Skocz do zawartości

Uszkodzony amperomierz?


TomekBartosz

Pomocna odpowiedź

Hej wykonuje kurs FORBOT elektronika podstawy cześć 3 (prawa Ohma)

wykonuje na plytce elektrycznej układ pokazany w pierwszym ćwiczeniu (bateria 9V, rezystor 10kOhm)

chciałem zmierzyć natężenie (A) wgłd. podłączając wszystko jak w schemacie. I tutaj miernik pokazuje mi jakieś głupoty:

Na zakresie 20mA pokazuje mi 1 (bez przecinków itp po prostu jeden) a wdłg kursu powinien pokazać 0,9mA

na zakresie 2000mikro (jedno ustawienie wyżej) pokazuje mi 999/998 

 

Wybaczcie może to glupie pytanie ale jestem totalnie zielony a chciałem sie nauczyć, pozdrawiam. Miernik mam dokładnie taki sam jak pokazany w kursach

Dodam że zmierzyłem opor rezystora i zgadza sie wartość z tą opisaną kreskami (10kOhm) i bateria posiada 9,7V (dostarczona razem z zestawem do kursu)

CZy muszę kupić nowy miernik czy może wykonuje jakiś błąd związany z pomiarem ?  

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A co się stanie, jeśli czerwony kabelek (+) z baterii podłączysz tam gdzie powinien być podłączony (tzn. do dziurki oznaczonej "+")? Bo na razie jeden koniec rezystora wisi w powietrzu...

Link do komentarza
Share on other sites

Może spróbuj połączyć multimetr tak jak na rysunkach z kursu. Jedną sondę przytknij do nóżki rezystora, drugą do rozizolowanej części kabelka baterii. Sondy miernika mogą słabo dotykać blaszek w płytce stykowej w sposób jaki jest na zdjęciu.

Link do komentarza
Share on other sites

Pisałeś, że miernik wskazuje "1", a na Twoim zdjęciu jest 10,2 mA, więc opis problemu nie zgadza się ze zdjęciem. Która wersja jest "prawdziwsza"?

Link do komentarza
Share on other sites

200mikro = 1 .

2000mikro = 998

20mili = 15,6 (wiem że inna wartość jak poprzednio ...)

200mili = 54,9 

Na multimetrze przestawiam zakresy w momencie kiedy NIE dokonuje pomiaru. Wartosc na zakresie 20m się zmieniła mimo tego że układ został taki sam i rezystor jest ten sam. Dodatkowo każdy zakres pokazuje jakieś wartości z tyłka. Dlatego obawiam popsuty multimetr. Dodam że volty i ohmy mierzy dobrze. 

Dzięki za odpowiedzi wszystkim 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Te mierniki w zestawach są najtańsze i najprostsze.  Mój pierwszy tani miernik też był popsuty.  Ceny porządnych mierników zaczynają się od 100zł w górę.

Rezystancję można policzyć gdy znamy napięcie i prąd dzięki prawu Ohma😏

Link do komentarza
Share on other sites

@TomekBartosz chyba faktycznie Twój miernik jest uszkodzony (i to dość specyficznie). Nie pamiętam, aby ktokolwiek miał jeszcze u nas taki problem z tym miernikiem. Zgłoś reklamację w Botlandzie (napisz na adres: reklamacje@botland.com.pl) na pewno pomogą i szybko go wymienią 🙂

Proste mierniki są bardzo dobre na początek. Nie są przeładowane zbędnymi funkcjami i są proste w obsłudze. W ostateczności lepiej uszkodzić już taki miernik, niż coś sporo droższego. Ja cenię sobie ogólnie prostotę tego miernika i sam jeszcze często po niego sięgam. Zwyczajnie trafił się tutaj uszkodzony egzemplarz, nie zrzucałbym winy ogólnie na ten model multimetru.

1 godzinę temu, kayhoo napisał:

Mój mierzy też wszystko oprócz pomiarów związanych z amperażem

@kayhoo jeśli Twój miernik nie radzi sobie z pomiarem prądu to znaczy, że masz przepalony bezpiecznik. Możesz dokupić odpowiedni element za kilka groszy i go wymienić (bez lutowania). Bezpieczniki tego typu dostaniesz w praktycznie każdym sklepie z elementami elektronicznymi (poszukaj lokalnie, jeśli nie chcesz zamawiać z internetu).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.