Skocz do zawartości
mixxer2

Sterownik NPN NC podłączenie do przekaźnika.

Pomocna odpowiedź

Witam,
od jakiegoś czasu mam piec na ekogroszek i przeładowanie zasobnika z węglem powodowało zerwanie klinów w ślimacznicy podającej. Dlatego postanowiłem zamontować tam czujnik który po zapełnieniu  zasobnika będzie przerywał prace ślimacznicy. W tym zakupiłem czujnik NPN NC i przekaźnik wszystko podpięte pod 12 V jak na schemacie. Jednak nie jestem elektrykiem i nie wiem czy to będzie funkcjonować. Schemat załączam w zdjęciu. Zastanawiają mnie różne natężenia prądu podawane na przekaźnik. Czujnik podaje 300mA, zasilacz 3A. Czy tak może być czy może wstawić jakiś rezystor i czy podany schemat ma wgl szanse zadziałać ?

sterownik.jpg

Pokaż czujnik. Czy nie potrzebuje kalibracji/sterowania?

Spokojnie - zasilacz może dać 3A ale nie musi - prąd jest zależny od obciążenia. To jest tak jakbyś potrafił podnieść 50 kilo cementu - ale przecież ziarnko groszku też podniesiesz.

Zresztą czujnik potrafi podać 300 mA, a przekaźnik pobiera dziesięć razy mniej.

Żadne rezystory nie są potrzebne, moim zdaniem powinno zadziałać (zaznaczam: moim zdaniem, nie mam takiego pieca więc autorytatywnie się nie chcę wypowiadać).

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Tak, układ jak na schemacie będzie działać - to katalogowe połączenie przekaźnika z wyjściem NPN. Wydajność prądowa zasilacza musi być większa niż zapotrzebowanie źródeł i tutaj jest to spełnione, a o ile większa to już w zasadzie nie ma znaczenia. Przecież akumulator samochodowy 12V o wydajności (chwilowej) 400A też by się nadał. Przykład z grochem jest jak najbardziej na miejscu, choć nie jestem pewien czy z kolei każdy podniesie ten worek... Zasilacz 12V/3A to już kawał sprzętu, wystarczyłaby jakiś taniocha, np. malutki, wtykany do gniazdka 12V/0.2A, no ale jeśli masz coś większego to podłączaj i powodzenia. Z punktu widzenia pieca musisz użyć zacisków 26/27 jak pokazuje instrukcja instalatora. Jeśli można między nie wstawić zestyk, to OK. Najlepiej, gdybyś pokazał tę stronę instrukcji.Wtedy nie byłoby wątpliwości.

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Czujnik NPN to można znacznie prościej bez tego przekaźnika można podpiąć.

Wszystko juz podłączone i działa 😉

Za pomoc wszystkim dziękuję 🙂

Myślę ze temat mozna juz zamknąć. 

Pozdrawiam.