Skocz do zawartości

[Line Follower] 3 czujniki, Atmega8, L293D


marcinek_pl

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

masa drivera ? To co tu jest to zobrazowałem w Paint-cie zaznaczyłem wszystko kolorami żeby było bardziej widoczne co do czego , ale posiadam to pcb w pliku eagla

Link do komentarza
Share on other sites

Płytka jest zaprojektowana fatalnie. Wystarczy rzucić okiem jak poprowadzone są ścieżki przy złączu programatora albo zasilanie w prawym górnym rogu. Nie wiem kto projektował tą płytkę ale możesz przekazać, że jeśli chce pomagać niech najpierw sam nauczy się porządnie jak to się robi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

no ja w ogóle nie potrafię projektować płytek więc poprosiłem tą osobę , generalnie chciał bym wiedzieć czy ta płytka będzie działać

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie jeśli w Eagle (i raczej innych edytorach) prawidłowo wykonasz schemat, to nie dasz rady popełnić błędu w połączeniach. Jest specjalna warstwa 'unrouted', gdzie masz narysowane linie - one łączą te piny, które mają być zwarte

Link do komentarza
Share on other sites

dzięki wielkie Nawyk , mam jeszcze jedno pytanie czy można sterować serwami bezpośrednio za pomocą mikro kontrolera ( np. atmegi ) , czy trzeba stosować mostek( np. L293 ) . Bo na trafiłem na schemat gdzie takiegoż mostka konstruktor nie użył więc jestem ciekaw

Link do komentarza
Share on other sites

Można sterować serwami bez mostka, o ile odpowiednio się je przerobi. Nie usuwa się wtedy elektroniki, tylko zamienia potencjometr na dwa rezystory, gdzieś na forum widziałem instrukcje jak przerobić serwo w taki sposób.

Link do komentarza
Share on other sites

Wcale nie trzeba usuwać potencjometru. W Serwach standardach wystarczy skrócić jego wał lub wyprowadzić poza obudowę, oczywiście potencjometr musi być ustawiony dokładnie w połowie. W mikroserwach jest trochę gorzej, bo wałek potencjjometru jest jednocześnie ośką na której osadzone są trybiki, trzeba albo rozwiercić ostatnią zębatkę albo zmniejszyć średnicę wałka potencjometru (papier ścierny). Zobacz na letsmakerobots, servo/microservo continous rotation - powinno dać satysfakcjonujące wyniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale Dotli nic nie napisał, że chodzi mu o przerabianie serw 😉 Może buduje np. prosty manipulator... Tak czy owak - temat wałkowany setki razy na forum, na googlach też znajdziesz mnóstwo wyników po wpisaniu np. "atmega8 serwa".

Jeśli chodzi Ci o napęd w postaci takich serw, to zapraszam do tego tematu. Początkującym jednak to rozwiązanie odradzam, przy sterowaniu mostkiem jest znacznie mniej problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie nie pytałem o przerabianiu serwo tylko zapytałem o sterowanie serwem prze mikro kontroler , ale znowu odp. udzielił na moje pytanie Nawyk masz u mnie piwo 😃 . Czyli lepiej na początek stosować mostek ułatwi mi sterowanie rozumiem . Nawyk sprawdzałem tak jak pisałeś wyżej Tools-> Errors i po sprawdzeniu wyskoczyły mi błędy na wszystkich pkt. lutowniczych , a dokładnie ,,drill size ,, czyli że za mała średnica . Czyli projekt się nadaje tak , bo wcześniej mskojon napisał że na tym projekcie są źle wyprowadzone wyjścia czy mógł byś zwrócić na to uwagę.Czy wsytarczy tylko poprawić tylko te pkt. i wytrawiać

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.