Skocz do zawartości
radex324

Arduino Nano zmniejszenie poboru prądu i inne problemy

Pomocna odpowiedź

Napisano (edytowany)

Witam, stworzyłem urządzenie które steruje przekaźnikami 12V poprzez PC817C i posiada 2 moduły ACS712-30A. Transoptory są podłączone pod wyjścia D7, D6, D4, D3 a ACS712 pod piny analogowe A0, A1. Pod A2, A3, A4 są podłączone dzielniki napięcia które wykrywają 12V. Układ po podłączeniu zasilania pobiera 37mA prądu(po wylutowaniu LED z ACS712) Jak zmniejszyć pobór prądu? Urządzenie będzie podłączone na stałe w samochodzie. 

Edytowano przez radex324

A samo arduino z programem ile prądu bierze? Bez niczego podłączonego oprócz zasilania?

Z tego co znalazłem na szybko, to te układy ACS będą brały około 20-26mA. Tego nie przeskoczysz. No i kwestia jak sterujesz transoptorami, tzn. czy nie mają jakiegoś upływu przez np. podciągnięcie w pinie. Niby niewielkie wartości tam będą, ale po zsumowaniu może coś wyjść.

• Lubię! 1

Możesz zmienić na Arduino PRO MINI i usypiać gdy nie jest to potrzebne, np. gdy auto jest wyłączone. W NANO uśpienie Atmegi jest tak średnio efektywne, bo i tak moduł CH340 (w klonie, czy inny mostek UART w oryginale) pobiera więcej prądu niż Atmega. Wybudzać można przez INT0/INT1 podając stan wysoki. W ten sposób można zejść ze zużyciem prądu poniżej 1uA. Tu jest to fajnie wyjaśnione z przykładami: http://www.gammon.com.au/forum/?id=11497.

• Lubię! 1

Nie mogę zmienić bo pcb już gotowa, a moduł musi działac mimo wyłączenia auta.

Jak ma działać cały czas to obniżenie zużycia prądu osiągniesz obniżając napięcie zasilania i zmniejszając częstotliwość taktowania, stosując zasilanie z przetwornicy dopasowane do zużycia prądu. Na stabilizatorze liniowym zużycie prądu będzie również 39mA od strony  12V, z przetwornicą może być o połowę mniejsze. Z drugiej strony dla regularnie jeżdżonego samochodu taki pobór prądu nie stanowi problemu, ale po 2 tygodniach postoju może być problem z opaleniem na aku ~50Ah.

Zmodyfikowałem układ, zastosowałem przerwania, zasilanie ACS poprzez tranzystory i pobór prądu podczas spania to 2mA więc chyba tragedii nie ma.

• Lubię! 1