Skocz do zawartości

Jak obliczyć dopuszczalną wagę silniczków?


BainThru

Pomocna odpowiedź

Mam plan zbudowania prostego robota na raspberry pi 3 który będzie reagował na dźwięk i jechał w jego stronę , samego rpi już mam (stąd wybór) i pozostaje kwestia wyboru silniczków i tu mam problem, ponieważ nie wiem jak obliczyć masę jaką udźwigną dane silniczki więc bym był wdzięczny jak by ktoś mi przedstawił taki wzór

Edytowano przez BainThru
Link do komentarza
Share on other sites

@BainThru, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

4 godziny temu, BainThru napisał:

pozostaje kwestia wyboru silniczków i tu mam problem, ponieważ nie wiem jak obliczyć masę jaką udźwigną dane silniczki więc bym był wdzięczny jak by ktoś mi przedstawił taki wzór

To może uściślijmy czego dokładnie szukasz. W temacie pytasz o masę silników, a w treści o ich moment obrotowy 😉 Zakładam, że chodzi jednak o to drugie. Pytanie jest tak ogólne, że nie wiem właściwie jakiej odpowiedzi dokładnie oczekujesz. Każdy sensowny silnik ma podany w dokumentacji moment obrotowy (najczęściej w Nm lub kg*cm), co pozwoli Ci oszacować działanie silnika z założonym kołem o konkretnej średnicy. Opisz jednak dokładnie co to za projekt, to ma być jakiś konkretny robot czy chcesz zbudować jakąkolwiek platformę? Masz jakieś plany co do rozmiarów całej konstrukcji i masy robota? Jaki masz budżet na napęd? Pytam, bo może zwyczajnie nie ma sensu wykonywać obliczeń, bo wystarczą praktycznie dowolne popularne silniki do tego typu konstrukcji 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To taki projekt do rozpoczęcia przygody w robotyce, robot ma reagować na dźwięk np na gwizdnięcie i przyjechać w stronę źródła dźwięku z tego co mi się wydaje to będę potrzebował 4 mikrofonów do określania kierunku źródła dźwięku i 4 sensorów sonicznych(o ile dobrze to nazwałem) aby nie rozbić się o ścianę no i do tego pewnie jakiś sterownik(albo kilka bo w tym temacie jestem zielony i sam nie wiem), jeżeli chodzi o podstawę to nie mam jakichś konkretów. Rzecz w tym żeby silniczki które planuje kupić to udźwignęły 

Tutaj link do silniczków o których mowa: https://abc-rc.pl/product-pol-6292-Zestaw-napedowy-TT-D65-silnik-DC-6V-z-kolem-65mm-z-przekladnia-1-48.html

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki, które podałeś poradzą sobie z robotem, na pokładzie którego znajdą się 4 mikrofony, czujniki odległości, zasilanie, Rpi i cała drobnica, która jest potrzebna aby to działało. 

Bardziej ciekawy temat to wykrycie z której strony robota znajduje się źródło dźwięku. Masz jakiś plan? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Póki co samą idee, wydaje mi się że jeżeli by postawić po mikrofonie na każdej ze stron to każdy z nich by inaczej odbierał dźwięk, np jak gwizdnę po jego lewej strone to lewy mikrofon odbierze to najgłośniej, tylni i przedni tak samo, a ten po prawo najciszej z nich, martwię się jedynie o to czy jakość tych mikrofonów nie zrujnuje moich planów. 

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli planujesz porównywać poziom natężenia dźwięku odebrany przez cztery czujniki oddalone od siebie o jakieś 20 cm. Myślę, że może być trudno znaleźć tak czułe czujniki. Tak na szybko znalazłem coś takiego: https://botland.com.pl/pl/czujniki-dzwieku/10832-dfrobot-gravity-analogowy-miernik-poziomu-dzwieku.html . Nie sprawdzałem ich w praktyce, ale wątpię czy odebrany poziom natężenia będzie się różnił na tyle, aby określić położenie źródła. Może ktoś realizował podobny projekt? Chętnie zapoznam się z wnioskami.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Z chęcią będe mógł inforować o postępach. Też właśnie mam wątpliwości czy przez to że są za blisko nie będzie problemu, przy niższych tonach może jeszcze zadziałą ale jak będą wysokie tonacjje "earrape'y" to wtedy może być tak że z każdej strony będzie ten sam wynik. Dziękuję za link, zaskakuje mnie jak tutejsze community jest miłe, aż chce sie zadawać pytania

 

Edit: Chyba żeby jakoś wytłumić dźwięki z okoła np na taki mikrofon nałożyć jakąs izolacje w postaci piankowego stożka czy coś w tym stylu, tak aby wyłapywał tylko pod kątem np 80 stopni

Edytowano przez BainThru
Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym na to przeznaczyć większy budżet ale przez moją nikłą wiedze z elektroniki wolę zacząć od najtańszego rozwiązania bo boję się że coś popsuję, ale mimo wszystko informacja o istnienu takich silniczków "POLOLU" na pewno się przyda w przyszłych projektach

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, BainThru napisał:

lewy mikrofon odbierze to najgłośniej, tylni i przedni tak samo, a ten po prawo najciszej z nich

Nie wiem, czy to tak dobrze zadziała... różnice będą chyba za małe, do tego dojdą dźwięki odbite (o szumach tła nie wspominam).

Natomiast RPi (szczególnie dość wypasiony model jaki chcesz zastosować) ma wystarczająco wielką moc obliczeniową, aby poradzić sobie z porównaniem faz sygnałów z klilku mikrofonów (cztery to już przerost formy nad treścią, żadne znane mi zwierzę nie ma czterech uszu a jakoś sobie dają radę) 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@BainThru podałem linka do gotowej płytki, ale przecież nie musisz jej używać w swoim robocie - możesz za to "podpatrzeć", jak takie rozwiązanie zostało zrobione. Na stronie ReSpeaker-a znajdziesz nawet opis gotowej biblioteki, która pozwala na lokalizację źródła dźwięku.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.