Skocz do zawartości

[Programowanie] Szybki start z WinAVR


abxyz

Pomocna odpowiedź

Korzystam z AVRDude na win7 x64, sam program dziala bezproblemowo, jedynie mam problem z sterownikami do programatora (stk500v2). Sterowniki nie sa podpisane cyfrowo i aby programator zostal wykryty w systemie poprawnie trzeba przy uruchamianiu systemu wybrać opcję aby system nie sprawdzał sterowników nie podpisanych cyfrowo. Wtedy wszystko śmiga bez problemu. Próbowałem się bawić jednym programikiem, ale i tak trzeba było uruchamiać ponownie system, a wyłączanie sprawdzania czy sterowniki są podpisane cyfrowo w "cmd" nie pomaga. Jak będę na swoim kompie (jutro wieczorem) napisze dokładniej czego próbowałem, teraz nie pamiętam nazw programów.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, kierując się instrukcją, zainstalowałem środowisko WinAVR, zaprogramowałem uC, wszystko chodzi ładnie. Chciałbym się tylko dowiedzieć jak zatrzymać program z poziomu komputera?

Wgrywam do uC program z pętla nieskończoną, sprawdzam jak zachowują się napędy, i w tym momencie chce żeby przestały działać bez odłączania zasilania.

gdzie jest jakis reset w WinAVR ?! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zeby zatrzymać program najlepiej zaprogramuj sobie jakiś guzik którym wyskoczysz z pętli. Z tego co się orientuje to w WinAVR nie ma czegoś takiego jak reset. Możesz sobie zrobić reset na guziku ale on tylko zresetuje uC (nie usunie zapisanego w nim programu) i pętla zacznie działać od początku.

Mikrokontroler przestanie działać jak odepniesz od niego zasilanie 😉

Z tego co zrozumiałem to tobie chodzi o reset w programie. Nie można czegoś takiego zrobić, bo po wgraniu programu do uC, nie korzysta on już z komputera 😉

Mam nadzieje ze pomogłem, chociaż mogę się mylić bo też jestem początkujący 😋🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,
mam taki mały problem z programatorem, mianowicie posiadam programator USBAsp, mam do niego avrdude-gui, wszystko działa.

Chciałem żeby mi programowało przez Prog. Notepad, ale gdy uruchomiłem programowanie z plikiem makefile (w załączniku) dostałem taką odpowiedź:

> "make.exe" program
avrdude -p atmega32 -P com1     -c usbasp  -D -e -F -U flash:w:MAOR_main.hex 
avrdude: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc
make.exe: *** [program] Error 1

error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc - z avrdude-gui oznaczało że program stracił połączenie z programatorem i potrzebny był reset urządzenia(ponowne połączenie)

Lecz jak rozwiązać ten problem gdy restart w prog. Notepad nie pomaga?

Kopiowałem avrdude.exe, avrdude.conf do folderu bin i niestety to samo.

Wiem że jeszcze są sterowniki do usbasp, ale na pewno są poprawne, ponieważ działa z avrdude-gui.

Czy ktoś wie jak rozwiązać problem?

Może coś źle piszę w makefile?

Oto linijka z avrdude-gui z poprawnymi ustawieniami:

"C:\Documents and Settings\Lenovo\My Documents\ELEKTRONIKA\AVR MONSTERpack\AVRdude\avr-dude + graphic interface\avrdude.exe" -p m32 -c usbasp -C "C:\Documents and Settings\Lenovo\My Documents\ELEKTRONIKA\AVR MONSTERpack\AVRdude\avr-dude + graphic interface\avrdude.conf" -P com1 -U flash:w:"C:\Documents and Settings\Lenovo\My Documents\ELEKTRONIKA\programy avr w C\Mobot\MAOR_main.hex":a -D -e -F
Link do komentarza
Share on other sites

Mam problem z zaprogramowaniem Atmega 8

Posiadam programator pod lpt1. Jestem kompletnie zielony:), to moja pierwsza próba i już bląd:( AVRdude wyrzuca error podczas weryfikacji:

Co moze byc przyczyną?

Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązany:) Zacząłem od sprawdzenia wszystkich połączeń i okazało się że nie wszystkie nóżki uC stykały na płytce stykowej:)

A mam jeszcze jedno pytanie: Dlaczego po odłączeniu programatora (STK200) od kompa program na uC przestaje się wykonywać?? Zasilanie jest osobne i cały czas jest włączone.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Robię wszystko jak w instrukcji i na komputerze z Win XP działa wszystko, lecz na laptopie z Win 98 wywala błąd przy kompilacji.

avr-gcc -c -mmcu=atmega8 -I. -gstabs -DF_CPU=1000000UL -Os -funsigned-char -funsigned-bitfields -fpack-struct -fshort-enums -Wall -Wstrict-prototypes -Wa,-adhlns=./led.lst  -std=gnu99 -MMD -MP -MF .dep/led.o.d led.c -o led.o 
led.c:5:1: warning: "F_CPU" redefined
<command-line>: warning: this is the location of the previous definition
led.c: In function '_delay_ms':
led.c:24: internal compiler error: Illegal instruction
Please submit a full bug report,
with preprocessed source if appropriate.
See <URL:http://sourceforge.net/tracker/?atid=520074&group_id=68108&func=browse> for instructions.
make.exe: *** [led.o] Error 1

Próbowałem na najnowszej wersji WinAvr i 20080610

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.