Skocz do zawartości

Czy czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Czy czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?

Internet mobilny jest w Polsce bardzo popularny – spośród 72,7% wszystkich użytkowników sieci ponad 90 procent korzysta z tej formy połączenia z siecią w telefonie. Jednak eksperci biją na alarm i prognozują, że w niedalekiej przyszłości czeka nas blackout internetu mobilnego. Co to oznacza?

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

@Szewczak1989 masz racje, wdrażanie nowych technologii bezprzewodowych budzi pewne kontrowersje. Jest wiele niewiadomych i dlatego tak długo to trwa, nikt nie odważy się wprowadzić takich technologii na szeroką skalę bez odpowiednich testów. Warto mieć więc na uwadze, że może dojść do sytuacji, w której zapotrzebowanie na internet mobilny będzie zbyt duże względem możliwości aktualnych sieci. Wtedy spotka nas tytułowy "koniec internetu mobilnego" (przynajmniej tymczasowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze do niedawna korzystałem z pakietu 10 zł za 20gb u jednego z operatorów wirtualnych co w niemczech czy austri za taką cene jest nie do pomyślenia. Aktualnie max co znalazłem to 50 gb za 30 zł. I co ciekawe internet daje radę nawet jako domowy. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dlaczego wzbudzać panikę pisząc o zaniku (blackout = zaciemnienie?) Internetu mobilnego ? Po pierwsze przy obecnej technologii naturalnie cena przesyłanych danych powinna wzrosnąć w miarę przybywania chętnych do ograniczonego zasobu i to powinno mitygować zapotrzebowanie oraz dać impuls rozwoju alternatywnych technologii w ramach istniejących norm. Tej możliwości nie rozważono w artykule. Po drugie, niektóre media donosiły niedawno o rozpoczętym w Polsce lobbingu wielkich firm (USA/Chiny) za rozluźnieniem norm emisji elektromagnetycznych w celu wprowadzenia sieci 5G. Mielibyśmy być "pierwsi w Europie". No nie wiem, czy to powód do beztroskiej radości.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Mihao napisał:

u jednego z operatorów wirtualnych co w niemczech czy austri za taką cene jest nie do pomyślenia.

Kwestia bezpieczeństwa internetu bezprzewodowego myślę, że jest warta zastanowienia. Może trochę nie na temat ale podobne... mam kupla za zachodnią granicą i tam płatności zbliżeniowe, a tym bardziej mobilne nie są tak popularne, jakby były celowo hamowane.

Może faktycznie rozwój internetu bezprzewodowego jest w Polsce trochę rozluźniony patrząc, że istnieją jakieś normy, które powinny coś ograniczać. Żeby nie okazało się, że boimy się elektrowni jądrowej z Żarnowcu... a tu nieświadomie będziemy żyć obok czegoś co jest realnie niebezpieczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiste jest, że operatorzy komórkowi zawsze będą narzekać na przepisy, domagać się ich zniesienia i twierdzić, że to wszystko przez głupie prawo. W końcu to jest dla nich najtańsza opcja. Modernizacja infrastruktury kosztuje, współpraca z innymi operatorami (w tym kablowymi), żeby lepiej wykorzystać infrastrukturę, jest wbrew ich monopolistycznym zapędom, bo pomaga także ich konkurencji. Najtańszy jest lobbing, szczególnie jak można postraszyć.

Tymczasem za każdym razem kiedy jestem w Polsce, mój telefon, który normalnie wytrzymuje ponad tydzień bez ładowania, rozładowuje się w ciągu kilku godzin — tyle energii wymaga komunikacja ze starożytnymi wieżami. Szkoda słów.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, kpharck napisał:

Po pierwsze przy obecnej technologii naturalnie cena przesyłanych danych powinna wzrosnąć w miarę przybywania chętnych do ograniczonego zasobu i to powinno mitygować zapotrzebowanie oraz dać impuls rozwoju alternatywnych technologii w ramach istniejących norm.

@kpharck witam na forum 🙂 Masz rację, w takim przypadku ceny powinny rosnąć, ale chyba łatwo przewidzieć jaka będzie reakcja użytkowników. W Polsce ceny internetu mobilnego są bardzo niskie, więc nawet wyrównanie stawek z innymi krajami wywołałoby już "oburzenie".

35 minut temu, deshipu napisał:

Tymczasem za każdym razem kiedy jestem w Polsce, mój telefon, który normalnie wytrzymuje ponad tydzień bez ładowania, rozładowuje się w ciągu kilku godzin — tyle energii wymaga komunikacja ze starożytnymi wieżami.

@deshipu nigdy nie interesowałem się tym tematem, ale czy faktycznie od technologii wykonania stacji bazowych aż tak bardzo zależy poziom zużycia baterii w telefonie? Zrozumiałbym jakieś 10-20% różnicy, ale pisanie o tydzień vs. kilka godzin na jednym ładowaniu brzmi dość podejrzanie. Korzystasz w Polsce z "zagranicznej" karty SIM? Może zwyczajnie to problem z roamingiem i telefon ciągle przełącza się między operatorami co powoduje takie problemy?

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Treker napisał:

@deshipu nigdy nie interesowałem się tym tematem, ale czy faktycznie od technologii wykonania stacji bazowych aż tak bardzo zależy poziom zużycia baterii w telefonie? Zrozumiałbym jakieś 10-20% różnicy, ale pisanie o tydzień vs. kilka godzin na jednym ładowaniu brzmi dość podejrzanie. Korzystasz w Polsce z "zagranicznej" karty SIM? Może zwyczajnie to problem z roamingiem i telefon ciągle przełącza się między operatorami co powoduje takie problemy?

Korzystam z polskiej karty (i płacę regularnie "kary" za "nieuczciwe" korzystanie z polskiej karty za granicą), bo nadal chcę mieć stary numer. Różnice są duże kiedy jesteś w zasięgu kilku wież używających starszych protokołów (tak naprawdę nie wiem dokładnie od czego to zależy, być może ktoś kto się na tym zna może mnie poprawić), bo wtedy praktycznie bez przerwy przełączasz się pomiędzy nimi, a to jest najbardziej energio-żerne. Nowsze rozwiązania mają to zrobione nieco lepiej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Treker napisał:

witam na forum 🙂 Masz rację, w takim przypadku ceny powinny rosnąć, ale chyba łatwo przewidzieć jaka będzie reakcja użytkowników. W Polsce ceny internetu mobilnego są bardzo niskie, więc nawet wyrównanie stawek z innymi krajami wywołałoby już "oburzenie".

Wg mnie wyrównanie stawek jest nierealne bo ceny musiały by skoczyń kilku krotnie jak nie więcej. Jest dobrze i tanio i co naważniejsze nowocześnie względem innych krajów.  

25 minut temu, Treker napisał:

nigdy nie interesowałem się tym tematem, ale czy faktycznie od technologii wykonania stacji bazowych aż tak bardzo zależy poziom zużycia baterii w telefonie? Zrozumiałbym jakieś 10-20% różnicy, ale pisanie o tydzień vs. kilka godzin na jednym ładowaniu brzmi dość podejrzanie. Korzystasz w Polsce z "zagranicznej" karty SIM? Może zwyczajnie to problem z roamingiem i telefon ciągle przełącza się między operatorami co powoduje takie problemy?

Jeżeli wchodzi w tryb 3G które np w niektórych krajach są do wygaszenia to jest to realne. Drugi problem to brak zasięgu i telefon notorycznie szuka zasięgu i pasa - mam tak u siebie w domu bo przenosiłęm numer do mvno (wirtualni) i nie ogarnąłem że ma nadajniki plusa a obok mnie praktczynie ich nie ma i telefon bardzo ma drenowaną baterie i tylko czekam aż przeniosę sobie z powrotem do fioletowego operatora gdzie mam bts nie daleko.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może można by pójść w kierunku hotspotów na podobnej zasadzie jak działa "darmowe orange wifi". Zwłaszcza w miastach, gdzie użytkowników jest najwięcej, wszędzie domowe routery mogłyby rozgłaszać drugą sieć WiFi. Ruch z niej byłby kierowany jakimś VPNem do najbliższego węzła. Autoryzacja mogłaby polegać na tej samej zasadzie co obecnie logowanie do BTS, czyli kartą SIM. Do tego WiFi roaming żeby dało się tego wygodniej używać. Gdyby ruch przez te hotspoty zużywałby pakiet powiedzmy 2x wolniej to myślę że wiele ludzi zaczęłoby z tego korzystać, odciążając tym samym BTSy i swoje baterie (WiFi to znacznie mniejsze moce niż 3G czy 4G).

1 godzinę temu, deshipu napisał:

Modernizacja infrastruktury kosztuje

Ekonomia to sztuka maksymalizowania zaspokojonych potrzeb przy ograniczonych środkach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Harnas napisał:

Może można by pójść w kierunku hotspotów na podobnej zasadzie jak działa "darmowe orange wifi". 

Otóż to, jeszcze operator mógłby dodać "drugą linię" dedykowaną pod obsługę takiego rozwiązania żeby użytkownik nie tracił nic z swojego pasma. Samo wifi też musiało by przejść pewną modernizację żeby umożliwić sprawne przełączanie między takimi improwizowanymi "stacjami bazowymi", bo o ile wiem nie jest to mocna strona wifi. Choć tutaj dość szybko moglibyśmy zapychać dostępne kanały wifi, i problem niejako zaczyna od nowa.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Harnas napisał:

Ekonomia to sztuka maksymalizowania zaspokojonych potrzeb przy ograniczonych środkach.

Szkoda, że potrzeby długofalowe, takie jak ochrona środowiska, ograniczanie ryzyka zachorowań, planowanie przestrzenne czy też nawet wygoda użytkowników są zaspokajane mniej chętnie, niż krótkowzroczna potrzeba zarabiania jak największej ilości pieniędzy w jak najkrótszym czasie.

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, deshipu napisał:

Szkoda, że potrzeby długofalowe, takie jak ochrona środowiska, ograniczanie ryzyka zachorowań, planowanie przestrzenne czy też nawet wygoda użytkowników są zaspokajane mniej chętnie, niż krótkowzroczna potrzeba zarabiania jak największej ilości pieniędzy w jak najkrótszym czasie.

Że co? Produkowanie nowych BTS degraduje środowisko, zużywa energie a i tak za pare lat taki BTS będzie przestarzały. Do tego im mniej BTS tym mniej zeszpecony krajobraz. Więc może poza chorobami, co nie jest jednoznaczne, wychodzi że operatorzy dbają o to co określiłeś "potrzebami długofalowymi". Wygoda czy też jakość prawie zawsze jest ściśle powiązana z ceną. Więc jeśli ludziom pasuje taka jakość/cena i nie uciekają do konkurencji to jest dobrze. Można nawet podciągnąć mniejszą jakość usług o dbanie o zdrowie - im mniejsza wygoda tym mniej klientów - tym mniej promieniowania EM.

Cytat

operator mógłby dodać "drugą linię"

W Orange (Netia chyba też tak ma) tak właśnie jest. Fizycznie leci jednym "kablem" ale nie zalicza się do pasma głównego użytkownika.

Cytat

Samo wifi też musiało by przejść pewną modernizację żeby umożliwić sprawne przełączanie między takimi improwizowanymi "stacjami bazowymi"

Istnieje już takie coś - WiFi Roaming. Poza uczelnianym Eduroamem chyba nigdzie nie widziałem go w praktyce.

Edytowano przez Harnas
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Harnas napisał:

Istnieje już takie coś - WiFi Roaming. Poza uczelnianym Eduroamem chyba nigdzie nie widziałem go w praktyce.

Jest wifi calling I inne takie. Ja nie jestem tylko pewien czy standart wifi przewiduje odpowiednio szybkie przełączenie między stacjami 'bazowymi'. W sensie jedziesz 60 km/h i czy telefon (czy czego akurat używasz) nadąży z przełączaniem między routerami tak żeby utrzymać stałe połączenie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.