Skocz do zawartości

Regulowany sterownik PWM 12V


Wiktor2019

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Wiktor2019 napisał:

Zero dokumentacji i pewnie nie znajdziesz o ile ktoś nie zrobił inżynierii wstecznej.

To w poprzek tych dwóch, to pewnie 7805. Te dwa jakieś tranzystory, czemu dwa? Przeciwsobnie? Po co? Aby też hamować? Nie wiem i na razie nie istotne. Odczytaj symbol kładu smd 8 pin, pewnie NE555.

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Ja też kiedyś miałem 14 lat, też się bawiłem elektroniką... ale takiego babola bym raczej nie zrobił.

Ja też nie, to w takim mniej więcej wieku, zrobiłem regulator obrotów silnika do modelu pływającego. Zamieniał sygnał 500ms..1,5ms z odbiornika na PWM kilkaset Hz. Wtedy o specjalizowanych scalaczkach można było zapomnieć (PRL) więc były tam 74193 (o HC można było pomarzyć) 7475 , zdaje się 7493 no i klasyka, 7400, 74132 itp. Stopień mocy na... kto zgadnie? Naturalnie 2N3055. Rozdzielczość PWM nie była oszałamiająca, 16 kroków, ale na tamte czasy cud malina.

Zapomniałem dodać, że zastosowałem w owej konstrukcji, nowoczesny, jak dla kraju należącego do RWPG, układ LM7805. Wcześniejsze konstrukcje miały rzeźby w rodzaju Zener + Darlington z BC + BD.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

@Wiktor2019, czyli jednak sterownik PWM. Zasilanie za pomocą PWM, a za pomocą stałego i stabilizowanego napięcia to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku mamy impulsy napięcia o amplitudzie równej napięciu zasilania i regulowanej szerokości. Tak jak w Twoim sterowniku. Poprzez zmianę wypełnienia regulujemy moc dostarczaną do odbiornika, która jest proporcjonalna do tego wypełnienia. W drugim przypadku musisz mieć na wyjściu napięcie stałe, któremu oczywiście można zmieniać wartość i regulować np. od 0 do 10V. To, że miernik pokazuje jakieś uśrednione napięcie na wyjściu, nie oznacza, tak jak pisał @ethanak, że można w ten sposób zasilać wszystko co chcesz. Mam nadzieję, że z czasem ta różnica stanie się dla Ciebie jasna. Proponuję zmienić nazwę tego urządzenia na "Uniwersalny sterownik PWM 12V ??A". Nie wiem jakie obciążenie w rzeczywistości wytrzyma ten sterownik.

Jestem przekonany, że miernik z True RMS nie zmierzy napięcia PWM, bo potrzebuje napięcia przemiennego,  a nie impulsowego. Prawdopodobnie miernik z pomiarem AC+DC coś by pokazał.

Edytowano przez grg0
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, grg0 napisał:

Jestem przekonany, że miernik z True RMS nie zmierzy napięcia PWM

Pewny nie jesteś bo nie sprawdzałeś, zmierzy.

1 godzinę temu, grg0 napisał:

bo potrzebuje napięcia przemiennego,  a nie impulsowego

Zmiennego a to duża różnica. Jakkolwiek napięcie przemienne jest napięciem zmiennym to zmienne może ale nie musi być przemienne.

Analogia do: Kwadrat jest prostokątem, prostokąt może ale nie musi być kwadratem.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na układzie smd 8 pin nic nie jest napisane. 

A z tego sterownika wyciągłem na razie 6A na 12V.

Zmienił bym też nazwę z ''regulowany zasilacz wasztatowy" na "sterownik PWM 12v" tylko nie mogę edytować postu nie wiem dlaczego. 

 

20190717_074944.thumb.jpg.b12c10a7d05fa3bfe0a215d9fae922fe.jpg

Edytowano przez Wiktor2019
Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, Wiktor2019 napisał:

Zmienił bym też nazwę z ''regulowany zasilacz wasztatowy" na "sterownik PWM 12v" tylko nie mogę edytować postu nie wiem dlaczego. 

Edytowałem temat zgodnie z sugestią 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@InspektorGadzet, wszystkimi miernikami nie mierzyłem. UT61E nie mierzy, w sensie, że nie mierzy wartości skutecznej napięcia tylko wartość średnią. Myślę, że inne mierniki z TRMS zachowują się tak samo. Pomiar TRMS jest dostępny przy pomiarach AC. Nie mam miernika który mierzy wartość AC+DC. Jestem ciekaw co by pokazał. Poniżej program i wyniki pomiarów wykonane UT61E na Arduino.

/* Program dla Arduino UNO
 * na pinie 3 PWM z wypełnieniem 1/4
 * na pinie 9 PWM z wypełnieniem 1/2
 * na pinie 11 PWM z wypełnieniem 1/1 
 * na pinach A2 i A5 prostokąt 500Hz
 */
void setup() {
  
  // PWM
  pinMode(3, OUTPUT);
  analogWrite(3, 63);
  pinMode(9, OUTPUT);
  analogWrite(9, 127);
  pinMode(11, OUTPUT);
  analogWrite(11, 255);
  
  // Prostokąt
  pinMode(A2, OUTPUT);
  pinMode(A5, OUTPUT);
  PORTC = PORTC | B00000100;  // ustawienie stanu wysokiego na A2
  PORTC = PORTC & B11011111;  // ustawienie stanu niskiego na A5

}

void loop() {
  PORTC = PORTC ^ B00100100;  //  zanegowanie stanów na pinach A2 i A5
  delay(1);

}
/*  Wyniki pomiarów za pomocą UT-61E
 *           DC           AC
 *  PWM 1/4  1,2503V      2,1625V  wartość oczekiwana ok. 2,5V
 *  PWM 1/2  2,503V       2,524V   wartość oczekiwana ok. 3,5V
 *  PWM 1/1  5,022V       0,0021V
 *  
 *  prostokąt  0,0261V    5,068V
 */

Na stronie 13 instrukcji do instrukcji do sanwy są wzory do obliczeń wartości RMS. Instrukcja do UT61E.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.07.2019 o 18:13, Wiktor2019 napisał:

Dzisiaj chcę się z wami podzielić moim trzecim już projektem opisywanym na tym forum

Dostałem Kupon rabatowy, jak go chcesz to pisz. Mnie on sie nie przyda a szkoda aby się zmarnował. Byłem młody i promuję młodzież.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@InspektorGadzet, dzięki za zainteresowanie. Jeszcze wczoraj zacząłem się zastanawiać nad ponowną interpretacją moich pomiarów. Twoje wyniki były zgodne z moimi przemyśleniami, co  mi pomogło.

Kilka słów komentarza do moich wyników pomiarów. Okazało się, że sam miernik to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć co się mierzy i jakich wyników można się spodziewać. UT61E nie mierzy wartości skutecznej napięcia PWM, ale wydaje mi się, że można takiego pomiaru dokonać pośrednio pod warunkiem, że częstotliwość i kształt sygnału mieści się w granicach możliwości miernika. Wczoraj zafiksowałem się na pomiarze PWM o wypełnieniu 1/2 i stwierdziłem, że wyniki DC i AC to średnia, ale to chyba nie tak. Taki sygnał składa się z napięcia stałego 2,5V i nałożonego przebiegu prostokątnego o amplitudzie też 2,5V. Mierząc DC dostajemy średnią wartość napięcia PWM, a mierząc AC dostajemy pomiar wartości skutecznej składowej przemiennej PWM w stosunku do składowej stałej. Teraz wystarczy wyniki podstawić do wzoru z instrukcji Sanwy dla pomiarów AC+DC (sqr(AC^2 + DC^2)) i mamy wartość skuteczną napięcia PWM. Obliczenia dla PWM o wypełnieniu 1/4 też się zgadzają z wartością oczekiwaną. Wydaje mi się, że właśnie tak to działa i że moje wyjaśnienia są zrozumiałe. Dla innych może to oczywiste, ale ja właśnie czegoś się dowiedziałem o moim mierniku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, grg0 napisał:

Okazało się, że sam miernik to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć co się mierzy i jakich wyników można się spodziewać.

Święte słowa. Tak samo jest z symulatorami (np Spice).

 

13 godzin temu, grg0 napisał:

wydaje mi się, że można takiego pomiaru dokonać pośrednio pod warunkiem, że częstotliwość i kształt sygnału mieści się w granicach możliwości miernika.

Do tego służy oscyloskop. Teraz podstawowe narzędzie jak kiedyś multimetr czy zasilacz. Do kompletu potrzebny jess jeszcze analizator logiczny najlepiej lepszej klasy niż SaleAE. LA2016 kosztuje ok 400zł (oryginał) i to nie są zmarnowane pieniądze. SaleAE dekoduje więcej protokołów i warto wydać30zł na wersje klona 8 kanałów.

 

13 godzin temu, grg0 napisał:

Wczoraj zafiksowałem się na pomiarze PWM o wypełnieniu 1/2 i stwierdziłem, że wyniki DC i AC to średnia, ale to chyba nie tak.

Zależy od częstotliwości. Przy pomiarze na zakresie DC 20Hz oba mierniki "głupiały". Zwiększając częstotliwość najpierw przestał głupieć  UT61E. UT804 robi pomiary częściej więc przestał głupieć później. W okolicach 70..80Hz któryś z mierników głupiał ale przy 50 jak i 100Hz wyniki były stabilne. Ponad 100Hz jest ok, później wszystko zależy od konstrukcji miernika.

 

13 godzin temu, grg0 napisał:

a mierząc AC dostajemy pomiar wartości skutecznej składowej przemiennej PWM w stosunku do składowej stałej. Teraz wystarczy wyniki podstawić do wzoru z instrukcji Sanwy dla pomiarów AC+DC (sqr(AC^2 + DC^2)) i mamy wartość skuteczną napięcia PWM.

Jak już pisałem, do takich pomiarów używam oscyloskopu.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak już koledzy pisali - opis jest niezgodny z tytułem, jedno z drugim nie gra.

Dnia 10.07.2019 o 18:13, Wiktor2019 napisał:

Jest to zasilacz idealnie nadający się do majsterkowania czy warsztatu sprawdzi się też w roli zasilacza laboratoryjnego.

Nie do końca. To nie jest w ogóle zasilacz do czegokolwiek. PWM na wyjściu nie nadaje się do zasilania urządzeń.

Generalnie, jeśli faktycznie tak ładną obudowę i urządzenie zmajstrowałeś sam w wieku 14 lat to zrobiłeś to lepiej niż ja - mój pierwszy zasilacz wygląda o wiele gorzej 🙂

Pozdrawiam i zachęcam do rozbudowy / doskonalenia swojej konstrukcji - ale w żadnym wypadku nie nazywaj tego zasilaczem.

 

Edytowano przez mwwojcik
Nie przyjrzałem się schematowi!
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.