Skocz do zawartości
technik33

Zapis danych na komputerze przez WiFi ESP8266

Pomocna odpowiedź

Drodzy forumowicze,

Dopiero co wkroczyłem w tematykę elektroniki i programowania i potrzebuję wsparcia. 

Posiadam układ zbudowany z modułu Node MCU V3+ESP8266 oraz akcelerometru MPU6050 GY-521. Komunikacja odbywa się poprzez I2C.

Układ ten ma służyć do pomiaru przyspieszenia oraz pokonanego dystansu obiektu poruszającego się po lini prostej (np windy). 

Chciałbym aby dane z czujnika zapisywane były na komputerze w tej samej sieci WiFi, w pliku tekstowym. Docelowo chciałbym z nich zrobić wykres. 

Czytałem o programie TelemetryViewer ale on rysuje wykres na podstawie danych z portu szeregowego COM. 

Czy jest jakiś inny sposób abym zapisał te dane na komputerze bez łączenia przewodem płytki Node MCU z komputerem? 

Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.  🙂

Zadanie nie jest skomplikowane, ale czasochłonne. Zasadniczo należałoby wysłać dane z ESP8266 protokołem sieciowym TCP lub UDP do komputera. Jeśli wgrasz do NodeMCU firmware z obsługą języka skryptowego LUA, to całość ograniczy się do kilku linijek kodu. Na komputerze trzeba będzie stworzyć w jakimkolwiek języku skrypt/aplikację, która będzie nasłuchiwać na wybranym porcie i zapisywać dane do pliku. W takiej konfiguracji najlepiej na routerze zarezerwować adres IP dla tej maszyny. Podejrzewam, że najszybciej można byłoby to zrobić w Pythonie, aczkolwiek nie mam w tym języku żadnego doświadczenia.

• Lubię! 1