Skocz do zawartości

Druk3D.TECHTUTOR.pl


Pomocna odpowiedź

Do naszego katalogu dołączyła kolejna firma. Zapraszam do zapoznania się z jej ofertą!

logo druk3d.jpg

Kilka słów o drukowaniu 3D z TPU

Mając na myśli druk 3D w technologii FDM/FFF z reguły to co spodziewamy się zobaczyć na stole roboczym to klasyczny, twardy wydruk. Jesteśmy przyzwyczajeni do PLA, ABSu czy PET-u. Czasem może się okazać, że twardy materiał to za mało i potrzebujemy czegoś zupełnie innego do naszego projektu… np. materiału elastycznego jakim jest TPU.

Różne zastosowania

Filamenty elastyczne, takie jak TPU(termoplastyczny poliuretan) z pewnością są mniej popularne niż polilaktyd czy ABS. Mimo to istnieje szereg aplikacji, w których wykorzystanie materiału “gumopodobnego” ma sens. Pokażemy kilka możliwości ale rozpoczniemy od najprostszych zastosowań - domowych.

Elementy maskownic

Jednym z prozaicznych problemów w przypadku maskownic lamp wiszących jest uszkodzenie gumowego elementu, który utrzymuje maskownicę w miejscu. Guma z biegiem czasu po prostu parcieje i zdarza się, że nawet jedna próba poprawienia takiej maskownicy kończy się uszkodzeniem. W tym przypadku z pomocą przyszedł druk 3D z TPU. Modelowanie “uszczelki” zajęło ok. 20 sekund 🙂 a czas wydruku 6-8 minut.

TPU_01.jpg TPU_02.jpg TPU_03.jpg

Prototypy do modeli RC

W przypadku modeli zdalnie sterowanych, elementy wydrukowane z elastycznego TPU mogą pełnić nie tylko funkcje prototypowe (prototypy elementów mocujących itp.) ale także ochronne takiej jak zderzaki czy osłony. Z uwagi na to, że materiał gumopodobny idealnie sprawdza się do wykonywania prototypów opon, dlatego też wiele osób podejmuje się dokonywania usprawnień w tej kwestii.

TPU_04.jpg

Elementy użytkowe

Innym przykładem wykorzystania filamentu elastycznego mogą być paski zegarków, smartwatch’ów, pulsometrów czy obudowy na smartfony lub kamery sportowe. Nic nie stoi na przeszkodzie aby znając podstawy modelowania, posiadając drukarkę 3D i TPU wyprodukować sobie personalizowaną opaskę do popularnego smartbanda od Xiaomi (lub dodrukować sobie extra szlufkę, która zniweluje ryzyko odpięcia). 

Jak drukować?

W pierwszej kolejności musimy poznać swoje ograniczenia. Co to oznacza? Materiał elastyczny podczas wprowadzania do dyszy będzie się uginał - oznacza to, że jest bardzo podatny. Warto zaznaczyć, że żyłkę filamentu TPU można rozciągnąć do kilkuset procent nominalnej długości. A zatem jeżeli filament będzie zbyt szybko wprowadzany do głowicy może dojść nawet do tego, że owinie się wokół radełka, blokując ruch silnika - znam to z autopsji.

Inny problem to typ ekstrudera. Generalnie zaleca się wykorzystanie ekstrudera bezpośredniego podczas druku z TPU. W przypadku gdy drukarka zaopatrzona jest w ekstruder Bowdena (silnik oddalony o kilkadziesiąt centymetrów od głowicy) to drukowanie z elastycznego filamentu może być mocno utrudnione. Dlaczego? Ponieważ podatne TPU może blokować się w rurce teflonowej prowadzącej od radełka na wałku silnika do głowicy. Warto wtedy poeksperymentować z niską prędkością wydruku na poziomie 10-15 mm/s. W przypadku gdy dysponujemy ekstruderem bezpośrednim możemy drukować z prędkością 30-40 mm/s.

Warto również pamiętać, aby długość retrakcji podczas drukowania była zmniejszona (lub nawet zerowa - proponuję poeksperymentować) bo w innym wypadku materiał może nie być poprawnie ekstrudowany.

TPU, TPU nie równe

Należy zaznaczyć, że TPU charakteryzuje dodatkowa skala jaką jest skala twardości. Na rynku dostępne są filamenty o różnej twardości począwszy od 20D do 40D w skali Shore’a - szeroką gamę materiałów znajdziesz tutaj. Im mniejsza wartość na skali tym materiał jest bardziej elastyczny (może też sprawić większe problemy podczas druku oraz wymusić konieczność zastosowania mniejszych prędkości).

Niestety TPU jest materiałem dość drogim i może kosztować powyżej 150 zł za kilogram… ale nic nie stoi na przeszkodzie aby nabyć szpule małe - 200 gramowe - już za ok. 40 zł. Jeżeli chcesz spróbować z filamentem gumopodobnym, to może być to właśnie opcja dla Ciebie.

TPU_5.jpg

Pamiętaj o ogólnych zaleceniach

Podsumujmy podstawowe zalecenia podczas druku z TPU. O niektórych już pisałem, ale w tym akapicie dodam szereg kolejnych - bardziej szczegółowych. Jeżeli chcesz poznać porady dotyczące druku 3d z innych materiałów, to zajrzyj tutaj.

  • Drukuj na niskiej prędkości - w zależności od typu ekstrudera w Twojej drukarce, prędkość druku będzie zawierała się w widełkach od 10 do 40 mm/s
  • Ogranicz długość i prędkość retrakcji - elastyczny filament nie lubi szybkich ruchów
  • Ustaw temperaturę dyszy na ok. 220 stopni Celsjusza a stołu na ok. 70 stopni Celsjusza (nie zwalnia Cię to jednak od przeczytania specyfikacji i zaleceń producenta danego filamentu TPU :)).
  • Jeżeli chcesz, aby wydrukowany obiekt był bardziej elastyczny - zmniejsz wypełnienie.
  • Zadbaj o większą ilość obrysów oraz większą ilość dolnych i górnych warstw.
  • Ograniczaj ilość mostów - TPU robi brzydkie mosty
  • Staraj się ograniczyć podpory, ponieważ ciężko się je usuwa
  • Jeżeli będziesz miał problem z usunięciem wydruku z obszaru roboczego, to podgrzej stół na chwilę do ok. 90-100 stopni w celu łatwiejszego zdjęcia modelu.

Wpis dostarczony przez sklep: https://druk3d.techtutor.pl/

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.