwanie pojawiałem się od 2014 roku, więc mam pewną ciągłość i pogląd na to, w którą stronę organizacja zawodów się rozwijała. W tym roku starowałem w kategorii Minisumo i głównie na niej się skupiłem, więc dalsze podsumowanie będę pisał z tej właśnie perspektywy, więc należy to mieć na uwadze, że przebieg innych kategorii mógł być całkowicie odmienny. Zacznijmy więc od początku!

Rejestracja przebiegła szybko, obsługiwało ją kilka osób, na plus to, że nie trzeba od razu wyciągać robota, ważyć go itd., tylko jest to robione przed walką, więc na spokojnie można się rozpakować w sali dla zawodników, ale to już raczej standard. Po wejściu na salę dla zawodników chwilę mi zajęło, żeby znaleźć wolne miejsce, raczej kilku stolików brakowało, bo osób na sali było dużo. Spędziłem tu nie wiele czasu, ale z tego co zdążyłem zauważyć to poinformowano nas o braku internetu, ze względu na to, że sieć tego nie wytrzyma i druga sprawa to, że nie słyszałem wywoływania zawodników do walk. Na sali był ring, więc nie było konieczności schodzenia i testowania robota na dole.

O godzinie 10:15 wg harmonogramu miały wystartować konkurencje xSumo. Tak niestety się nie stało i zauważyłem, że ten problem pojawia się z roku na rok. Złożyło się na to wiele różnych czynników. Był problem z modułami startowymi, któregoś roku taki problem już wystąpił, nie wiem dlaczego, jest to już jakiś standard i wydawałoby się, że nic nie może pójść źle, a jednak. Również był problem z utworzeniem drabinek walk, dla Minisumo zajęło to najwięcej czasu, nie było jasne kto z kim, kiedy, drabinki były na bieżąco drukowane, później poprawiane, przekreślane, ale ostatecznie się udało. Dlaczego by nie skorzystać z jednego telewizora i na nim wyświetlać drabinki walk, czy wyświetlać kto teraz walczy, kto powinien się stawić przy ringu i też oznaczyć te ringi A, B, C, D itd., żeby nie było plątania się i szukania swojego ringu. Dodatkowo informacje to mogłyby być wyświetlane na stronie, każdy z zawodników byłby poinformowany pod jakim adresem może się z tymi informacjami zapoznać. Kolejny problem to rozpoczęcie xSumo od kategorii Legosumo. Jak wszyscy wiemy walki te są mało dynamiczne i trwają najczęściej najdłużej i dlatego są puszczane równolegle do walk z innych kategorii, by nie robić między nimi zależności czasowych. Tak mogłoby to być zorganizowane tutaj, ale za duża uwaga została poświęcona tej kategorii i wydaję mi się, że zabrakło osób, które zajęły by się przykładowo Minisumo, bo ringów było dużo i stały niewykorzystane. Nie trzymając dłużej w niepewności, pierwsza walka w Minisumo została przeprowadzona ok. 13:30(!) (słowo klucz: pierwsza walka). Tak duże opóźnienie było przyczyną innych sytuacji, które to opóźnienie jeszcze bardziej wydłużyło. Miało się zacząć o 10:15, lecz się nie zaczęło, więc co robić w czasie czekania. Można obejść stanowiska, porozmawiać, popatrzeć co się dzieje itd., ale ostatecznie zawodnicy powracali do sali dla nich przygotowanej, naturalna sprawa, każdy zazwyczaj ma coś jeszcze do zrobienia, więc mało kto bezczynnie czekał na dole. I to był błąd, ponieważ na początku sędziowie nie wywoływali zawodników z sali, nie było komunikacji(!) między miejscem rozgrywania walk a salą dla zawodników, więc niektórzy z miejsca byli dyskwalifikowani, nie wiem jak to się skończyło, czy dostali szansę na rozegranie walki. Początkowo swój głos zdzierała dziewczyna, której po pewnym czasie zrobiło mi się szkoda, bo przecież było nagłośnienie, były mikrofony, więc dlaczego by z nich nie skorzystać i oszczędzić swój głos. Później zaczęto wołać przez mikrofon, ale to dalej, zawodnicy w swojej sali nie byli w stanie tego usłyszeć, bo i  jakim cudem. Rozumiem, że nie było bezpośredniego połączenia między salą dla zawodników a miejscem rozgrywki, lecz widziałem, że organizatorzy mieli miedzy sobą kontakt, więc to kwestia jednej osoby w sali dla zawodników z mikrofonem, każdy wtedy by wiedział, że jest wołany. Szczególnie powinno się o to zadbać kiedy jest tak duże opóźnienie, wiadomo, że nikt nie będzie przez 3 godziny czekał pod ringami, a chyba tego oczekiwali organizatorzy.

Co do samych walk to jak to często bywa ringi nie są czyszczone. Kompletnie nie rozumiem sensu wyznaczania ćwiartek długopisem, dlaczego nie wydrukować krzyżyka tak jak to jest np. na ROBO~motion. Rzucanie długopisu, który potem  i tak nie leży centralnie i trzeba go przesunąć, zmienia kilkukrotnie swój zwrot, nie jest na środku, w ogóle bez sensu. Wystarczyłby krzyżyk i zaznaczony jakimś odcieniem malutka kropka na środku i wtedy sędzia przykłada krzyżyk i wiemy gdzie dokładnie ustawić robota, jak się rozkładają ćwiartki z dużą dokładnością i mamy powtarzalność tego, co jest mimo wszystko też istotne.

Z takich spraw ogólnych jeszcze to np. jako zawodnik Minisumo nie wiedziałem, że konkurencja Line Follower rozgrywana jest w innym miejscu, nie tam gdzie pozostałe kategorie, nie widziałem takiej informacji, ale mogę się mylić, może to moje przeoczenie. Nie wiedziałem też, że głosowanie w kategorii Freestyle odbywa się na Facebooku, dowiedziałem się przypadkiem już po fakcie, też nie wiem czy była gdzieś taka informacja widoczna. Sprawa dyskusyjna czy FB to dobre miejsce, czy nie oceniamy oprócz wyglądu i opisu też sposobu prezentacji, działania na żywo itd.

Jeszcze co do samego wywoływania zawodników to była taka sytuacja, kiedy nie mogliśmy odnaleźć dużej części zawodników do Minisumo, chociaż pojawili się przy rejestracji, okazało się, że byli w okolicy 15m od samych ringów i właśnie będąc tam już nie słyszeli, że odbywają się walki.

To co opisałem wpłynęło negatywnie na odbiór zawodów, a przecież nie potrzeba wiele, żeby to poprawić. Drabinka rozgrywek, przecież Wy już macie listę zawodników w bazie danych, wystarczy ją teraz przetworzyć, w sposób automatyczny oczywiście. Zaobserwowałem, że to wszystko odbywało się w excelu, przydałby się jakiś prosty system, który by Wam to zautomatyzował. Po zamknięciu rejestracji mogli byście kliknąć Wygeneruj i wszystko byłoby dostępne online dla zawodników. Również ważne, żeby obok drabinek była też informacja, kto aktualnie walczy, przy którym ringu, o czym już wyżej wspominałem. To by rozwiązało większość problemów z opóźnieniem i wtedy z czystym sumieniem moglibyście egzekwować 2 minutowy czas oczekiwania na zawodnika, może trochę dłuższy, bo trochę tych schodów ze strefy zawodnika do miejsca rozgrywek jest do pokonania. 😄 

Nie chcę, żeby mój post wpłynął negatywnie na odbiór zawodów, bo oczywiście nie o to chodzi, starałem się pisać konstruktywnie i zależy mi na tym, żeby z roku na rok organizacja zawodów była na jak najwyższym poziomie. Jak najbardziej rozumiem też to, że poświęcacie swój prywatny czas i działacie non-profit, za to należy się jak najbardziej szacunek.

 

Pewnie nie o wszystkim co chciałem wspomniałem, ale będę obserwował ten temat i w razie czego dopowiadał. Mam też wiele pomysłów jak można byłoby pewne kwestie poprawić i też wiedzę techniczną, która myślę, że mogłaby pomóc i się przydać, bo od wielu lat obserwuję te zawody z tej drugiej strony niż często Wy, więc z chęcią mogę pomóc przy organizacji zawodów w przyszłym roku, więc jak coś to dawajcie znać! Dzięki za Robomaticon 2019! Wierzę, że za rok będzie jeszcze lepiej. 🙂 Jeszcze Was zawołam @Robomaticon 😉 Należą się też podziękowania dla Kornelii (nie wiem czy masz tu konto, albo jaki masz nick :P), która Wam bardzo pomogła kilka rzeczy ogarnąć, przez co wszystko potoczyło się na pewno sprawniej. 👍
 

Edytowano przez Alvedro
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Byłem na zawodach jako widz, obszedłem całą aulę na około dwa razy i zachodząc w głowę, czy jestem ślepy czy czegoś jednak nie wiem, poszukałem kogoś z organizatorów, aby zapytać gdzie są linefollowery. Dowiedziałem się wkrótce, że są na drugim piętrze w sali 206. Nigdzie nie widziałem żadnej informacji, że tam są te zawody organizowane (może gdzieś taka informacja była, ale nie rzucała się w oczy).

Spędziłem w tej sali większość czasu do końca zawodów. Widać było pewien brak doświadczenia u organizatorów, ale podejrzewam, że większa ich część robiła to pierwszy raz 😀. Były problemy z odklejającą się taśmą na torze, ale każda zgłoszona uwaga co do toru praktycznie od razu skutkowała jego naprawą. Osobiście pamiętam czasy, gdy to zawodnicy biegali ze ściereczkami i przed przejazdami czyścili sami tor. 

Przez umiejscowienie toru w innej sali na 2 piętrze a nie na parterze, to miejsce odwiedzało mało widzów. Można było praktycznie cały czas stać przy barierce i oglądać przejazdy. 

I tutaj dziękuję wszystkim, którzy ze mną rozmawiali, za cierpliwość 😃, wróciłem do domu z bólem gardła 😫. Gratuluję Mateuszowi zajęcia pierwszego i drugiego miejsca w linefollowerach, a Kornelii zwycięstwa w minisumo. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się po tej samej stronie barierek, trochę mnie zmobilizowaliście do ukończenia dawno odkładanych nowych linefollowerów 😎.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.