Skocz do zawartości
sergiuszf

Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3d z butelek pet

Treker

Aktualizacja (2020): Temat budzi kontrowersje? Pamiętaj o polityce przyjaznego forum »

Wiadomość dodana przez Treker

Pomocna odpowiedź

Obserwuje temat od dłuższego czasu i widzę że pomysły jak najbardziej ma potencjał. Podobnie jak koledzy wyżej był bym zainteresowany kupnem schematów do urządzenia. W całym projekcie najbardziej mnie intryguje kształt bloku grzejnego (o ile dobrze nazywam ten element) do którego wchodzi pasek z butelki a wychodzi okrągły filament. O ile dobrze zrozumiałem cały projekt element ten powinien być z jakiegoś metalu lub stopu ponieważ element ten jest podgrzewany przez grzałkę. Ciekawi mnie kształt i sposób wykonania owego elementu. 

Można kupić całą dokumentację na wykonanie tej maszynki do domowej produkcji filamentu. Cena - 50 zł

Dokumentacja zawiera: caly projekt mecheniczny - pliki do wycinania laserowego eszystkich czesci ze sklejki albo z pleksi grub.= 6mm, pliki .STL do wydruku niektorych cześci na drukarce 3D, schematy elektryczne, plytki drukowane, instrukcje montazu, specifikacje cześci kupowanych.

Co do ekstrudera o którego Pan pyta, to wykonany z aluminium. W zalaczniku podaje rysunek samego ekstrudera. Ale do ekstrudera jeszcze wykonywabo dyszę z mosiądzu, ciepłoizolacja z pianki wysokotemperaturowej (do 500 stopni C), obudowa tej iZolacji cieplnej z folii aluminiowej, i podstawa ekstrudera z mostkami termicznymi.

FIL-ekstruder.PDF ekstruder-Pol.PDF

Dwa lata temu zbudowałem maszynę do filamentu i niestety ale poniosłem porażkę.Grzałka przepaliła po kilkudziesięciu minutach  a stanowiła najdroższy element(150zł). Mam pytanie jaką grzałkę zastosowałeś.Regulator widzę zastosowałeś standardowy.

(edytowany)

Ja wykorzystuje ekstruder swojej konstrukcji, nic kupowanego. wszystko robiono u nas na warsztacie. Natomiast sama grzelke stosuje najzwyklejsza standardowa 12V 40 watt do drukarki 3D. I kosztuje dislownie grosze.

A co to za grzalka za 150 zl ???

W zalaczniku wysylam jeszcze rysunek dyszy.

soplo.PDF

Edytowano przez sergiuszf

Taka grzałka to wygląda tak986492872_grzaka.thumb.jpg.b1bc56a651efa111eed1e4315590e451.jpg

Maszyna składa się głowicy na której umieszczona jest grzałka ,otworu w głowicy na sondę do pomiaru temperatury,śruby z otworem ∅1,7mm.Głowica nakręcona jest na rurę 1/2 cala(tak mi się wydaje ( dawno się z  maszyną nie widziałem). Właściwie to są dwa kawałki rury połączone ze sobą kołnierzami z przekładką z drewna bukowego.Rury są na wspólnej osi.W krążku z drewna wywiercony jest otwór. Druga rurka ma wyfrezowany otwór przez który podawany jest granulat.Ta druga rurka przechodzi przez doniczkę z tworzywa do której wsypuje się granulat.W rurach umieszczone jest wiertło świdrowe długie,które ma odcięte prowadzenie(ten dziubek).wiertło połączone jest przez sprzęg z silnikiem prądu stałego 12v od wycieraczek. Oczywiście regulator temperatury zasilacz od kompa ,regulator obrotów.Wiertło obraca się w lewo co zapewnia przesuwanie granulatu do głowicy.Oczywiście konstrukcja jest mocno niedopracowana ale największym problemem jest grzałka.Wydaje się,że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku żarówek halogenowych co spowoduje,że średnica głowicy będzie ok 10cm ale problem trwałości grzałki będzie raz na zawsze rozwiązany.Trwałość lamp jest dosyć duża i jest liczona w tysiącach godzin a przecież te lampy będą się ledwie świecić więc świecić będą jakieś 10k godzin.

(edytowany)

Okazuje sie ze chodzi Panu o maszynke do produkowania dilamentu z granularu. Niestety w tym temacie niczymnie moge Panu pomoc, ponieważ te maszymki ktore ja robie pracuja na całkiem innej zasadzie.

Ja kiedys zapoznawalem sie z tym tematem, to zrobienie takiej maszynki jaką Pan planuje i żeby filament był w miare dobrej jakości, to nie do wykonania w warunkach domowych. W teorii to wyglada niby bardzo prosto, niby nic trudnego. Na tomiast w praktyce żeby zrobić maszynke produkującą filament z granulatu, to jest bardzo skomplikowana sprawa. Dlatego nie podjęłem próby wykonania czegoś takiego.

Naprawde życze Panu udanych wyników, ale moim zdaniem straci Pan sporo czasu i pieniędzy i nie zrobi Pan maszymki żeby można było produkować filament nawet przeciętnej jakości.

Edytowano przez sergiuszf

Dziękuję za udostępnienie rysunku dyszy.Mam pytanie ten kąt 25° to jest kąt graniczny.Czy kąt 30° to będzie za duży.Pytam dlatego bo mam frez 30°.

Tak, moze być 30 stopni, tutaj nie wymagana dokładność.

Ale chciałbym powiedzieć że dla Pana technologii ekstrudowania z granulatu ta dysza nie nadaje się.  Ona przewznaczona tylko i wyłacznie dla kształtowania prętu filamentu z paska plastika z okresloną szerokością i grubością.

• Lubię! 1