Skocz do zawartości

Sterownik oświetlenia DIY


Masterpc96

Pomocna odpowiedź

2 godziny temu, roger_z napisał:

Po to, by było bezpieczniej. 😉 Sorry, ale jak zaczynasz wprowadzać możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi w domu, to nie robisz tego via publiczny serwer.

Testuję Hivemq od 2 miesięcy - działa :)  Jeszcze nikt nie przejął kontroli nad okapem w kuchni, ani nie włamał się do kinkietu 😆 Nie sądzę aby kogoś interesował też poziom nieczystości w moim szambie 🤣 . A poważnie - można na tyle udziwnić topic by złamanie go było niemożliwe . Nie jest to rozwiązanie bez wad, przez te 2 miesiące 2 razy zdarzyło się że hivemq nie działało przez ok pół godziny , tak że nie wykluczam, że wrócę do malinki, ale do nauki, zabawy, dla początkujących, do testów i do prostych sterowników Hivemq jest idealne, no i nie trzeba od razu wydawać kasy na malinę 😋

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, JacekKWT napisał:

ale do nauki, zabawy, dla początkujących, do testów

Tak. 🙂

Ale jakiekolwiek używanie tego na poważnie odradzam.

Pamiętaj, że smart home dopiero raczkuje, więc skala ataków jest jeszcze stosunkowo niewielka.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Masterpc96 napisał:

A potem złodziej podchodzi pod zabezpieczony dom, wpisuje polecenie w hive i ma wszystko jak na tacy 😂

a skąd zna topic i polecenie ???

Panowie , wszystko tak naprawdę zależy od umiejętności programistycznych 😉

Edytowano przez JacekKWT
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, roger_z napisał:

A np. stąd, że ktoś omyłkowo za dużo wysłał na swojego githuba. 😉

Aaaaaa , na taką głupotę to malinka lepsza nie jest 😅 Wręcz przeciwnie , jeśli w domu chcesz mieć malinkę otwartą na świat to masz tak naprawdę większe prawdopodobieństwo włamania poprzez sieć do WSZYSTKICH twoich zasobów w sieci domowej, chyba że zainwestujesz w firewale, ISE i tym podobne drogie zabawki 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, JacekKWT napisał:

Aaaaaa , na taką głupotę to malinka lepsza nie jest 😅 Wręcz przeciwnie , jeśli w domu chcesz mieć malinkę otwartą na świat to masz tak naprawdę większe prawdopodobieństwo włamania poprzez sieć do WSZYSTKICH twoich zasobów w sieci domowej, chyba że zainwestujesz w firewale, ISE i tym podobne drogie zabawki 

Pominąłeś jedną bardzo ważną rzecz - nie wystawiasz malinki na świat ot tak.

Konfigurujesz VPNa.

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, JacekKWT napisał:

Nie jest to rozwiązanie bez wad, przez te 2 miesiące 2 razy zdarzyło się że hivemq nie działało przez ok pół godziny

Wręcz zaje...ste rozwiązanie do sterowania np. piekarnikiem 😉

BTW czy jesteś na 100% pewien, że hivemq nie jest (i nigdy nie będzie) przejęty przez Googla (który uwielbia zbierać dane typu o której idziesz spać) i nigdy nie będzie zhackowany?

 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, roger_z napisał:

Pominąłeś jedną bardzo ważną rzecz - nie wystawiasz malinki na świat ot tak.

Konfigurujesz VPNa.

Tak, ale wtedy wszystko staje się skomplikowane i uciążliwe - komórka musi obsługiwać VPN , musi być konfigurowane, włączone , takie rzeczy to do dostępu do poważnych spraw. Gdy ja chcę wyłączyć światło na całym piętrze naciskam TYLKO widget na ekranie mojego smakrfona i to wszystko, niezależnie czy jestem w wifi czy po LTE 😎

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, JacekKWT napisał:

Tak, ale wtedy wszystko staje się skomplikowane i uciążliwe - komórka musi obsługiwać VPN , musi być konfigurowane, włączone , takie rzeczy to do dostępu do poważnych spraw. Gdy ja chcę wyłączyć światło na całym piętrze naciskam TYLKO widget na ekranie mojego smakrfona i to wszystko, niezależnie czy jestem w wifi czy po LTE 😎

Jeśli zarządzanie elektryką w domu nie jest dla Ciebie poważną sprawą, to ok. 🙂

Mam tylko nadzieję, że nie jesteś moim sąsiadem i Twój piekarnik któregoś dnia nie spowoduje pożaru. 🙂

Edytowano przez roger_z
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, roger_z napisał:

Jeśli zarządzanie elektryką w domu nie jest dla Ciebie poważną sprawą, to ok. 🙂

MQTT jest na tyle fajne i elastyczne , że nic nie stoi na przeszkodzie by np w domu korzystać z obu rozwiązań 😎 Można np z maliny sterować wszystkim  wewnątrz wifi , a po hivemq tylko wybrane urządzenia, ale ja zajmuję się tym dopiero 3 miesiące , jeszcze wiele przede mną  😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, JacekKWT napisał:

MQTT jest na tyle fajne i elastyczne , że nic nie stoi na przeszkodzie by np w domu korzystać z obu rozwiązań 😎 Można np z maliny sterować wszystkim  wewnątrz wifi , a po hivemq tylko wybrane urządzenia, ale ja zajmuję się tym dopiero 3 miesiące , jeszcze wiele przede mną  😉

Szczerze mówiąc, to bałbym się upubliczniać nawet wyniki z sensorów wilgotności czy otwarcia okien...

Kwestia prywatności. Łatwo wtedy ocenić, czy ktoś jest w domu, czy można bezpiecznie sforsować zamek i ukraść TV pod jego nieobecność.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, roger_z napisał:

Szczerze mówiąc, to bałbym się upubliczniać nawet wyniki z sensorów wilgotności czy otwarcia okien...

Kwestia prywatności. Łatwo wtedy ocenić, czy ktoś jest w domu, czy można bezpiecznie sforsować zamek i ukraść TV pod jego nieobecność.

Jakoś Cię nie rozumiem. Jaki masz pomysł na "podsłuchanie" moich danych, nie znając mojego topica?  Facebookowy messenger działa po mqtt i jak nie shakujesz konta użytkownika, nie dostaniesz się do treści wiadomości, podobnie i tu. Zrób sobie topic typu "!@#$%^&SD82342jb$%FG@#$"  i kto go złamie? Są też inne sposoby zabezpieczeń , ale na tą chwilę nie widzę sensu ich stosowania. Ale jeśli coś wiesz - podziel się 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, roger_z napisał:

No bomba !!! 🤣 oczywiście hasło do twojego VPN jest nie do złamania?

Istotą inteligentnego domu jest by ułatwić życie, by nie musieć latać po piętrach by wyłączyć żelazko, by nie lecieć do furtki gdy pada. Jeśli procedury bezpieczeństwa mają być jak w forcie Knox , to ja już pójdę sobie do tej furtki pieszo. 🤣🤣🤣

Okej wygrałeś 🙂 Poważnie !  🙂  Jeśli mój kinkiet zacznie się dziwnie zachowywać , albo jeśli ktoś upubliczni zapełnienie szamba , obiecuję że napiszę na tym forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.